05.03.2008, Český rozhlas 6
Moderátor (Radko Kubičko):
V rámci koordinace osmnáctiměsíčního programu předsednictví Rady Evropské unie Česká republika spolupracuje s Francií a Švédskem, tedy se zeměmi, které budou stát v čele EU před, resp. po českém předsednictví. Místopředseda vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra včera o těchto záležitostech jednal ve Stockholmu se švédskou ministryní pro evropské záležitosti Cecilií Malmströmovou. Cestu a jednání české delegace sledoval náš redaktor Ondřej Houska.
Redaktor (Ondřej Houska):
Jedním z hlavním témat rozhovorů vicepremiéra Vondry ve švédské metropoli byla energetická otázka. EU má před globálním summitem o klimatu, který se má konat na konci příštího roku v Kodani, dopracovat takzvaný klimaticko-energetický balíček, který letos v lednu zveřejnila Evropská komise. Stručně řečeno jedná se o závazek zvaný 20 20 20. do roku 2020 má v rámci Unie podíl obnovitelných zdrojů na energetickém mixu činit 20% a emise mají být ke stejnému datu sníženy o 20 %. O tomto uspořádání se nyní bude jednat na celoevropské úrovni a podle Vondry bude debata dokončena pravděpodobně na jaře příštího roku, tedy během našeho předsednictví. Vicepremiér však v této souvislosti upozornil, že Praha energetické otázky nespojuje jen s ochranou klimatu.
Host (Alexandr Vondra, vicepremiér ČR):
My jsme samozřejmě ochotni na tom spolupracovat a ujmout se pak i té moderátorské role v té finální fázi, ale samozřejmě zdůrazňujeme a upozorňujeme na to, že je třeba tady udržet jaksi v rovnováze všechny ty tři parametry, které u energetiky jsou důležité, a to je tedy nejenom ochrana životního prostředí, ale udržení konkurenceschopnosti Evropy jako druhý element a bezpečnostní prvky jako třetí vrchol toho trojúhelníku. A je zcela evidentní, že pokud vstoupí v platnost ta opatření legislativní, která jsou součástí toho klimaticko-energetického balíčku, tak prostě povedou k vyšším nákladům, zejména po roce 2013 pro výrobu elektřiny z těch tradičních fosilních paliv, zejména uhlí. A pak to tedy znamená, buď se orientovat na plyn, ale to samozřejmě přináší svoje bezpečnostní rizika, když ta závislost je neúměrně velká. Čili pokud se Evropa dohodne na tom, že je důležité plnit redukční cíle tím způsobem, jak je v tom balíčku navrženo, jak koneckonců se zavázala vloni v březnu, tak při tom způsobu naplňování skrze ty aukce, že prostě emisní povolenky už nebudou po roce 2013 rozdávány zadarmo, ale budou vlastně nakupovány v aukcích, tak to nepochybně ekonomicky povede k tomu, že u nás to bude otvírat jasně otázku jádra. Já si to jinak neumím představit.
Moderátor (Radko Kubičko):
V souvislosti s debatou o energeticko-klimatických záležitostech položily Hospodářské noviny Alexandru Vondrovi otázku týkající se pověsti Česka u ostatních evropských představitelů. „Nebude během našeho předsednictví limitujícím faktorem skutečnost, že v čele země stojí prezident, jehož vnímání i debaty o klimatu se velmi liší od většinového evropského proudu?“
Host (Alexandr Vondra, vicepremiér ČR):
Naši partneři ve vládách mají, myslím, bohaté zkušenosti s tím, že Česko je konstruktivní partner, který se umí dohodnout. Samozřejmě občas musíme umět říct svůj názor, musíme ho umět hájit, ale zároveň vždycky jdeme do toho s tím, že se chceme a koneckonců umíme dohodnout. Tu a tam se mě na to zeptá nějaký novinář, tu a tam se mě na to zeptá nějaký účastník diskusí, ale já si myslím, podívejte, západní civilizace a Evropa zvlášť vyrostla na kritickém myšlení a já si myslím, že schopnost trošku se někdy podívat do zrcadla, vyslechnout si nějaký ostřejší názor, že kdybychom toto neuměli, tak jsme fakt na tom hodně špatně. A dneska ve světě hodně dominují takové ty krátké slogany, módní vlny. Já si myslím, že ten určitý český realismus, ta naše zkušenost, my jsme jaksi historicky doplatili už na různé módní vlny nebo víry v to či ono. A takový ten určitý český skepticismus, já si myslím, že v tom může být i docela zdravý příspěvek.
Moderátor (Radko Kubičko):
Alexandr Vondra po té naší stanici odpověděl na obecnější otázku ohledně našeho předsednictví. „Praha si pro své půlroční působení v čele Rady Evropské unie zvolila heslo Evropa bez bariér. Nenaráží v této souvislosti především na obavy starých členských zemí ze snahy o prosazování nějaké ultraliberální agendy?“
Host (Alexandr Vondra, vicepremiér ČR):
Pokud jde o Švédsko, tak tady to heslo milují. Oni sami říkají, že zatím si žádné své heslo ještě nestanovili, ale v zásadě se k němu staví velice pozitivně. Několikrát jsem to tady dneska slyšel. A skutečně dneska Švédsko vede reformní vláda strany liberálů. Pokud jde právě o potřebu odstraňování různých bariér v tom obchodním vztahu, já jsem měl tady schůzky s několika ministry, včetně ministryně obchodu a ta říkala, já jsem ministryně svobodného nebo volného obchodu. Já nejsem ministryně obchodu. Myslím si, že tady to naše heslo padá vysloveně na úrodnou půdu. Samozřejmě jsou v západní Evropě země, které mají více ty protekcionistické tendence a tam občas se vynořují některé otázky. Ale my říkáme, samozřejmě není to Evropa bez hranic. My říkáme, Evropa bez bariér. A pokud chcete stavět bariéry, tak nám to tedy otevřeně řekněte, ale my rozhodně je stavět nechceme. Budeme připomínat si 20. výročí pádu železné opony právě v roce 2009, kdy začne naše předsednictví a myslím si, že i z tohohle hlediska to heslo má svůj neopomenutelný symbolický význam.
Moderátor (Radko Kubičko):
Na otázku Českého rozhlasu 6 odpověděla i švédská ministryně pro evropské záležitosti Cecilia Malmströmová. Jak se Švédsko staví k tzv. health checku, tedy k probíhající debatě o reformě společné zemědělské politiky EU?
Host (Cecilia Malmström, švédská ministryně pro evropské záležitosti):
Švédsko je velice liberální země. A co se týče společné zemědělské politiky, probíhají dva procesy. Health check, který se všeobecně zaměřuje na to, jak systém funguje a poté je na programu revize evropského rozpočtu. A tyto procesy mají hodně společného, protože budeme muset reformovat fungování společné zemědělské politiky. Ale také bychom rádi reformovali rozpočet. A společná zemědělská politika představuje velice rozsáhlou část rozpočtu. A podle názoru švédské vlády a velké většiny švédské společnosti musí být podíl zemědělství na rozpočtu radikálně snížen.
Moderátor (Radko Kubičko):
Je ale známo, že Francie zastává v otázce revize společné zemědělské politiky velmi konzervativní pozice. Ministryni Malmströmovou proto Český rozhlas 6 požádal o odpověď na otázku, zda jsou rozhovory s Paříží v rámci trojice Francie-Česko-Švédsko obtížné?
Host (Cecilia Malmström, švédská ministryně pro evropské záležitosti):
Jednání o rozpočtu jsou vždy velice obtížná, ale není žádným tajemstvím, že Švédsko je v tomto ohledu velice liberální zemí, která podporuje volný obchod. A my víme, že v této záležitosti máme v Evropské unii mnoho přátel, mezi nimi i Českou republiku.