Od Prahy do Chicaga – konference při příležitosti otevření nového IC NATO v Praze

Zleva Daniel Koštoval, Andor Šándor, Alexandr Vondra, Ivan Gabal a Karel Kovanda

Zleva Daniel Koštoval, Andor Šándor, Alexandr Vondra, Ivan Gabal a Karel Kovanda

Tak se jmenovalo setkání, které se konalo na CEVRO institutu v Praze u příležitosti znovuotevření Informačního centra o NATO, a to v prostorách vysoké školy CEVRO Institut na adrese Jungmannova 17. V praxi se však jednalo spíše o odbornou konferenci, jejíž panelisté a návštěvníci se zabývali minulostí a budoucností NATO. Hlavním řečníkem byl ministr obrany Alexandr Vondra.

Tříhodinové setkání umožňovalo seznámení se se zajímavými informacemi a názory, které se vždy a všude neslyší. Bohatý obsah lze prezentovat jen ve zkratkách. Setkání zahájil rektor vysoké školy CEVRO Institut Josef Šíma. Diskusi moderoval náměstek ministra zahraničních věcí Daniel Koštoval.

Ministr obrany v úvodu poděkoval Institutu CEVRO za poskytnutí prostor pro Informační centrum o NATO. Následně zhodnotil desetiletí mezi summity NATO v Praze a v Chicagu. V devadesátých letech minulého století se reprezentanti NATO zabývali vyplňováním étosu rozšiřování Aliance a tvorbou svobodné Evropy jako celku (prezident George Bush). Nepředstavitelné se stalo realitou, rozpadl se Sovětský svaz, a členy NATO se staly i pobaltské země. V té době vyvstávaly jako hlavní otázky rozšiřování Aliance spolupráce s těmi kdo jsou mimo ni, včetně Ruska a zasahování kdekoli ve světě. Teroristický útok v září 2001 znamenal obrovskou změnu světového bezpečnostního prostředí. Výsledkem je vývoj komplexního myšlení při vedení válek. V současnosti rozhoduje nejen vojenská síla. Ale rovněž rekonstrukce území a budování nového systému vlády. Příklady jsou Irák a Afghánistán. Posledním, avšak výrazně slabším projevem takového aktivního přístupu k řešení bezpečnostního problému je Libye. Arabské jaro vytvořilo problém očekávání politických výsledků v delším časovém odstupu. Podle ministra Vondry vzniká především v Evropě doslova bezpečnostní otupělost, protože chybí pocit aktuálního ohrožení. Výsledkem je neustálý pokles výdajů na obranu ve všech zemích Aliance, mnohdy až na polovinu. Současný stav je již na hranici udržení schopností efektivní obranyschopnosti. Dochází k oslabování jednotlivých armád NATO a tím i celku. Různé programy, například Smart Defence, které mají snížit náklady na akvizice nové výzbroje, se míjejí účinkem. Každý stát si hájí svůj průmysl a celý dobrý úmysl se stává zástěrkou a zdůvodněním k dalšímu omezování investic do armád. V rámci hodnocení pronesl ministr Vondra zajímavou myšlenku. Spojené státy jsou na tom z hlediska obranyschopnosti a jejího finančního zabezpečení lépe než Evropa, protože aktuálně nevynakládají horentní sumy na ekonomické programy zachraňování Eura. Přitom Evropa se musí zbavit všemožných výmluv a přijmout svůj díl odpovědnosti za obranu v rámci NATO.

Závěrem ministr obrany vysoce zhodnotil český podíl na zahraničních misích. Jeho přínosy jsou především respekt ze strany spojenců, ale zároveň získávání zkušeností vojáky všech hodností.

Oficiální slavnostní otevření nového informačního centra o NATO provedli předseda sdružení Jagello 2000 a ředitel informačního centra o NATO Zbyněk Pavlačík a ředitel Centra transatlantických vztahů CEVRO Jan Jireš. Zbyněk Pavlačík uvedl, že první období činnosti informačního centra splnilo základní potřebu z hlediska informování veřejnosti. V nové etapě se zaměří na rozšíření aktivit, především na středoškolskou mládež, protože ta bude v následující dekádě vládnout této zemi a ponese odpovědnost za její bezpečnost.

Zdroj: www.army.cz