ODS si chce říct své k českému eurokomisaři

8.12.2003, Hospodářské noviny

Vládní koalice by měla vzít v potaz názor nejsilnější opoziční strany.

PRAHA 8. prosince (ČTK) – Opoziční občanští demokraté vyzvali dnes vládu, aby s nimi konzultovala nominaci českého zástupce v Evropské komisi (EK). „Návrh, podporovaný pouze vládní koalicí, je pro nás nepřijatelný,“ rozhodla Výkonná rada ODS. Předseda strany Mirek Topolánek na tiskové konferenci řekl, že jeho strana už oslovila několik možných kandidátů do eurokomise. Jejich návrh podle šéfa ODS například odmítl diplomat Alexandr Vondra.

Šéf zahraniční politiky největší opoziční strany Jan Zahradil doplnil, že český zástupce v Evropské komisi by měl pocházet z manažersko-finanční sféry, nikoli z politických kruhů. „Prioritní je odborný profil kandidáta, stranická příslušnost je až druhotná,“ konstatoval. Protože „ne všichni politici jsou pitomci“, dokázal by si ale Topolánek v komisi představit i českého politika.

„Je zajímavé, že mají chuť se bavit až ve chvíli, kdy jde o posty,“ řekl k výzvě vicepreiér Petr Mareš (US-DEU). Opozice podle se něj mohla zapojit do jednání o Evropské unii už dříve, místo toho ale „bouchala pěstičkami a hrála divadlo“. Přesto podle Mareše vládá návrh ODS zváží.

Podle dosavadních spekulací bude vládní koalice zvažovat nominaci exministrů financí za ČSSD Pavla Mertlíka a Jiřího Rusnoka či bývalého předsedy Unie svobody-DEU Ivana Pilipa nebo Zuzany Roithové z KDU-ČSL, která však stojí v čele kandidátky lidovců do Evropského parlamentu. S Pilipem zase ministr zahraničí Cyril Svoboda počítá pro funkci českého zástupce v Evropské investiční bance (EIB), pokud ČR získá místo místopředsedy. Mluví se také o možné nominaci velvyslance České republiky v Bruselu Pavla Teličky.

Svého zástupce do Evropské komise má Česko nabídnout šéfovi komise Romanu Prodimu už začátkem roku. Sestava nových komisařů z přistupujících zemí musí být definitivní do konce února, aby ji stihla schválit Rada ministrů EU a po ní i Evropský parlament. První eurokomisaři z přistupujících zemí budou jmenováni pouze na půl roku, do října 2004. Od 1. listopadu se ujme úřadu nová Evropská komise, jejíž předseda si bude svůj tým vybírat sám.

Na rozdíl od občanských demokratů Svoboda a premiér Vladimír Špidla zastávají názor, že kandidátem do EK by měl být bývalý vrcholový politik. „Nebudu teď komentovat žádná jména. Je pravda, že z devadesáti procent jsou eurokomisaři bývalí členové vlády,“ řekl nedávno premiér Hospodářským novinám.

Občanští demokraté se dnes vrátili také k nedělnímu zasedání vlády k euroústavě. Špidlův kabinet se podle nich chová chaoticky a „za pět minut dvanáct“ mění své názory. Na mimořádném nočním zasedání se vláda dohodla, že chce v návrhu euroústavy změnu způsobu schvalování přechodu povinného jednomyslného rozhodování v Evropské radě na rozhodování kvalifikovanou většinou. Čeští vyjednavači proto budou v závěrečných jednáních o euroústavě prosazovat, aby návrhy zásadních změn, například přesun některých pravomocí států na unii, rada nejprve předložila k posouzení parlamentům členských států. V ostatních pasážích se říjnový mandát pro vyjednávání o euroústavě příliš nezměnil.

 

 

Autor/ři