Je třeba opatrovat, ctít a mít ve vážnosti nejen velké historické události

Téměř před třiadevadesáti lety začala Hradní stráž psát svou bohatou novodobou historii

V pátek 2. prosince 2011 si tuto skutečnost na prvním nádvoří Pražského hradu připomněli ministr obrany Alexandr Vondra, náčelník Generálního štábu Armády České republiky armádní generál Vlastimil Picek, náměstek ministra obrany pro personalistiku Michael Hrbata a další významní hosté.
Alexandr Vondra ve svém projevu zavzpomínal: „Hradní stráž se svým étosem a svým směřováním hlásí k tomu nejlepšímu, co formulovalo dějiny československého i českého státu a jeho armády. Mezi budováním republiky a její branné moci byla od počátku přímá souvislost. Hradní stráž, stejně jako celá československá armáda dvacátých a třicátých let, měla své kořeny v legionářském vojsku. Tyto základy daly naší armádě pevné vojenské sebevědomí, inspirovaly pozdější protinacistický i protikomunistický odboj a po roce 1989 založily její novou demokratickou existenci. Vtiskly jí mravní sílu a bojového ducha. Československé legionářství proto vždy bylo svou povahou hluboce národní a vlastenecké.“
Příslušníkům Hradní stráže popřál, aby u vědomí odkazu významného výročí patřili i nadále svou profesionalitou, přípravou a úrovní výcviku k elitě českých ozbrojených sil. „Jsem přesvědčen, že tento cíl je největším krédem vaší odpovědné a náročné služby,“ řekl na závěr ministr obrany.
Zástupce vedoucího Kanceláře prezidenta republiky pro oblast ekonomickou a organizační Petr Mužák poděkoval jménem prezidenta republiky a vrchního velitele ozbrojených sil Václava Klause všem příslušníkům Hradní stráže za odpovědný výkon služby pro prezidenta republiky i pro zabezpečení areálu Pražského hradu a zámku Lány bez ohledu na nepřízeň počasí.
Současný velitel Hradní stráže plukovník Radim Studený mluvil především o osobní cti příslušníků této jednotky působit na Pražském hradě a plnění úkolů vrchního velitele ozbrojených sil. Všechny přítomné ujistil o tom, že všichni jeho vojáci budou i nadále vykonávat své povinnosti co nejzodpovědněji s maximálním nasazením a dle svého nejlepšího svědomí.
Poté za přítomnosti náčelníka Generálního štábu Armády České republiky armádního generála Vlastimila Picka udělil stuhu Hradní stráže na nejvyšší vojenský symbol – bojový prapor Generálního štábu Armády České republiky. „Udělení této stuhy, prosím, vnímejte, jako projev úcty a ocenění nejen příslušníkům Generálního štábu, ale i vojákům Armády České republiky za plnění nelehkých povinností doma i v zahraničí. Dále za výtečnou spolupráci AČR s Hradní stráží při naplňování úkolů reprezentace prezidenta republiky, ozbrojených sil, Pražského hradu a města Prahy před zraky nejvyšších státních představitelů a tisíců domácích i zahraničních turistů,“ řekl k tomuto slavnostnímu aktu Radim Studený.
Všichni přítomní na prvním nádvoří Pražského hradu pak dali za pravdu slovům Alexandra Vondry: „Opatrovat, ctít a mít ve vážnosti je třeba nejen velké historické události, ale také jejich tvůrce, ochránce a nositele.“
• Téměř před třiadevadesáti lety začala Hradní stráž psát svou bohatou novodobou historii.
• V pátek 6. prosince roku 1918 bylo podepsáno nařízení vrchního velitelství československé branné moci, které dalším dnem pověřilo setninu 28. pěšího pluku ostrahou sídla prezidenta Československé republiky.
• Hradní stráž si dnes symbolicky připomněla své počáteční období prostřednictvím jízdní jednotky s historickou standartou prvního československého prezidenta a historickým praporem Hradní stráže doprovázený vojáky v legionářských uniformách.
• To vše jako uctivá vzpomínka na pražské Sokoly, československé legionáře, vojáky 28. pěšího pluku a všechny ty, kteří v prvních svobodných dnech naší republiky stáli u zrodu vojenské jednotky, jejímž úkolem bylo „vykonávání veškerých strážních služeb a slavnostních uvítání vynikajících osob na hradě pražském“.
• V současné době má Hradní stráž 610 příslušníků.
• Je nezbytnou ozbrojenou složkou hlavy českého státu a neodmyslitelným vizuálním symbolem přitahujícím návštěvníky Pražského hradu.