14.03.2008, ČT 24
Moderátor
Jak jme před chvílí ve zprávách České televize slyšeli a viděli, členské země EU by se měly do konce roku dohodnout na detailech boje sklimatickými změnami. I to zaznělo na vrcholném summitu EU vBruselu, kam rovnou zdravím našeho hosta, kterým bude místopředseda vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra. Pane vicepremiére, dobrý den. Já bych ale sdovolením začal tématem, které rezonovalo ještě předtím, než jste do Bruselu odjel. Mám na mysli pochopitelně otázku jednání ČR se Spojenými státy ohledně víz. Mluvilo se včera nebo dnes na tohle téma vBruselu?
Alexandr Vondra (ODS), vicepremiér pro evropské záležitosti:
Na jednání už se nemluvilo. My jsme tím samozřejmě do jisté míry hrozili vtěch předcházejících dnech, tak abychom dosáhli svého, což se nám podařilo ve středu. Evropská komise ten návrh mandátu, který by nám svazoval ruce, už neprosazovala. Prostě to svým způsobem vzdala a nebyl důvod to projednávat, ale řada lidí nám tady gratulovala ktomu, že jsme dosáhli velmi významného vítězství.
Moderátor
Když to Evropská komise dle vašich slov vzdala, jaký je teď postoj ktéhle české iniciativě a memorandu se Spojenými státy?
Alexandr Vondra (ODS), vicepremiér pro evropské záležitosti:
Je známo, že se na naši stranu přidaly další státy. Lotyšsko a Estonsko podepsaly memorandum tento týden. Pokud já vím, tak vpondělí to podepisují Slováci, Maďaři a Litevci. A počítám, že velmi brzo budou následovat také Řecko a možná Malta. A my jsme samozřejmě dosáhli nebo jsme se shodli na společné pozici EU, to bylo už ten minulý týden. Tam byla jasná dohoda, že je možný ten tzv. twin treck přístup, to znamená, paralelně bude probíhat jednání mezi Evropskou komisí a Spojenými státy na straně jedné a na straně druhé my i další státy můžeme a budeme dále jednat sAmeričany bilaterálně. Čili nám jde o to, aby tu nebylo žádné zdržování, aby se postupovalo rychle kupředu a skutečně jsme dosáhli toho, co jsme slibovali my i Američané, že ještě letos se bude jezdit do Spojených států bez víz a věřím, že se to povede.
Moderátor
A Evropská komise tedy ten postup ČR považuje za legitimní?
Alexandr Vondra (ODS), vicepremiér pro evropské záležitosti:
Ano. Samozřejmě. Jinak by to samozřejmě nebylo možné se dohodnout minulý týden na té společné pozici. Prostě představme si to, jako že je to pohyb vurčitém koridoru. My jsme se sunií na jedné straně shodli na jednom mantinelu. Ten my budeme respektovat. Tam jsou samozřejmě věci, které my nebudeme zasahovat do kompetencí, které jsou ve výlučné působnosti EU. Na druhé straně to, co je skutečně vkompetenci národních států, tak tvoří ten druhý mantinel. Budeme se prostě pohybovat a myslím si, že ten koridor se prostě neuzavře a dojdeme úspěšně do cíle.
Moderátor
Takže kdybyste mi měl popsat, jak tedy budou vypadat další jednání ČR se Spojenými státy. Bude se vůbec ČR nějakým způsobem ohlížet na EU, na Evropskou komisi?
Alexandr Vondra (ODS), vicepremiér pro evropské záležitosti:
Ale tak my jsme se ohlíželi i vminulosti. To možná někteří zvás špatně interpretovali nebo baštili takovou tu bojovnou rétoriku některých úředníků tady vBruselu. My jsme samozřejmě průběžně tu záležitost konzultovali slidmi zEvropské komise. Já jsem se několikrát sešel skomisařem Francem Frattinim. Musím říci, že na to, na čem jsme se dohodli, tak platilo. Já samozřejmě nemohu ručit za to, že někdy je trošku jiná ta rétorika, když jsme u jednacího stolu, a někdy je pak jiná, když oni předstoupí před ty televizní kamery. Pokud jde o ten další postup, my budeme jednat o těch prováděcích opatřeních, které vyplývají zmemoranda, průběžně samozřejmě budeme sdílet určité informace nebo konzultovat sEU. Ale znovu, jako rovný srovným, to znamená, že nejenom my snimi budeme konzultovat naše zkušenosti, ale i oni snámi budou konzultovat své zkušenosti zjednání sAmeričany. Prostě to není, já myslím, takový ten postoj, který dodneška přetrvával mezi některými lidmi u nás, a to není možná specifikum jenom Česka, ale i některých těch dalších nových členských zemí, že je to jakýsi vztah učitele a žáka, že prostě toto končí. Vunii máme šanci uspět jenom tehdy, když se budeme tvářit jako rovnoprávný partner a i podle toho vystupovat. Jinak samozřejmě bychom nikdy nic nedosáhli.
Moderátor
Pojďme, pane vicepremiére, teď kté samotné podstatě. Místo papírových víz budeme za několik měsíců vyplňovat elektronický dotazník ETA, jestli všechno dobře dopadne. Vy jste mluvil o těch prováděcích předpisech, které se teprve připravují. Zkuste formulovat jasně, co všechno tedy bude o nás chtít americká strana vědět? Protože to jsem vtom memorandu marně hledal.
Alexandr Vondra (ODS), vicepremiér pro evropské záležitosti:
Prosím?
Moderátor
Že jsem to marně hledal vtom memorandu, co všechno bude chtít americká strana o mně vědět, když budu vyplňovat ten dotazník. Česká vláda se zavázala kbiografickým a biometrickým údajům, ale to je tak maximálně všechno, co jsem se dozvěděl.
Alexandr Vondra (ODS), vicepremiér pro evropské záležitosti:
Budete zaprvé muset mít ten pas sbiometrickými prvky. ČR už vydává tyto pasy více než rok. Čili ten, kdo bude chtít využít toho systému ETA, bude muset disponovat tím novým pasem. Pak po internetu vyplní velmi jednoduchý dotazník, já vám ten obsah ještě říci nemohu, protože to bude předmětem ještě těch dalších rozhovorů, ale bude to velmi jednoduchý dotazník. Ten vyplníte, odešlete ho elektronickou poštou a do 24 hodin, pokud vám nedojde nějaké zamítavé vyjádření, tak prostě normálně na to vycestujete. Na druhé straně oceánu při příletu se normálně prokážete tím pasem. Už nemusí tedy vyplňovat žádné další papírky, ani vletadle, tak jak je tomu nyní. Prokážete se tam otiskem toho prstu. To už se děje ostatně dneska. Sejme vás kamera přes ten digitální aparát, srovná to stou fotkou, kterou máte vpase a jdete dál.
Moderátor
A jak říká třeba právník Filip Pospíšil zobčanského sdružení právník Juridikum remedium, je to nový typ vízové povinnosti, bez papírů, elektronické, která má navíc nevýhodu, že ani přidělení tohoto víza neznamená, že vás do Spojených států pustí. Proč americká ambasáda, pane vicepremiéra, vsoučasnosti říká, že ten souhlas bude vlastně jenom předběžný? Že se může stát, že poté, co všechno absolvuji na té druhé straně oceánu, tak že americký úředník řekne, vás nepouštím do Spojených států.
Alexandr Vondra (ODS), vicepremiér pro evropské záležitosti:
Já si myslím, že toto je velmi nepravděpodobná situace, že by nastala. Nebude to určitě tak, jako se to stávalo poměrně masivně vtěch posledních letech, kdy byly akcentovány ta imigrační kritéria. Tím, že my se dostaneme do toho programu, tak budeme bráni jako normálně spolehlivý partner. Samozřejmě každá země si vyhradí právo někoho nevpustit na své území. To si vyhrazujeme i my. Může se stát a občas se stává, že na území ČR nebo do jakékoli evropské země někdo cestuje a přestože vízum má, tak prostě vpuštěn není. Prostě na to není nárok. To je určité privilegium a hrají tady roli bezpečnostní faktory. Ale já nepředpokládám, že tohle by se stávalo českým občanům. To prostě výjimečná situace, kdy by ktomu byly nějaké oprávněné důvody. Není se tady čeho bát. Ten systém funguje třeba ve vztahu sAustrálií a ta ETA prostě vízum není. To i EU třeba ve vztahu kAustrálii jednoznačně uznává. A koneckonců jedna věc je velmi zajímavá. A o té se málo píše. Komisař Frattini a celý ten útvar tady, který mu podléhá vrámci Evropské komise, připravuje úplně stejný soubor opatření, pokud jde o budoucí vstup na území schengenského prostoru, to znamená dovnitř Evropy. Čili to, na co vy poukazujete, tak to je otázkou jenom času, ale prostě stejný systém bude zaveden i vtom opačném směru. A já si myslím, je to dobře, protože ty bezpečnostní hlediska prostě nemůžeme podceňovat.
Moderátor
Ještě dvě věci a půjdeme od tohoto tématu. Zmemoranda o porozumění mezi Spojenými státy a ČR taky vyplývá, že jeho účastníci mají vúmyslu shromažďovat, analyzovat, používat nebo sdílet informace, zejména evidence cestujících vsouladu se svými vnitrostátními právními předpisy a mezinárodními závazky, včetně PNR dohody EU – Spojené státy. Ta dohoda byla podepsaná 26. července 2007, ale pokud vím, tak Evropský soud ji zrušil.
Alexandr Vondra (ODS), vicepremiér pro evropské záležitosti:
Ne. To zase máte špatné informace. Měl byste si to nastudovat. Ten Evropský soudní dvůr vyslovil určité výhrady proti předcházející verzi této smlouvy. Nyní je normálně podepsaná a platná verze nová, která právě přihlédla už ktěm připomínkám Evropského soudu.
Moderátor
A ta je schválena evropským nebo českým parlamentem?
Alexandr Vondra (ODS), vicepremiér pro evropské záležitosti:
Ta je schválená všemi evropskými státy vrámci EU.
Moderátor
Evropská komise se taky bojí, že Česko poskytne Spojeným státům data ze schengenského informačního systému. Předpokládám, že to jste asi taky vysvětlovali evropským komisařům. Předseda Evropské komise José Barroso, ten říká, že by byl opravdu velký problém mít hned několik rozdílných režimů mezi EU a Spojenými státy a je podle něj velice pravděpodobné, že některé země patřící do Schengenu prostě odmítnout sdílet informace se státy, které nebudou respektovat stejná pravidla. Obáváte se něčeho podobného?
Alexandr Vondra (ODS), vicepremiér pro evropské záležitosti:
Ne. Já se neobávám. Jednak myslím, že tu není žádný důvod, aby byli znepokojeni čeští občané, protože těch seto vůbec netýká. Zadruhé ta otázka občanů ztřetích zemí, to bylo vté původní verzi, ale my jsme vyjednali své vlastní memorandum sAmeričany. Byl to výsledek vyjednávání. Nic takového tam není a není žádný důvod, to prostě byly dezinformace, které byly šířeny některými lidmi tady zBruselu. Ale prostě nic takového nehrozí. Já jsem to jasně několikrát prohlásil.
Moderátor
Předpokládám, že vBruselu taky zazněla včerejší informace, že polská opozice včera pohrozila, že zablokuje vparlamentu novou Lisabonskou smlouvu. Je potřeba říct, že ktomu má sílu. Projednávalo se to nějakým způsobem na summitu, minimálně vnějakých neformálních jednáních?
Alexandr Vondra (ODS), vicepremiér pro evropské záležitosti:
Ne na vlastním summitu. Samozřejmě občas se na chodbách na toto téma mluvilo. Prostě to souvisí svnitropolitickou debatou. VPolsku opozice kritizuje vládu. Uvidíme, jak se to vyvine. Já si myslím, že je tady mnoho času tak, aby si Poláci tu vnitřní domácí diskusi vyřešili. Já, co to sleduji, tak je celá řada zemí, Nizozemí, Švédsko, Belgie, které se chystají kté ratifikaci až na podzim letošního roku, čili tady je celá řada měsíců kdispozici ktomu ten problém nějakým způsobem vyřešit.
Moderátor
Ratifikovaly ji Maďarsko, Slovinsko, Rumunsko, Malta a Francie. Ve většině zemí stačí kratifikaci souhlas parlamentu. Referendum se má zatím konat jenom vIrsku. Na Slovensku opozice blokuje ratifikaci vparlamentu na protest proti vládnímu návrhu tiskového zákona. Takže kdybych se vás zeptal, zdali bude Lisabonská smlouva schválena ještě letos či nikoli, jak byste to viděl?
Alexandr Vondra (ODS), vicepremiér pro evropské záležitosti:
Tak žádnou jistotu tady mít nemůžeme. Prostě je to normálně legitimní demokratický proces. Musí se ke smlouvě vyjádřit parlamenty ve všech zemích. VIrsku to bude referendum. To samozřejmě nikdo nemůže dopředu předvídat, jak to referendum dopadne. Ta čísla tam jsou velmi otevřená. Ta největší skupina lidí vlastně se do dneška nevyjádřila, jestli bude hlasovat pro nebo proti. Prostě nezbývá nám než počkat. Vzásadě se spíše počítá stím, že ta smlouva bude do konce roku schválena.
Moderátor
V Česku by Poslanecká sněmovna měla začít projednávat Lisabonskou smlouvu příští týden. Postoj ODS bude ten, že přerušíte první čtení a počkáte na výrok Ústavního soudu?
Alexandr Vondra (ODS), vicepremiér pro evropské záležitosti:
Nejdřív je třeba vyčkat na to, co podnikne Senát a já jsem představitel vlády, čili nechci nějakým způsobem, vláda nemá možnost znašich zákonů se obrátit na Ústavní soud stím podnětem, to prostě mohou poslanci nebo senátoři. Pokud já vím, tak se ktomu chystají naši senátoři. Předpokládám, že pokud Senát tento krok učiní, tak samozřejmě poslanci asi vsouladu se zvyklostmi vyčkají před tím definitivním hlasováním na výrok Ústavního soudu, protože samozřejmě budou určitě zvědaví, jaký ten výrok bude.
Moderátor
Ono totiž zODS často zaznívají slova o tom, že by bylo lepší ten nový dokument neschvalovat, že by bylo lepší, kdyby se někde zadrhl. Jak to vnímáte?
Alexandr Vondra (ODS), vicepremiér pro evropské záležitosti:
Já myslím, určitě ODS jako jedna ze tří vládních koaličních stran takovýmto způsobem netaktizujeme. Vláda projednávala, dala premiérovi mandát ktomu, aby smlouvu podepsal, čili my samozřejmě přicházíme do Poslanecké sněmovny a Senátu stím, že jsme pro to, aby ta smlouva byla ratifikována. Ale je to demokratická diskuse. My jsme tady neměli tu diskusi, tak jako mnohé jiné západní země třeba vdobě, kdy se projednávala ta euroústava, čili ten předchůdce Lisabonské smlouvy. Rozhodně si myslím, že pro zdraví naší demokracie by nebylo dobré, kdyby ta smlouva byla nějakým způsobem manifestačně schválena hned druhý den po podpisu. Ta diskuse je legitimní. Smlouva přináší mnohé inovace, mnohé změny. Rozšiřují se tam ta hlasování kvalifikovanou většinou, komunitarizuje se celý třetí pilíř, to znamená oblasti třeba trestního práva, přeshraniční spolupráce, justičních a vnitřních záležitostech. Čili ten dopad bude skutečně na naše občany. Přináší to svá pozitiva, přináší to samozřejmě i tu druhou stránku mince. Nic není vdnešním světě zadarmo. A ta diskuse podle mého soudu je potřebná. A rozhodně nám nemůže uškodit.
Moderátor
Pojďme si teď ještě ktomu procesu ratifikace poslechnout slova náměstka ministra zahraničí a bývalého velvyslance při EU Jana Kohouta. Ten tady totiž 10. ledna prohlásil.
Jan Kohout:
Myslím si, že pro naše předsednictvím, abych byl naprosto konkrétní, co jsem myslel těmi dlouhými větami předtím, by bylo smrtící, sebevražedné až smrtící, kdyby ostatní členské země nabyly dojmu, že se snažíme nějakým způsobem oddálit ratifikaci Lisabonské smlouvy, ať už zdůvodu toho, že sní máme jakési problémy, sjejím obsahem, anebo zdůvodu, že chceme zachovat tzv. plnohodnotné předsednictví, což je pro mě trošku termín, kterému nerozumím.
Moderátor
Řekl tady vInterview ČT24 10. ledna náměstek ministra zahraničí, bývalý velvyslanec při EU Jan Kohout. Připomínám, že naším hostem je zBruselu vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra. Pane vicepremiére, je něco, sčím byste nesouhlasil zvýroků Jana Kohouta?
Alexandr Vondra (ODS), vicepremiér pro evropské záležitosti:
Tak ten výrok obsahoval dvě tvrzení. Ta druhá část, že bychom nějakým způsobem taktizovali stou ratifikací kvůli tomu, abychom ovlivnili charakter našeho předsednictví, třeba aby ta smlouva nevstoupila vplatnost a my si odehráli to předsednictví ještě podle starých not, tak na to musím rozhodně říci, že nic takového se nekoná a konat nebude. My stímto žádné hry nehrajeme, netaktizujeme. To prostě tady žádnou souvislost nevidím. Bude-li smlouva řádně všemi státy ratifikovaná, jsme připraveni naše předsednictví odehrát podle těch nových nót. My koneckonců se už bavíme sfrancouzskými, švédskými kolegy, sdalšími představiteli zEU, co zhruba budeme dělat, pokud ta smlouva vstoupí vplatnost, čili abychom na to byli připraveni. Čili toto jako chci jednoznačně odmítnout. Pak je ovšem ta druhá stránka mince. Že kvůli našemu předsednictví, že bychom měli nějakým způsobem kompromitovat nebo omezovat demokratickou debatu vnaší zemi, tak to si myslím, že prostě není možné a že by to bylo hrubou chybou. Ta smlouva bude platit celá léta dopředu, ne jenom nějakých šest měsíců, kdy my máme předsednictví. Je to vážná věc, kdy skutečně já chápu, že každý poslanec, každý senátor chce být ujištěn o tom, o čem přesně hlasuje a koneckonců i lidé by měli vědět, o čem ta smlouva je a jaké důsledky přináší. A to ten ratifikační proces, já předpokládám, přinese, protože řada lidí stále ještě neví přesně, o čem ta smlouva je. A příští rok budou EU předsedat dva státy. Bude to jednak ČR a pak to bude Švédsko. A stejně tak Švédsko, země shlubokými demokratickými tradicemi, tak nepostupuje tak, že by urychlovala nějakým způsobem ratifikaci proti principu demokracie. Naopak pokud já vím, tak se chystá tento krok učinit také až někdy na podzim. Čili pro mě bych řekl jasná věc, nevyžaduje podle mně další vysvětlování.
Moderátor
Pane vicepremiére, dosti kLisabonské smlouvě, dosti kvízům. Pojďme ktomu podstatnému. Na bruselském summitu se taky debatovalo o klimatu nebo ktomu podstatnému, kté další podstatné věci aktuální. Summit dnes končí. Když člověk čte agenturní zpravodajství, tak má pocit, že prakticky není možné, aby se unie vůbec na něčem vtéto otázce dohodla. Teď jste se dohodli na tom, že se dohodnete později. Popsal byste to taky tak?
Alexandr Vondra (ODS), vicepremiér pro evropské záležitosti:
To oznámení, které vy svým způsobem citujete, i když velmi zjednodušeně, tak se týká přesné podoby zákonných úprav, které mají dovést členské státy EU, aby byly schopny splnit závazky, které tu byly učiněny ve vztahu komezování emisí CO2 vminulém roce.
Moderátor
Takže platí stále ta rok stará dohoda, že do roku 2020 se podíl obnovitelných zdrojů na spotřebě energie zvýší na 20% a emise skleníkových plynů klesnou o pětinu, to stále platí.
Alexandr Vondra (ODS), vicepremiér pro evropské záležitosti:
Ano. To stále platí. A Evropská komise před zhruba šesti nebo sedmi týdny přišla snávrhy, jakým způsobem to řešit. A ty návrhy budou teď několik měsíců projednávány a ta shoda tady byla vtom, že uděláme všechno pro to, aby výsledky, to znamená ta konkrétní nařízení a zákony, které ztoho vyplynou, byly dojednány a schváleny do konce tohoto roku nebo nejpozději na jaře příštího roku.
Moderátor
A kdybyste měl říct vyloženě heslovitě, co bude tedy ČR prosazovat při jednáních o tom energetickém balíčku?
Alexandr Vondra (ODS), vicepremiér pro evropské záležitosti:
Tak my jednak vycházíme ztoho, že toto je realita, že to vté formě, vnějaké formě tak, aby ty původní závazky byly dodrženy, projde. A vrámci toho půjde myslím o to ošetřit i některá ta další rizika, která jsou vtom skrytá. My, Němci, Poláci a další, bych řekl ty průmyslové země střední nebo kontinentální Evropy upozorňovaly bych řekl na dva problémy. Jeden problém se týká toho, co bychom mohli označit jako energeticky náročný průmysl. Může to být výroba oceli, může to být výroba hliníku, mědi, mohou to být cementárny a řada dalších průmyslových sektorů, kde kdyby nebyly zohledněny některé jejich nároky, tak by to samozřejmě mohlo vést kodlivu těchto podniků úplně mimo Evropu, se všemi důsledky ztoho vyplývajícími.
Moderátor
Takže ČR bude prosazovat nějaké úlevy?
Alexandr Vondra (ODS), vicepremiér pro evropské záležitosti:
Ano. Tady budeme prosazovat úlevy, budeme je samozřejmě ještě i projednávat i sostatními zeměmi světa na různých mezinárodních fórech, protože nebylo by žádným řešením, Evropa produkuje těch emisí asi 14 % vtom celosvětovém měřítku. Čili pokud my se zavážeme knějakým omezením nebo sebeomezením a ostatní, třeba jako Číňané, Američané, Indové, to budou ignorovat, tak ty firmy odejdou tam, se všemi důsledky ztoho vyplývajícími, na rostoucí nezaměstnanost, daně se budou platit jinde. Čili to by samozřejmě řešení nebylo. Čili je třeba ošetřit tento problém. A dále byla shoda, že se ještě vrátíme přesně ktomu, jak nastavit ten systém obchodování spovolenkami emisními prostřednictvím aukcí tak, aby to nemělo řekněme nějaký dramatický dopad třeba na ceny elektřiny. Tady ta debata se bude odehrávat vpříštích měsících a francouzské předsednictví nabídlo, že by ji nějakým způsobem moderovalo pravděpodobně vříjnu tohoto roku.
Moderátor
Nepochybně se nad tímhle tématem ještě setkáme. Moc vám děkuji za rozhovor. Nashledanou.