Hospodářské noviny | 11.10.2007 | rubrika: Z domova | strana: 5 | autor: Tereza Nosálková
PRAHA, 11. 10. 2007
Vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra má už seznam míst, kam pozve v době českého předsednictví v EU ministry členských států na jejich »povinné« neformální schůzky. Vlaječku EU už si na mapě Česka připíchnul například k zámku v Hluboké nad Vltavou, tam by měli v prvním pololetí roku 2009 jednat ministři zahraničí evropské sedmadvacítky.
Včera mapku jedenácti ministerských summitů schválila vláda. »Většina z nich nebude v metropoli, což je model, který volila většina předsedajících zemí. Chceme ukázat, že Česká republika není jen krása Prahy. A regiony mají o tato setkání zájem,« řekl včera Vondra po jednání vlády. Sedm z prestižních schůzek se odehraje mimo Prahu. Kompletní »jízdní řád« včera vicepremiér odmítl zveřejnit s tím, že ho musí ještě schválit Brusel. Nicméně sraz vrcholných evropských diplomatů na Hluboké včera HN potvrdil.
Vondra už před časem požádal hejtmany, aby mu nabídli místa, kam by Češi evropské politiky mohli bez obav z komplikací pozvat. Krajští šéfové prý při výběru dostatečně reprezentativních adres museli zohlednit náročné unijní požadavky.
Třeba v Ostravě podle tajemníka moravskoslezského hejtmana Aleše Linharta narazili na to, že ve městě nemají dostatečně luxusní pětihvězdičkový hotel. A budou si teď držet palce, aby ho developeři stihli otevřít včas.
Naopak jihomoravský hejtman Stanislav Juránek tvrdí, že chystaná zasedání mu vrásky nedělají -v Brně totiž mají zkušenosti s pořádáním velkých veletrhů a podle něj jsou akce srovnatelné.
»Pořádat podobné akce je pro nás v podstatě každotýdenní život. Tři největší veletrhy dokonce přesahují rozsah summitů v rámci EU. Je to něco, co umíme,« říká hejtman. Vondrovi nabídl zámek v Mikulově, brněnskou radnici i hrad Špilberk.
Výběr místa pro zasedání se podle Vondry i hejtmanů řídil také tím, jak resortní téma souvisí s konkrétním regionem. V Ústeckém kraji mají například zájem o zasedání evropských ministrů životního prostředí. »Jsme kraj, který má na jedné straně velice dramatickou krajinu postiženou těžbou hnědého uhlí, těžkým průmyslem a chemií, ale na straně druhé území typu Národní park České Švýcarsko, takže máme s napravováním životního prostředí zkušenosti,« říká náměstek ústeckého hejtmana Radek Vonka. Vládě prý navrhli prostory v Teplicích a v Ústí nad Labem.