ČRo 1 – Radiožurnál | 5.3.2008 | 18:12 | pořad: Radiofórum
Jan BUMBA, moderátor
K dopsání smluv o radarové základně Spojených států na území České republiky zbývá sice možná jen pár slov, ale to, jestli radar bude v Brdech skutečně nakonec stát, zůstává velkou otázkou. Česká vláda dnes oznámila, že občané se nemusí bát žádných zdravotních rizik v souvislosti s radarem, opoziční ČSSD také dnes řekla, že chce o radaru uspořádat vnitrostranické referendum a předseda Jiří Paroubek uvedl, že si neumí představit, že by pro radar hlasoval byť jediný poslanec ČSSD. Kdy by mělo být jasno o tom, zda Američané budou mít v Česku základnu? Náměty do duelu Radiofóra můžete posílat i vy prostřednictvím e-mailu radioforum@rozhlas.cz. V našem přenosovém voze je místopředseda vlády pro evropské záležitosti, občanský demokrat Alexandr Vondra. Přeji dobrý večer.
Alexandr VONDRA, místopředseda vlády /ODS/
Dobrý podvečer.
Jan BUMBA, moderátor
A ve studiu měl být místopředseda Poslanecké sněmovny za ČSSD, stínový ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, nikoli vlastní vinou se nemohl dostavit osobně, proto ho s díky vítám po telefonu. Dobrý den.
Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda Poslanecké sněmovny PČR /ČSSD/
Dobrý večer přeju aspoň takto.
Jan BUMBA, moderátor
Pane vicepremiére, začněme u vás. Premiér Topolánek minulý týden po jednání s prezidentem Bushem v Bílém domě řekl, že k podpisu smlouvy chybí jen tři slova. Kolik slov chybí podle vašeho názoru?
Alexandr VONDRA, místopředseda vlády /ODS/
Těch dohod je několik. Pokud jde o tu první a hlavní dohodu, tak tam skutečně zbývá jen několik slov ještě dojednat. Pak je ta druhá dohoda, která upravuje statut pobytu vojsk, takzvaná SOFA dohoda, která je modelována přesně podle principu NATO a tam se ještě stále jedná. Mimochodem tento týden na úrovni ministerstev obrany probíhají příslušná jednání a pak ještě je celý ten systém dohod, které budou nějakým způsobem definovat a prohlubovat spolupráci v oblasti vědy, výzkumu a i tam byl docílen pokrok. Předpokládáme, že všechny tyto dohody by mohly být připraveny k podpisu někdy v době bukurešťského summitu NATO v dubnu tohoto roku.
Jan BUMBA, moderátor
Pokud jsem správně četl podklady, tak ta druhá dohoda, ona SOFA, o které jste mluvil, by měla mimo jiné upravovat to, pod čí jurisdikci by spadali američtí vojáci, kdyby se dopustili nějakého provinění proti zákonu v České republice. Jsou nějaké výrazné sporné body?
Alexandr VONDRA, místopředseda vlády /ODS/
Tak, je to právě předmětem jednání v těchto dnech v Praze. Já si myslím, že je naděje, že tato otázka, nebo tato část té dohody by mohla být tento týden dohodnuta, my každopádně nepůjdeme pod principy, které jsou obvyklé pro podobné základny, které se nacházejí na území většiny západoevropských států. Rozhodně si tady budeme chtít držet ten vysoký standard.
Jan BUMBA, moderátor
Pane Zaorálku, vicepremiér Vondra právě teď řekl, že Česká republika nepůjde pod ty standardy, standardní smlouvy, standardní úpravu, kterou mají západoevropské státy, ve kterých jsou americké základny. Uklidňují vás tato slova, nebo sociální demokracie je principiálně proti umístění americké radarové základny na českém území?
Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda Poslanecké sněmovny PČR /ČSSD/
Ano, ten postoj sociální demokracie se vlastně nemění a trvá vlastně už delší dobu a základem je to, že my tvrdíme, že ta bilaterální dohoda mezi Spojenými státy, Českou republikou nebo mezi Spojenými státy a Polskem vlastně ve svých důsledcích, to je dohoda, která marginalizuje roli Severoatlantické aliance v Evropě a společnou evropskou obranu, takže to vlastně vůbec není v zájmu evropské bezpečnosti takovýto způsob dohod a postupování, to, co zvolila Česká republika a zároveň my jsme přesvědčeni, že vlastně nebyl jasně řečen ten základní důvod, proč podobný systém tady budovat, protože ona celá ta debata ukazuje, že čím více se poskytuje informací, čím více vlastně se dovídáme, tím ta podpora veřejnosti spíš naopak klesá. A i pro mě je to přesně projev toho, že tady vlastně není jasná bezpečnostní hrozba, kvůli které by ten systém měl být budován a tou debatou se to vlastně vyjevuje a ukazuje a ještě možná jedno, tady vy říkáte, že jsou už jenom nějaké z hlediska vlády že už jsou jenom některé věci, které se mají vyřešit, já si myslím, že ta situace je dokonce i pro vládu docela komplikovaná, protože mi připadá, že jsou tři základní problémy na horizontu, se kterými, jsem zvědav, jak si vláda poradí. Ten první je, já vidím veliký problém v té otázce vynětí amerických vojáků z jurisdikce české, to znamená, že pokud by něco se stalo nebo by něco provedli tady na území České republiky, že by nemohli být souzeni a nemohli být před českými orgány za to nějak sankcionováni, to si myslím, že je velký problém, ve kterém bude pro vládu obtížné najít nějaký výsledek, další věc je, že do Spojených států pojede premiér Tusk polský a ten podle mě nebude zdaleka tak měkký, jako byl Topolánek nedávno ve Washingtonu a polská strana se chová tak, že ty své požadavky zvyšuje. Podle mne se chová tak, jako kdyby chtěla celou věc nechat až na další americkou administrativu a třetí problém, který vidím, je ten, že já jsem přesvědčen, že summit NATO nedá žádné razítko na tento projekt a prostě nebude celá ta věc podle mne nebude potvrzena Aliancí jako společný projekt aliančních států.
Jan BUMBA, moderátor
My si, promiňte, že vám skáču do řeči, my si totiž řadu těch bodů, které jste zmínil, podrobně rozebereme, ale já bych se rád zastavil u jednoho a obrátím se teď opět na pana vicepremiéra Vondru. Jak byste okomentoval nebo jak byste reagoval na tu výtku, že ta bilaterální dohoda marginalizuje roli Severoatlantické aliance?
Alexandr VONDRA, místopředseda vlády /ODS/
No, je tomu samozřejmě přesně naopak. Za prvé, podobné základny, které jsou na území západoevropských států a samozřejmě jsou také ukotveny bilaterálně, ať je to v Německu, ať je to v Holandsku, ať je to ve Španělsku nebo v Británii, kdekoli jinde, to jsou všechno členské země, členské státy Aliance, tak ty americké základny samozřejmě právě slouží jako ty základní kapacity pro společnou obranu v rámci NATO a pokud jde o to, co říkal Luboš Zaorálek, tak já si jenom dovoluji připomenout naposledy, když se sešli ministři obrany Severoatlantické aliance, zhruba před měsícem, tak právě tam bylo konstatováno, že ta ohrožení jsou tu reálná, že mají stoupající tendenci, pokud jde o ty raketové hrozby a myslím si, že to je dostatečná odpověď a pokud jde o samotný summit Severoatlantické aliance, tak si počkejme, nedělejme závěry, bude se konat teprve v dubnu a já si věřím, že se k té protiraketové obraně vyjádří, a to určitě pozitivně.
Jan BUMBA, moderátor
Předpokládám ale správně, ano, ano, prosím jednou větou.
Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda Poslanecké sněmovny PČR /ČSSD/
Jenom stručně, já jenom bych chtěl nesouhlasit s tím, že pan místopředseda porovnává základny, které vznikaly v Evropě po druhé světové válce ve zcela specifických podmínkách, prostě že srovnává s tím, co má být zřízeno tady v České republice a pokud teda má pocit, že ta námitka, že to je marginalizace Aliance, je nějaká jenom můj soukromý pocit, já cituju ze studie, která byla vypracována k protiraketové obraně Evropským parlamentem a v níž doslova stojí: „Bilaterální charakter jednání s Polskem a ČR a obejití NATO vede k marginalizaci Aliance a není to dobrý signál pro evropskou bezpečnost.“ To je citace ze studie Evropského parlamentu.
Jan BUMBA, moderátor
Pane vicepremiére, předpokládám, že česká vláda nechce jít proti zájmům Severoatlantické aliance.
Alexandr VONDRA, místopředseda vlády /ODS/
Ne, rozhodně ne. My si trváme na tom a nejsme zdaleka sami, že právě to je ten přínos k tomu, aby Aliance byla silnější. Podívejte, ten princip je úplně stejný jako u těch základen, které vznikaly třeba v padesátých nebo v šedesátých letech, pouze se mění charakter těch hrozeb. Jestliže v padesátých, v šedesátých letech, v dobách té vrcholné studené války bylo hlavní hrozbou možný třeba útok Sovětského svazu prostřednictvím tankových divizí, tak dneska samozřejmě ty hrozby jsou úplně jiné, pocházejí i z jiných míst, a to raketové nebezpečí právě a nejenom atlantická aliance, ale třeba i nyní připravovaná studie francouzského ministerstva obrany tak jasně potvrzují, že toto patří k hlavním bezpečnostním hrozbám a Aliance musí mít nástroj, jak se před nima chránit.
Jan BUMBA, moderátor
Pane Zaorálku, sociální demokraté si skutečně nemyslí, že umístění radaru posílí bezpečnost České republiky?
Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda Poslanecké sněmovny PČR /ČSSD/
Já zase mohu použít studie, ve které se dnes uvádí, že v budoucnosti budou mnohem atraktivnějším způsobem doručení nějakých zbraní hromadného ničení spíš střely s plochou dráhou letu nebo lidmi neřízená letadla, než balistické střely. Ty balistické střely jsou prostě velmi nákladné, je nepravděpodobné, že by se staly tím skutečně klíčovým nebezpečím. Pro říkám pro studie, které v současné době vznikají. Proto tvrdím, že v Alianci nebude dohoda mezi státy na tom souhlasit s tím, že se začne takovýto systém budovat jako celoevropský, protože je to, protože podle mě nebude zdaleka shoda všech členů na tom, že to je něco, do čeho se má vrazit energie, do čeho se mají vrazit peníze, protože to je něco, co je prioritou pro Evropu. Proto si myslím, že ani v Bukurešti takovýto závěr, jako takovéhoto závěru se nedočkáme. Nejsou pro to podle mě dneska podklady. Jediné, co víme dnes na základě studie, která je, byla vypracována, že něco podobného je realizovatelné, ale to politické rozhodnutí, jestli se do toho půjde, to podle mě Bukurešť nepřijme.
Jan BUMBA, moderátor
Pane vicepremiére, ještě si dovolím takovou menší odbočku. Vy samozřejmě velmi dobře znáte Spojené státy, nemyslíte, že by mohla velmi brzy klesnout podpora ve Washingtonu těchto projektů základen v České republice a v Polsku?
Alexandr VONDRA, místopředseda vlády /ODS/
Já si myslím, že určitě ne, ať vyhraje ty prezidentské volby ve Spojených státech kdokoliv, tak já si neumím představit, že by ve své inaugurační řeči ten budoucí prezident příští leden oznámil, milí Američané, naše země úplně změnila plány a přestává se před těmito hrozbami chránit, to je prostě něco naprosto vyloučené. Samozřejmě můžou se měnit určité akcenty, výdaje, systémy, ale to základní, že Spojené státy budou pokračovat v budování toho protiraketového štítu, to si myslím, že je zcela evidentní a pokud my máme zájem na tom, aby Aliance byla posílena, tak myslím si, ten evropský pilíř je právě to, co pojí Evropu a Ameriku dohromady. Není v našem zájmu, aby Američané si stavěli ten deštník jenom na té národní úrovni, protože to by samozřejmě vedlo k tomu rozdvojování mezi Amerikou a Evropou a atlantická aliance NATO je právě na té vazbě postavena. Ta vazba byla zárukou toho, že demokratické státy v Evropě nebyly posledních čtyřicet, padesát let nikdy ohroženy, nebo ty hrozby se nenaplnily.
Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda Poslanecké sněmovny PČR /ČSSD/
Jestli mohu?
Jan BUMBA, moderátor
Ano, Lubomír Zaorálek.
Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda Poslanecké sněmovny PČR /ČSSD/
Já si myslím ale, že tento systém, o kterém se uvažuje v České republice a v Polsku, to je skutečně systém, který se týká pouze ochrany území Spojených států amerických, protože není možné podle mne vážně tvrdit, že systém jeden radar a deset antiraket v Polsku by byly skutečně schopny zajišťovat obranu a bezpečnost Evropy i našich spojenců tady v Alianci v Evropské unii. To si myslím, že je jednoznačně naprosto nedostatečné. Takových antiraket, pokud jsem četl analýzy, by muselo být aspoň dvě stě padesát až tři sta. Pokud by někdo skutečně počítal s útokem balistickým, pokud bychom se shodli, že takový útok je reálný, že tu je někdo, kdo takto chce zaútočit, tak by musel mít k dispozici stovky těch balistických raket a my bychom museli mít, řekněme, těch uvažovaných dvě stě padesát, tři sta, abychom na to reagovali, jinak si myslím, že je evidentní, že nelze mluvit o ochraně Evropy, a to si myslím, že je přehnané a pak podle mě tyto argumenty nesedí. To jsou přesně ty díry, které ukazují, že ve veřejnosti ta podpora klesá, protože když se jde do té debaty, tak se ukáže, že to prostě nehraje.
Jan BUMBA, moderátor
Pane vicepremiére, platí stále to, že vláda by chtěla předložit příslušné návrhy smluv do parlamentu do léta letošního roku?
Alexandr VONDRA, místopředseda vlády /ODS/
V zásadě to platí. My samozřejmě budeme na té parlamentní úrovni komunikovat, jakmile dospějeme k závěru, k tomu závěru, říkám, počítáme, že bychom mohli dospět někdy v době kolem toho summitu NATO v Bukurešti, ale já si dovoluji ještě jednou se vrátit k tomu, o čem byla teď řeč. To prostě není pravda, to co Luboš Zaorálek říká. Ten systém je koncipován právě proto, aby chránil Evropu samozřejmě včetně třeba amerických vojsk, které jsou v Evropě rozmístěny, ale aby chránil evropský kontinent. Na ochranu Spojených států to není třeba umisťovat radar v České republice nebo ty interceptory v Polsku. Toto je systém, který má chránit Evropu před hrozbami z Blízkého východu. Samozřejmě ten systém není koncipován tak, aby chránil Evropu před Ruskem nebo Čínou, tam by samozřejmě byla pravda, že to není dostatečné, ale je to právě před hrozbami, které pocházejí z té oblasti Středního východu a má chránit a bude chránit Evropu.
Jan BUMBA, moderátor
Pane Zaorálku, předseda ČSSD Jiří Paroubek dnes řekl, že chce, aby strana uspořádala vnitrostranické referendum k umístění radarové základny a navíc pan Paroubek dodal, že poslanec sociální demokracie, který by výstavbu radaru podpořil, by podle něj neměl být na příští kandidátce strany. To zní téměř jako výhrůžka, jako byste nebyli jednotní.
Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda Poslanecké sněmovny PČR /ČSSD/
Já ještě, jestli se omlouvám tedy, ještě bych možná zlomkem se vrátil k tomu …
Jan BUMBA, moderátor
Ne, promiňte, skutečně bych se rád zeptal, zda je sociální demokracie jednotná ohledně svého postoje k radarové základně.
Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda Poslanecké sněmovny PČR /ČSSD/
Všechny ty debaty, které probíhaly prozatím byly naprosto drtivé, jako ten počet těch, kteří se vyslovovali nesouhlasně, byl zhruba na úrovni devadesáti procent a to nebrání ovšem tomu, abychom tu debatu v ní pokračovali a znovu si opakovali i některá ta nová fakta, dokonce i včetně toho, co zaznělo v poslední době z táborů těch kandidátů demokratických kandidátů na prezidenta ve Spojených státech, kde zaznělo, že demokraté jsou odhodláni ten systém zrušit. Zaznělo to z úst Richarda Holbrooka, pana Brzezinského … Takže já to říkám jako taky k tomu, co řekl pan Vondra, není pravda, že je to tak jednoduché, že se bude pokračovat. My máme dneska dost informací o tom, že na demokratické straně se mluví o zrušení toho systému.
Jan BUMBA, moderátor
Ano, jen jsem se chtěl zeptat, je jisté, že sociální demokracie nepodpoří příslušné smlouvy v parlamentu.
Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda Poslanecké sněmovny PČR /ČSSD/
Já si myslím, že se, ta debata je velmi intenzivní, bude pokračovat a já jsem přesvědčen, že naše, že sociální demokracie v tom bude naprosto jednotná.
Jan BUMBA, moderátor
Pánové, já vám velice děkuji za účast v naší dnešní debatě. Po telefonních linkách byl hostem místopředseda Poslanecké sněmovny za ČSSD, stínový ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Děkuji, na shledanou.
Lubomír ZAORÁLEK, místopředseda Poslanecké sněmovny PČR /ČSSD/
Taky děkuji, na shledanou, pěkný večer.
Jan BUMBA, moderátor
A v našem přenosovém voze byl místopředseda vlády pro evropské záležitosti, občanský demokrat Alexandr Vondra. Děkuji vám, na shledanou.
Alexandr VONDRA, místopředseda vlády /ODS/
Hezký večer, na shledanou.