Hospodářské noviny | 18.2.2008 | rubrika: Z domova | strana: 7 | autor: (čtk)
Alexandr Vondra by si přál, aby vízová povinnost pro Čechy cestující do Spojených států padla už do letních prázdnin. Nejpozději by to však mělo být do konce roku, řekl místopředseda vlády pro evropské záležitosti ve včerejších Otázkách Václava Moravce.
Vondra v České televizi hájil postup při vyjednávání bezvízového styku s Američany. Vyjadřoval se k obviněním, že Česko nabouralo vztahy s Evropskou unií, když vedlo dvoustranné rozhovory se Spojenými státy.
Alexandr Vondra připomněl, že Česko požádalo Evropskou unii o pomoc při zrušení víz před třemi lety. Neúspěšně.
»Kdybychom nic nedělali, jen seděli se založenýma rukama, obávám se, že za další dva tři roky zase budeme ve stejné situaci jako teď,« řekl Vondra.
Jste servilní, tvrdí opozice
Vyjednávání s Američany o zrušení víz pro české občany není podle něj v rozporu s žádnými závazky, které má země vůči evropské sedmadvacítce a nijak nenarušuje unijní pravidla.
»Spojené státy berou evropskou unii jako společenství nezávislých států a o zrušení víz jednají individuálně,« uvedl Vondra.
Dvoustranné vyjednávání s Američany o zrušení víz pro Čechy pranýřoval stínový ministr zahraničí sociální demokracie Lubomír Zaorálek.
»Česko je servilní vůči Spojeným státům a bourá jednotu Evropské unie,« řekl Zaorálek.
Zaorálek se obává, že Američané za zrušení víz budou dostávat od Česka důvěrné informace o českých občanech.
Jednání pod pokličkou
Vondra obavy ze zneužití dat odmítl. Nechtěl ale nijak upřesnit, o čem se nynější jednání s Američany vedou. Poznamenal jen, že důležitý je výsledek.
»Až bude konečný návrh, veřejnost bude se zněním seznámena,« ujistil místopředseda vlády.
Předseda vlády Mirek Topolánek poletí koncem února do Washingtonu, kde by měl s americkým prezidentem Georgem Bushem podepsat společné memorandum.
»Nový systém bude fungovat ke spokojenosti občanů,« uvedl v televizi Vondra.
Dnes se Alexandr Vondra sejde s unijním komisařem pro vnitro a spravedlnost, aby ho informoval o stavu česko-amerického vyjednávání a zeptal se ho na postoj unie v této věci.
»Vše je závislé také na dialogu s Evropskou unií, musíme postupovat na obou hřištích souběžně, protože jinak bychom dopadli jako sedláci u Chlumce,« řekl včera místopředseda vlády.