Spálené Poříčí hlásí: Brdské osmistovky byly pokořeny

Kroniku o zdolávání brdských vršků předala Alexandru Vondrovi iniciátorka projektu učitelka Jana Houšková

Kroniku o zdolávání brdských vršků předala Alexandru Vondrovi iniciátorka projektu učitelka Jana Houšková

Ve středu 27. června převzal ministr obrany Alexandr Vondra ve své kanceláři zcela jistě netradiční hlášení o splnění úkolu. Ředitel Základní školy ze Spáleného Poříčí Jiří Štefl, téměř ve vzorovém pozoru a s důraznou intonací v hlase, ministrovi sdělil: „Pane ministře, hlásím splnění úkolu. Brdské osmistovky byly pokořeny.“

Ne každý si vzpomene na loňské první září, kdy ministr Vondra v první školní den navštívil Základní školu ve Spáleném Poříčí. Ministr zde tehdy mimo jiné s dětmi i učiteli hovořil o připravovaném zpřístupnění přilehlého vojenského výcvikového prostoru.

„Otevřela se před námi možnost navštívit brdské lesy,“ vzpomněla si na loňské září učitelka Jana Houšková, která společně se zástupci žáků doprovázela do Prahy ředitele školy, a dodala: „Ministr nám vlastně dal motiv. Mne pak napadlo, že zdoláme všechny brdské osmistovky.“

Od nápadů k realizaci nebývá ve školách, zvláště v těch stonožkových, daleko a tak děti hned začaly pátrat a bádat nejen po těch deseti nejvyšších kopcích, byť zatím pouze na mapách, ale také po historii brdského podhůří, seznamovaly se s krásami přírody a také s tím, jak se v těchto lokalitách žilo dříve. Generálkou na další výstupy se stal výšlap na vrch Kokšín. „Čtrnáctého října vyrazila do Brd skutečně celá škola i žáčci z prvního stupně,“ řekl s patřičnou hrdostí ředitel školy a onen výlet ministru obrany dále popsal: „Čekalo nás dvanáct kilometrů a pro některé žáky to byl skutečně sportovní výkon. Celkem jsme však ušli jeden tisíc šest set padesát devět kilometrů, přesně. Proč to vím? Jako škola jsme se navíc přihlásili do stonožkového projektu „Pochod za dětským úsměvem“, a tak jsme skutečně poctivě sčítali a měřili téměř každý brdsko-osmi-stovkový metr.“

Se svým zážitky se také ministru Vondrovi pochlubili zástupci dětí ze Spáleného Poříčí. Nikole Berdychové z 9.A. nejvíce v paměti utkvělo vaření brdských specialit a místních jídel. „Vařili jsme brdskou polévku s houbami, škubánky se švestkovou merendou a opečené škubánky se zelným salátem. Zřejmě se nám to povedlo. Speciality chutnaly spolužákům i učitelům.“ Když se hovořilo o specialitách a o houbách zavzpomínal na své mládí také ministr Vondra. „Škubánky, tak ty jsem nejedl takových dobrých třicet, čtyřicet let. Ale houby a houbaření mám rád. Doufám jen, že na to budu mít čas.“

Lence Valentové ze sedmičky se nejvíce líbil výlet na Třemšín. A proč? „Zpáteční cestu jsme šli jinou trasou a na konci se odehrála šišková bitva.“

Osmistovek je deset, jako deset školních měsíců. Žáci ze Spáleného Poříčí „zmákli“ tři, zbylých sedm navštívili teoreticky na mapách a učili se o jejich historii. „Skvělá byla také návštěva vojenského újezdu, kde nám vynikajícím průvodcem byl Martin Zachar. Nejenže jsme slezli vrchol Praha, ale svezli jsme se také na lodičkách na Padrtských rybnících,“ doplnila desetiměsíční program učitelka Houšková.

Zástupce školy do Prahy doprovodil také starosta města Spálené Poříčí Pavel Čížek. „Je výborné, že děti mohly poznat překrásnou krajinu Brd, která byla dlouho před námi uzavřená. Jsme velkými podporovateli a propagátory myšlenky na zřízení chráněné krajinné oblasti. Děti vlastně symbolicky tuto oblast otevírají veřejnosti a tak to má být.“

Protože se blíží konec školního roku, což je pro všechny děti vysněný den, ministr Vondra předal žákům ze Spáleného Poříčí symbolické dárky. „Přeji vám krásné prázdniny a samozřejmě pěkné vysvědčení.“

Zdroj: www.army.cz