Návštěvu Jihomoravského kraje zahájil ministr obrany ve Vyškově
Úderem 11 hodiny přistál ve čtvrtek 18. října na heliportu ve Vojenském výcvikovém prostoru Březina vrtulník s delegací ministerstva obrany v čele s Alexandrem Vondrou.
Alexandr Vondra se tak, téměř na rok přesně, vrátil na Velitelství výcviku – Vojenskou akademii Vyškov, aby se zde opět setkal s novými rekruty, kteří mají za sebou svých prvních 18 dní v „zeleném“. V doprovodu zástupce náčelníka generálního štábu – ředitele Společného operačního centra MO generálmajora Aleše Opaty, zástupce velitele společných sil – velitele vzdušných sil brigádního generála Jiřího Vernera a velitele vyškovské akademie plukovníka Jána Kožiaka zavítal spolu s ostatními členy delegace na takticko-průpravné cvičiště, doprostřed dění taktické přípravy, v rámci níž právě nacvičovalo 147 žáků kurzu základní přípravy jednu ze základních, ale prakticky nejdůležitějších činností vojáka, a to pohyb po bojišti.
„Této praktické části předcházelo šest hodin teorie na učebně, kde se žáci seznamovali se základními způsoby pohybu vojáka po bojišti, překonáváním bojiště v odkrytém terénu a mimo jiné také s činností jednotlivce při napadení slabým nepřítelem. Cílem dnešního výcviku je naučit vojáky zvládat tyto činnosti prakticky, a to i při využití vzájemného palebného krytí a spolupráci v týmu, sekci či družstva,“ objasňoval výcvik velitel kurzu kapitán Ivan Michalík.
„Žáci se pomalu blíží ke konci první fáze, kterou zakončí hned po absolvování vojenské přísahy postupovými testy. Na jejich úspěšné absolventy však čekají další tři fáze stále náročnějšího výcviku rovněž s postupovými testy a zvládnutí závěrečného komplexního polního výcviku,“ dodal náčelník oddělení základní přípravy major Rostislav Juppa. Během setkání s žáky ministr obrany mimo jiné řekl: „Jsem rád, že vám mohu osobně pogratulovat k tomu, že jste si vybrali toto povolání a přeji vám, abyste tuto přípravu zvládli až do konce. Je to hlavně otázka vůle, psychiky, tedy nejen fyzické kondice. Přeji vám abyste našli svou budoucnost v AČR, neboť je to práce potřebná pro naši zemi, práce pro kterou potřebujeme hlavně mladou krev.“ Předmětem zájmu Alexandra Vondry bylo také šest již zmiňovaných olympioniků, kteří právě prochází tímto kurzem, jeden od druhého naprosto k nerozeznání, a také na dotaz jak to zatím zvládají odpovídali jako jeden muž: „Je to náročné, ze začátku bylo hodně teorie a pochodování, ale teď už začínáme plnit úkoly v terénu a to nám vyhovuje víc. Není to žádná legrace, ale dává nám to hodně, a jsou to pro nás super nové zkušenosti.“
Vyškovští si však pro ministra obrany připravili ještě jednu specialitu – a to kurz instruktora střelecké přípravy, v rámci kterého na pěší střelnici cvičilo střelbu šestnáct příslušníků AČR. „Tento kurz je specifický v tom, že navazuje na zavádění výzbroje vojáka 21. století, v rámci kterého jsou postupně příslušníci AČR vybavováni novými zbraněmi, jako jsou pistole CZ 75 PHANTOM, útočná puška CZ 805 BREN a kulomet FN Mk48 MINIMI. V rámci toho procesu jsou nejdůležitějším prvkem instruktoři výcviku střelecké přípravy. Právě instruktor objasňuje a ujednocuje metodiku použití ručních zbraní, nyní především spojenou s nově zaváděnými zbraněmi a zásadním způsobem se podílí jak na přípravě řídících zaměstnání ze střelecké přípravy, tak dodržování zásad metodiky vedení tohoto výcviku. Hlavní pozornost v kurzu je věnována drilům zahrnujícím bezpečnostní pravidla při zacházení s těmito zbraněmi, zaujímání pohotovostní polohy při střelbě, přebíjení zbraní, odstraňování závad vznikajících při střelbě a samozřejmě vedení střelby,“ objasňuje pojetí nového kurzu řídící nácviku střelby major Josef Lefner, náčelník oddělení přípravy mechanizovaného vojska VeV-VA, které je garantem tohoto specializovaného kurzu.
„Jedná se o pilotní běh kurzu, dalo by se říci, ověřovací, do kterého byli vybráni ti nejlepší instruktoři střelecké přípravy z AČR, nebojím se použít slovo elita, a to z toho důvodu, aby v praxi ověřili metodiku, která byla v souvislosti s novými zbraněmi již od dubna po iniciativě generálmajora Aleše Opaty zpracovávána integrovaným pracovním týmem. Do budoucna bychom kádr takto vycvičených instruktorů rádi zvyšovali, ti by tak získali certifikaci, kterou by si po určitém čase museli znovu obnovovat tak, abychom je udrželi v potřebné vycvičenosti. Protože se zde cvičí střelba ze všech pozic, není to jen o střeleckém výcviku, ale také taktickém, proto je kurz organizován v třech týdnech,“ vysvětlil jeden z hlavních tvůrců metodiky plukovník Jiří Durna ze Sekce rozvoje druhů sil – operační sekce MO. Sám ministr obrany, který již měl příležitost si tyto zbraně prakticky vyzkoušet, tuto aktivitu podpořil.
zdroj: www.army.cz