Guvernér: se vstupem do eurozóny nespěchejme
Česká republika není připravena na přijetí eura. Slova guvernéra České národní banky Miroslava Singera, pronesená včera večer na panelové diskusi v konferenčním sále Hradu Litoměřice před zhruba osmi desítkami starostů a podnikatelů Litoměřicka, však nikoho nepřekvapila. Se vstupem do eurozóny není třeba spěchat. Náklady plynoucí z našeho členství by zřejmě byly vyšší než přínosy.
Eurozóna totiž přestala být tím, čím byla v době našeho vstupu do Evropské unie. Respektive tím, za co byla v té době vydávána. Její přitažlivost pro země stojící mimo ni se během krize snížila. „Úvahy o vstupu do evropské měnové unie začnou být aktuální, až bude zřejmé, jakými pravidly se eurozóna vlastně řídí,“ prohlásil guvernér, který do Litoměřic přijel na pozvání Nadačního fondu Kalich Alexandra Vondry a Okresní hospodářské komory v Litoměřicích. Za což mu jak senátor Vondra, tak ředitel OHK Zbyněk Pěnka a starosta města Ladislav Chlupáč v úvodních slovech poděkovali.
Přestože je zřejmé, že eurozóna prožívá těžké časy, guvernér účastníky diskuse překvapil tím, že mnohými očekávané černé scénáře nejbližšího vývoje české ekonomiky nemaloval. A to i přesto, že nejistoty ohledně budoucího evropského vývoje jsou mimořádně vysoké a nadále rostou. „Vyhlídky jsou nyní v některých ohledech horší než v 2008-09. Ke krizi finanční a krizi reálné ekonomiky se totiž nyní přidává i krize rozpočtová a dluhová. A hlavním rizikem je absence důvěryhodného politického řešení dluhové krize eurozóny, což krizi rychle prohlubuje a její řešení zdražuje,“ konstatoval guvernér.
Ovšem stav české ekonomiky není podle Miroslava Singera tak tristní. Bankovní sektor je u nás v dobré kondici, což prokázaly zátěžové testy České národní banky, a měl by působit jako tlumič šoků. Stejně jako kurz koruny, u níž guvernér předpokládá, že ke konci roku opět začne posilovat. Určitý pokrok ve fiskální konsolidaci a nízká úroveň vládního dluhu snižují možná rizika nákazy a zlevňují náklady na obsluhu dluhu.
V průběhu večera senátor Vondra finančně podpořil z Nadačního fondu Kalich dívčí pěvecký sbor Puellae cantantes, který se kvalifikoval na světovou olympiádu pěveckých sborů v USA. Darovací smlouvu o poskytnutí finančního daru předal sbormistrovi Romanu Pallasovi. Zároveň vyzval přítomné podnikatele, aby sboru, jenž v průběhu diskusního večera zazpíval dvě písně, pomohli s pokrytím nákladů jejich účasti.