Zpravodajství ČTK | 18.2.2008 | 20:56 | rubrika: Politika – Evropa, ES, NATO | autor: pkt
Brusel 18. února (zpravodaj ČTK) – Česko je sice připraveno jednat v rámci EU o společné pozici ve věci víz do USA, avšak memorandum o podmínkách budoucího bezvízového styku s USA hodlá podepsat i přes tlak Bruselu, aby podpis odložilo. Vyplývá to ze slov vicepremiéra Alexandra Vondry, který o tom dnes jednal s eurokomisařem Frankem Frattinim.
„Nehodláme teď prostě stáhnout kalhoty a čekat, jak se ta věc bude dál vyvíjet. To podle nás není cesta kupředu,“ řekl Vondra.
Otázkou společného postupu při vyjednávání s USA o bezvízovém styku se budou 28. února zřejmě zabývat ministři vnitra a spravedlnosti zemí EU. Následně se 13. března uskuteční setkání mezi EU a USA, na němž by chtěli Evropané od Američanů slyšet konkrétnější harmonogram, jak budou USA v rozšiřování bezvízového programu postupovat.
EK se snaží přesvědčit ČR, aby s podpisem zmiňovaného memoranda přinejmenším počkala. Zatím se však zdá, že se tak nestane a že dokument zřejmě podepíše premiér Mirek Topolánek při návštěvě USA koncem měsíce.
Frattini před několika dny upozornil, že některé pasáže dokumentu by mohly spadat do kompetence unie. EU by proto o nich podle něj měla vyjednávat společně.
Britský list The Guardian už před týdnem napsal, že se USA snaží získat v EU jednoho „nedočkavce“, který přistoupí na jejich podmínky pro bezvízový režim, aby ho použily jako bič na ostatní členské státy. A tímto „nedočkavcem“ by měli být právě Češi. Dodal, že EU má z podmínek, na které by mohli Češi přistoupit, obavy. USA prý požadují víc údajů o cestujících či o jejich rodinných příslušnících.
„Čekat, nic nedělat, to by bylo jenom opakování politiky posledních let,“ prohlásil Vondra. Zdůraznil, že se Praha pomoci od EU ve věci zrušení víz do USA dožadovala už řadu let. Zatím však stále Češi i občané řady dalších zemí EU pro cesty do USA víza potřebují, zatímco Američané mířící opačným směrem nikoli. Ze starých členských států EU ale víza potřebují jen Řekové.
Český vicepremiér také dodal, že ani podpis memoranda neznamená, že ČR nebude s EK o vízech jednat. Dokument je podle něj jen jakýmsi nastíněním úkolů a není právně závazný.
Po jednání s Frattinim Vondra ČTK řekl, že se česká pozice nijak nemění a přípravy na podpis memoranda pokračují. Doplnil také, že Frattinimu řekl, že ČR nijak nevyjednává za zády EK. „Oni nevěděli, že jsme vyjednávali. Mysleli, že jsme podepsali něco, co nám Američané podstrčili,“ dodal Vondra.
Ačkoli z komise zazněla na stranu ČR kvůli bilaterálním vyjednáváním kritická slova, tak podle Vondry mohou být tato vyjednávání naopak prospěšná i pro samotnou komisi. Například prý v tom, že se jednání s Washingtonem nebudou do nekonečna odkládat.
Podle Vondry je teď dobrá situace, která ČR nahrává. Vláda USA podle něj chce splnit sliby, které v otázce víz dal Praze při loňské návštěvě prezident George Bush. Pokud by se nepodařilo nyní na vízech dohodnout, příští rok by mohla být situace poněkud složitější.
Jednak nastoupí v USA nová administrativa, která se možná nebude cítit tak zavázaná k této věci jako ta Bushova. Zároveň by také měla vstoupit v platnost Lisabonská smlouva, která změní fungování unijních institucí a v jejímž rámci se upraví i to, jaké oblasti spadají čistě pod jednotlivé státy a o jakých se bude rozhodovat na unijní úrovni. „Tam pak náš manévrovací prostor může být více podvázán,“ uvedl Vondra.
Slovensko také dostalo od USA návrh memoranda. „Z našeho pohledu je velmi důležité, abychom tyto záležitosti koordinovali se všemi členskými státy EU a s EK,“ řekl dnes šéf slovenské diplomacie Ján Kubiš.