Odpovědi místopředsedy vlády Alexandra Vondry italského týdeníku
l Espresso (vyjde 15/5/2008 ) na téma americký radar v ČR
1) Jaky má radarova zakladna USA uzitecnost pro CR?
Neděláme to jen pro sebe, děláme to i pro Evropu. Radarová základna zvýší bezpečnost kontinentu a posílí soudržnost NATO. Hrozba existuje. Nesmíme se stát rukojmími fanatických režimů vlastnících zbraně hromadného ničení a raketové technologie. Potřebujeme protiraketový deštník. Američané ho už mají a Evropa nemůže zůstat nechráněná stranou.
2) Existuje mezi obcany velmi silny proud, který radar odmita. Jak se vyporadate s tim, ze velka vetsina lidi radarovou zakladnu nechce?
Máte pravdu, že zatím většina Čechů se k radarové základně staví opatrně. Ale na druhou stranu většina lidí podporuje NATO a uznává jeho důležitost pro naši bezpečnost. Lidé chtějí být chráněni, ale když mají sami něco dát, váhají. Nelze ovšem jen brát a nic nenabízet. Budeme to lidem dál vysvětlovat a věřím, že to pochopí. Češi jsou konzervativní, ale také odpovědní: novinky přijímají pomalu, ale postupně si je osvojí.
.
3) Silny argument proti radaru je ten, ze cesi po roce 1989, jiz nechteli cizi vojiska na vlastní uzemi. Jaka je vase odpoved?
Srovnáváte nesrovnatelné. Rusové nás v roce 1968 přes noc okupovali, nikdo je nepozval a bez posvěcení demokraticky zvoleného parlamentu jsme tu přes dvacet let měly 80 tisíc vojáků. Naopak Američané se zeptali, zda bychom souhlasili s radarovou základnou, kterou bude obsluhovat asi 200 vojáků. Záleží pouze na nás, zda nabídku přijmeme. Je to naše svobodné rozhodnutí, které musí schválit demokraticky zvolený parlament. V prvním případě šlo o invazi proti demokracii a svobodě, ve druhém případě jde o opatření na jejich ochranu.
4) Podle odborniku prinese radar zdravotni rizika. Jaky berete na tom ohled?
To je nesmysl, který opakují někteří zarytí odpůrci. Odborné studie a praktická měření prokázaly, že žádná zdravotní rizika nehrozí a že vše bude v souladu s hygienickými normami. Podobné radary v USA, Japonsku, Británii nebo na Marshallových ostrovech nikdy žádné zdravotní problémy nevyvolaly
5) Jake terminy predpokladate ve vyvoj projektu americkeho radaru v CR?
Smlouvy chceme podepsat do léta, pak je bude projednávat parlament. Výstavba radarové základny by měla zabrat tři až čtyři roky. Celé zařízení může být funkční kolem roku 2012.