Jak by mohl vypadat voják budoucnosti, je možné vidět v Letňanech

Delegace vedená ministrem Vondrou si prohlíží expozici

Delegace vedená ministrem Vondrou si prohlíží expozici

V pražských Letňanech dnes byla zahájena třídenní výstava Future Soldier Exhibition and Conference. Letošní ročník, nad nímž převzal záštitu a také ho zahájil ministr obrany Alexandr Vondra, je zaměřen na pokročilé technologie v oblasti obrany a bezpečnosti.

Výstava Future Soldier je jednou z dvojice hlavních expozic vojenské techniky, které se v České republice konají. Tou první je tradičně zaměřený brněnský IDET, druhou pak právě „Voják budoucnosti“, který se orientuje více na současné a budoucí trendy – a to nejen v úzkém vojenském pojetí, pokud jde o techniku, ale soustředí se i na nové typy hrozeb, ať už kybernetické či jiné povahy.

„Future Soldier se zaměřuje víc na nové technologie nebo témata a armáda se snaží na to reagovat. Máme zde největší stánek, prezentujeme například taktické simulátory z Centra leteckého výcviku Pardubice jako příklad našeho zapojení do aliančního konceptu „chytré obrany“, jsou zde také ukázky robotů z Univerzity obrany,“ představil armádní expozici Alexandr Vondra, jemuž se asi nejvíc líbila nová průzkumná verze transportéru Pandur. „Simulátor Centra leteckého výcviku pro letouny Gripen i L-159 je, myslím, něco, co se může uplatnit na zahraničních trzích,“ doplnil.

Armáda ČR vítá podle slov náčelníka Generálního štábu AČR generálporučíka Petra Pavla možnost účastnit se výstavy tohoto typu. „Výstava se orientuje na budoucnost, a stejně tak i AČR se chce dívat do budoucna,“ sdělil. Účast a podíl zde podle Pavla představuje i vzácnou možnost přímé interakce s obranným průmyslem. „Nám umožňuje sdělit partnerům v obranném průmyslu, jaké jsou naše konkrétní požadavky v kontextu našich potřeb i koaličního vedení operací, a z hlediska obranného průmyslu mají přesnou představu o tom, v jakém prostředí bude armáda fungovat a co bude potřebovat.“

Podle podplukovníka Davida Ondrejkoviče, vedoucího expozice MO a AČR, je letošní armádní stanoviště zaměřeno na srovnání historie a současnosti. „Historii zde představuje například ženijní technika, novější je pak zařízení pro radioelektronický boj či už zmíněný transportér Pandur,“ uvedl. Hlavními požadavky, které v současné době armáda má, je podle jeho slov interoperabilita a použitelnost v bojové situaci. „Je důležité, abychom dokázali každého vojáka a každé zařízení již od nejnižších stupňů využít jako senzor a dokázali tato data přenést v interoperabilním formátu na místa velení jak naše, tak koaliční takovým způsobem, aby sdělení všichni rozuměli stejným způsobem a dokázali s těmito daty i stejným způsobem pracovat,“ vysvětlil Ondrejkovič.

Future Soldier 2012 se koná deset let od Summitu NATO v Praze a jeho hlavní filozofií je prezentace technologií a opatření v souladu s konceptem „Smart Defence“ – tedy chytrá obrana. V Letňanech ode dneška do pátku vystavuje přes sto komerčních vystavovatelů z více než 20 zemí. Největší expozici nabízí Ministerstvo obrany ČR, které na ploše 475 m2 prezentuje jak Armádu ČR, tak Vojenskou policii, Univerzitu obrany či Hradní stráž. V rámci doprovodného programu se uskuteční ukázky výcviku MUSADO, exhibiční vystoupení jednotky Čestné stráže AČR a také besedy o misích ze začátku 90. let či besedy s olympioniky z řad sportovců ASC Dukla. V rámci doprovodného programu se představí i CLV Pardubice, kde se v současnosti cvičí vojenští piloti vrtulníků, a to jak čeští, tak zahraniční.

Zdroj: www.army.cz