ČT 1 | 14.3.2008 | 05:59 | pořad: Dobré ráno s Českou televizí
Jiří VÁCLAVEK, moderátor
Boj proti klimatickým změnám, to je hlavní téma summitu Evropské unie, který včera začal v Bruselu. Jednat se bude o takzvaném klimatickém balíčku, který před časem navrhla Evropská komise. Spor vyvolává navržená revoluce v obchodování s emisními povolenkami. Podle návrhu by je firmy už nedostávaly zdarma, ale musely by je nakupovat v aukci, a to by citelně pocítil třeba český elektrárenský gigant ČEZ. Přímo do Bruselu teď zdravím vicepremiéra pro evropské záležitosti Alexandra Vondru, který je hostem Profilu Dobrého rána, pane vicepremiére, dobrý den, vítejte.
Alexandr VONDRA, vicepremiér pro evropské záležitosti /ODS/
Hezké dobré ráno přeji.
Jiří VÁCLAVEK, moderátor
Pane vicepremiére, některé komentáře mluví o tom, že česká delegace jela na summit do Bruselu především lobbovat právě za zájmy společnosti ČEZ. Co tomu říkáte, připouštíte to, nebo se budete hlasitě bránit.
Alexandr VONDRA, vicepremiér pro evropské záležitosti /ODS/
Já myslím, že je to nesmysl, my jsme sem prostě přijeli, abychom dosáhli toho, že ten boj proti klimatickým změnám nebude likvidační pro české hospodářství vůbec, pro český průmysl. Česká ekonomika i v tom evropském měřítku je stát s vysokým zastoupením průmyslu na podílu tvorby HDP, snad vůbec nejvyšší v tom evropském měřítku. Čili tu nejde jenom o elektrárny, ale jde tu i o sklárny, jde tu o ocelárny, jde tu o cementárny a jde tu o celou řadu dalších energeticky náročných výrob.
Jiří VÁCLAVEK, moderátor
Ano, ale je to právě společnost ČEZ, která by, pokud by prošel ten původní návrh, velmi silně už od roku 2013 pocítila tu změnu, tedy obchodování, povinnost nakupovat emisní povolenky. Znamenalo by to pro ni miliardové náklady.
Alexandr VONDRA, vicepremiér pro evropské záležitosti /ODS/
No, tak každá firma si pak ty náklady dává do cen, čili myslím si, že je zejména v zájmu našich občanů, aby v důsledku určitých opatření nevystoupaly ceny elektrické energie třeba na dvojnásobek, čili tady nejde jenom o zájmy firem, ale jde tu samozřejmě i o zájmy českých občanů.
Jiří VÁCLAVEK, moderátor
Pro včerejší Hospodářské noviny jste řekl, a teď jste to v podstatě zopakoval: „Ano, naším úkolem skutečně je, aby systém obchodování s emisními povolenkami byl trochu vstřícnější k energeticky náročnému průmyslu.“ Jakým způsobem jste už na summitu lobbovali za zájmy českého průmyslu.
Alexandr VONDRA, vicepremiér pro evropské záležitosti /ODS/
Tak, tady na summitu se stanovují jakési parametry nebo směrnice nebo nasměrování jednání, které teď budou probíhat několik dalších měsíců v tomto roce, a jejich úkolem je vtělit do konkrétní evropské legislativy ty závazky, které byly přijaty na Evropské radě těsně před, přesně před rokem, to jsou ty závazky, někdy se jim říká dvacet dvacet dvacet, čili do roku 2020 snížit emise CO2 o dvacet procent a zároveň dosáhnout toho, aby podíl obnovitelných zdrojů na tvorbě toho energetického mixu byl ve výši dvaceti procent, to nás …
Jiří VÁCLAVEK, moderátor
Pane vicepremiére, já se omlouvám, že vám do toho vstupuju, ptám se spíš na to, jestli se pokusíte do závěru summitu prosadit nějaké konkrétní formulace, které by směřovaly k tomu, o co České republice jde, a sice, aby to obchodování, to povinné nakupování emisních povolenek nabíhalo pro energeticky náročné odvětví průmyslu, řekněme, postupně, mezi léty 2013 až 20, nikoliv jednorázově už v roce 2013.
Alexandr VONDRA, vicepremiér pro evropské záležitosti /ODS/
Tak, určitě se budeme prosazovat, budeme snažit nebo snažíme se prosazovat to zohlednění energeticky náročného průmyslu, bude samozřejmě nutné definovat, co to je energeticky náročný průmysl, myslím si, že to se nám tady během toho jednoho, dvou dnů úplně nepodaří. Ale to komuniké nebo ty závěry změněny podle připomínek, které dala nejenom Česká republika, ale i třeba Německo, Polsko a celá řada dalších zemí, tak tam k nějakým změnám určitě dojde. A pokud jde o systém nákupu emisních povolenek po roce 2013, tak tady je teprve takové zahřívací kolo, ale zdůrazňuji, nebyli jsme to jenom my, mluvili o tom i Poláci, mluvili o tom také Němci, já bych chtěl říci, že vystoupení německé kancléřky bylo letos úplně jiné, než tomu bylo před rokem, kdy vystupovala jako předsedající v Evropské unii, kdežto dneska zastávala velice důrazně svou národní pozici. Čili je tady ještě prostor k tomu na tom dále pracovat a já nepochybuji o tom, že z určité části těch našich cílů, třeba do léta nebo do konce roku, dosáhneme.
Jiří VÁCLAVEK, moderátor
Rozumím vám ale správně, že od bruselského summitu nemůže třeba ČEZ, ale i další podniky tak, jak jste o nich mluvil, čekat alespoň náznak, signál, zda mají počítat s velkými investicemi už v roce 2013, zda už v roce 2013 budou muset nakupovat emisní povolenky, nebo zda se nám podaří vyjednat právě to postupné nabíhání, nakupování.
Alexandr VONDRA, vicepremiér pro evropské záležitosti /ODS/
Já jsem …, to rozhodnutí tady nepadne dneska, ale bylo to takové zahřívací kolo a myslím si, že určitě se nám podaří změnit tu, tu navrženou legislativu tak, jak ji navrhla Evropská komise v lednu tohoto roku do formy, která přeci jenom více zohlední, více zohlední zájmy těch kontinentálních ekonomik, které jsou více, daleko více závislé na výrobě elektřiny z fosilních paliv.
Jiří VÁCLAVEK, moderátor
Francie by se na summitu měla pokusit o zařazení atomu mezi ekologicky čisté energie, mezi takzvané zelené energie. Bude, nebo hlasovala by česká delegace pro takový návrh, podpořili byste to?
Alexandr VONDRA, vicepremiér pro evropské záležitosti /ODS/
No, tak prostě to, že, že výroba elektrické energie z jádra je nízkoemitní záležitost, že prostě nevede, nevede k únikům kysličníku uhličitého do, do vzduchu nebo do, do atmosféry, to je prostě pravda, čili samozřejmě pokud s tím Francie bude znovu přicházet, ona už s tím přicházela loni, to tehdy úplně neuspěla, tak my určitě budeme toto podporovat a zdaleka zase nebudeme sami, protože to je prostě pravda. A faktem je, že z úst mnoha delegací zaznívalo, že Evropa se chystá k určité renesanci výroby elektrické energie z jádra.
Jiří VÁCLAVEK, moderátor
Pane vicepremiére, já mám před sebou vládní prohlášení, prohlášení vaší vlády, tam se mimo jiné můžeme dočíst, že vláda nebude plánovat a podporovat výstavbu nových jaderných bloků. V případě, že podpoříte to stanovisko Francie, a sice, že jádro, energie z jádra je v podstatě zelená, je ekologická, neprotiřečíte si, nepopíráte programové prohlášení, které je pro vládu závazné?
Alexandr VONDRA, vicepremiér pro evropské záležitosti /ODS/
No, ne, no, tak pokud, pokud půjde o stanovisko, že z výroby, při výrobě energie z jádra nedochází k znečišťování životního prostředí formou emisí CO2, tak to prostě je pravda a s vládním prohlášením to nikterak nesouvisí. Vládní prohlášení je o tom, že nebudeme plánovat výstavbu nové jaderné elektrárny, a to prostě bude samozřejmě platit do té doby, než takové prohlášení bude změněno. Ale není důvod kvůli tomu popírat prostá fakta.
Jiří VÁCLAVEK, moderátor
Čtu vaše slova správně, a sice tak, podpoříme stanovisko Francie, myslíme si totéž, pro nás to bude dobré východisko k tomu, abychom změnili programové prohlášení, aby i v Česku se mohly stavět další jaderné elektrárny?
Alexandr VONDRA, vicepremiér pro evropské záležitosti /ODS/
Já myslím, takhle, v těch závěrech z dnešního, z dnešní Evropské rady se s vysokou pravděpodobností nic takového neobjeví, ale pokud jde o vzdálenější budoucnost, tak já si myslím, že je evidentní zcela jedna věc. Pokud Evropa myslí ty své závazky, pokud jde o snižování CO2, vážně, pokud projde v zásadě ten klimatický balíček ve formě zákonných opatření v té či oné podobě blízké tomu, tomu návrhu, a to koneckonců dojde, nám se podaří možná změnit trošku náběh toho systému s povolenkami, ale ty cíle, ty prostě obsaženy budou a bude to schváleno buď do konce tohoto roku, nebo někdy během jara příštího roku, tak můj osobní názor je tady, že uhlí, které sníží svůj podíl na energetickém mixu logicky, tak musí být něčím nahrazeno a těch možností tady příliš není, je to v zásadě buď plyn, anebo jádro. A to jádro je nepochybně způsob výroby elektrické energie, který je šetrnější k životnímu prostředí i než plyn a navíc nezvyšuje naši závislost na zemích typu Ruska tak, jak je tomu v případu plynu.
Jiří VÁCLAVEK, moderátor
Pane vicepremiére, ještě jedna věc, už po tom včerejším večerním jednání summitu je jasné, že co bude výsledkem, je to, že stanovíte termín, víte, kdy se dohodnete a co se tematického balíčku týče, zřejmě to bude v první polovině příštího roku, kdy bude Česko předsedat Evropské unii. Bude to pro Česko, řekněme, strategická výhoda, bude se nám z pozice předsedající země lépe prosazovat to, co bychom chtěli do toho balíčku dostat nebo jak bychom ho chtěli pozměnit?
Alexandr VONDRA, vicepremiér pro evropské záležitosti /ODS/
No, tak pokud má členská země nějaké velmi silné zájmy v té či oné oblasti, tak samozřejmě to předsedání může být výhodou, ale zároveň, jak jsem tady už ukázal na příkladu pozic německé kancléřky, to také vždycky výhodou být nemusí, ale myslím si, že ale je tu, je tu obecně sdílený názor kvůli tomu, aby byla záruka, že ten problém bude nějakým způsobem vyřešen ještě do voleb, s předstihem před volbami do Evropského parlamentu, které probíhají příští rok na jaře. Tak se asi ta většina práce stejně odpracuje ještě do konce tohoto roku.
Jiří VÁCLAVEK, moderátor
Pane vicepremiére, děkuju za váš čas, za to, že jste byl hostem Profilu Dobrého rána. Pěkný den do Bruselu.
Alexandr VONDRA, vicepremiér pro evropské záležitosti /ODS/
Není zač. Na shledanou.