04.02.2011, Hospodářské noviny
publikováno: 04.02.2011
Alexandr Vondra už týden čelí aféře se zakázkou pro firmu Promopro během českého předsednictví EU. Jeho vládní kolega Miroslav Kalousek ve čtvrtek v HN prohlásil, že stát tak přišel o stamiliony korun. Vondra to odmítá a trvá na tom, že proti němu někdo vede diskreditační kampaň. Kdo to je, ale neprozradí.
Jak jsme slyšeli, čtvrteční rozhovor Miroslava Kalouska v HN se vás osobně poněkud dotkl.
Ne. Jsem v politice, a politika není o kamarádství. Je o schopnosti vyjít, jsme v koaliční vládě, musíme dělat reformy, to není o pocitech.
Takže se vás nedotýká ani Kalouskovo tvrzení, že „kauza Vondra“ je závažnější než kauza Drobil?
Ani v nejmenším. Žádná kauza Vondra neexistuje.
Ministr financí ovšem tvrdí, že stát přišel v případě Promopro o částky v řádech stamilionů.
K Miroslavu Kalouskovi se vyjadřovat nechci, ale tezi, že se někde ztratily nebo byly zpronevěřeny nebo utraceny stovky milionů, naprosto odmítám.
Od vypuknutí případu se celý týden hájíte tím, že jde o diskreditační kampaň. Při vší úctě, tohle jsme slyšeli už od mnoha politiků s mnohem nižším kreditem, než máte vy, a obvykle měli dost problém.
Já se hájím především tím, že předsednictví, navzdory ostudě s pádem vlády v jeho průběhu, bylo perfektně organizačně připravené, všichni doma i v zahraničí to vždycky oceňovali. Od jeho začátku uplynuly dva roky a za tu dobu neřekl nikdo jediné kritické slovo.
Na základě čeho jste dospěl k přesvědčení, že se proti vám vede diskreditační kampaň?
Ať si každý udělá obrázek sám, informací je celá řada. Jste novináři, tak si shánějte informace, já necítím potřebu k tomu cokoliv dodávat.
Ministr financí hájí své lidi tím, že byste měl vysvětlit, jak by někdo dokázal přesvědčit privátní banku, aby nahlásila podezřelý převod, což bylo na začátku celého příběhu.
To já nevím, kdo komu co hlásí, nevím, jaké jsou pohyby na účtech od místa A do místa B. To není otázka, kterou byste měli klást mně.
Myslíme si, že ano. Vy jste použil termín „diskreditační kampaň“ a její začátek spočívá v hlášení privátní banky finančnímu a analytickému útvaru.
Já žádné hlášení banky nikde neviděl a nejsem tu od toho, abych posuzoval, co se děje někde mezi nějakými dvěma soukromými subjekty. Pokud je nějaké podezření, ať to vyšetří policie.
Trestní oznámení nemíří na vás. Proč je to diskreditační kampaň?
Nevím, proč by mělo trestní oznámení směřovat na mě. Já dělal svou práci během předsednictví velmi dobře a jsem na to hrdý. A stojím si za vším, co jsem tehdy udělal. A výsledek byl, myslím, velmi dobrý.
Tak proč o tom mluvíte jako o diskreditační kampani?
Rozumíte, jak vznikl celý tenhle příběh posledních dní? Odněkud unikly do novin mylné, pokroucené, manipulované informace, které byly opatřeny titulkem o nějakých Vondrových milionech. Najděte si to. Takhle to bylo. Řízené, manipulované úniky.
Kdo to řídí?
To já nevím. Ale člověk si může stejně tak klást otázku, proč stejně neunikají informace o pohybu na účtech zbrojních firem, které v minulých letech dělaly byznys na ministerstvu obrany. To by jistě taky všechny zajímalo a měli byste o čem psát. Kladu si otázku: Bylo tu perfektně připravené předsednictví, jeho náklady s ohledem na program byly srovnatelné s ostatními předsednictvími. Dva roky nikdo neřekl ani popel, Fischerova vláda na návrh ministra financí Eduarda Janoty schválila závěrečný účet předsednictví. Mám svaté právo si položit otázku, proč je tady najednou tato pseudokauza.
A jak si odpovídáte?
Pro sebe si na to mohu nějak odpovědět, ale všechno, co jsem k tomu chtěl říci, jsem již řekl.
Takže podle jednoho z nejmocnějších mužů v Česku, místopředsedy nejsilnější vládní strany a ministra obrany, žijeme v zemi, kde je možné zařídit, aby taková instituce, jako je Finančně analytický útvar ministerstva financí, který nám všem může do účtů, vyvolala diskreditační kampaň proti takové personě, jako jste vy?
Vy jste novináři, abyste si sháněli informace. Já k tomu nemám už cokoliv dalšího dodávat. Ať si každý udělá obrázek sám.
Ten obrázek je, že v Česku je možné zmanipulovat jakékoliv vyšetřování a někoho diskreditovat. Jste u moci čtyři roky, to takhle fungují naše instituce?
Já nejsem v čele policie ani FAU. Moje odpovědnost je jinde. Ale prostě je pravda, že jsem týdny dopředu měl informace i od novinářů, že se na mě něco chystá.
Řekl vám premiér Nečas, že se FAU během svého šetření dostal blízko Úřadu vlády? Ministr Kalousek tvrdí, že mu to řekl už v listopadu.
Ne.
Zkuste nám prosím přece jen vysvětlit, jak se dá zneužít FAU k diskreditační kampani.
Podívejte, to já nevím. Já zodpovídám jen za svůj úřad. Je zajímavé, že odpověď na tuhle otázku chcete ode mě. To se ptejte jinde, jako novináři byste měli trochu pátrat, a ne jen čekat, co vám kdo doručí.
Vy ale necháváte viset ve vzduchu něco velmi zvláštního. To necítíte?
Samozřejmě, ta kauza se musí důkladně vyšetřit. Já ale nejsem vyšetřovatel, žalobce ani soudce.
Stále trváte na tom, že Promopro mělo dostat zakázku bez tendru?
Tým na Úřadu vlády o tom jednal řadu měsíců, nechal si na to vystavit právní posudky a já těm lidem věřil. To mi stačilo. Nikdo za dva roky nezpochybnil, že by zakázka pro Promopro odporovala zákonu. Na jaře 2009 si přitom materiály zkoumal ÚOHS.
A stále si myslíte, že bylo v pořádku, když se ukázalo, že Promopro nemělo žádnou exkluzivitu v Kongresovém centru a většinu peněz přeposlalo jiné firmě, která služby fakticky zajišťovala?
Nemám důvod měnit názor. Moji lidé dospěli po dlouhých debatách k tomu, že je třeba spolupracovat s firmou Promopro. Ta odvedla svou práci velmi dobře. Stovky konferencí během předsednictví, včetně čtyř summitů a čtrnácti ministerských schůzek proběhly naprosto bezchybně. A celková cena je naprosto srovnatelná s tím, co se utratilo v roce 2002 při summitu NATO, který je dodnes vydáván za vzorový a perfektně uspořádaný. To vám řekne kdokoliv po celé Evropě.
Takže jeden z materiálů Úřadu vlády, který tvrdil, že cena za celou službu by měla být kolem 80 milionů, pracoval s chybou?
V rámcové smlouvě žádná cena nebyla. Smlouvu doprovázel referátník, kde bylo uvedeno, že cena za pronájem „železa“ v Kongresovém centru při současném rozsahu akcí z léta 2008 je 85 milionů korun. Dále je tam věta, že cena za služby s tím související by neměla tuto sumu překročit. To máte 170 milionů. Největší akce, čtyři mimořádné summity, schůzky premiérů a prezidentů na nejvyšší úrovni do toho nebyly zahrnuty. Nebyly totiž plánovány. Prezident Obama se rozhodl přijet do Prahy několik týdnů před akcí v dubnu2009. Aco jsme mu měli říct: Nejezdi, brouku, nemáme peníze?
Nebylo vám divné, že firma Promopro ještě před startem předsednictví fakturovala 100 milionů?
Tohle je informace, kterou jsem se dozvěděl někdy před týdnem. Na Úřadě vlády byla přesně rozdělena odpovědnost, kdo podepisuje faktury, já žádnou takovou nikdy neviděl. Nebyl jsem účetní, já byl manažer vrcholové akce, která tu probíhala šest měsíců, a trvám na tom, že proběhla dobře a nebyla předražená.
Jde o to, jestli tahle výjimečná akce, první v historii, nebyla příležitostí k tomu, aby bylo možné účtovat další a další peníze s vysvětlením: Jinak budete muset říct Obamovi „sorry, brouku“…
Ale dobře přece víte, že tam byly nastaveny kontrolní mechanismy, a když nebyly nějaké faktury řádně doloženy, smlouvalo se a vyjednávalo o snížení ceny. I vy jste psali o 776 milionech, stojíte za tím ještě dnes? Ne, protože jste byli dezinformováni jako všichni občané této země.
V rozhovoru pro MF DNES jste řekl, že pokud se ukáže „zpronevěra prostředků v objemu, o němž se hovoří“, rezignujete. O jakém objemu mluvíte? O těch 766, 525, 493 milionech, anebo o 100 milionech, které ležely na účtech Promopra, nebo o 40 milionech, které si poslali manželé Veselí na své účty…
… vím, kam tou otázkou míříte.
Snažíme se jen zjistit „rezignační objem“.
Nevidím jediný důvod k rezignaci. Každý další den a zjištění v té věci mě ujišťuje, že můj postoj je správný. Ve středu jsem se seznámil s výsledky kontroly ministerstva financí na Úřadu vlády a říkal jsem si: Taková megaakce, první v historii a kontrola tam zjistila tak zanedbatelné věci, že by si každý druhý ministr oddechl, kdyby takhle dopadl. Přitom se tu šířily informace, jak strašné věci se tam našly. Na předsednictví se podílely stovky lidí, jejichž perfektní práce je teď nespravedlivě špiněna stokou dezinformací, polopravd a manipulací, a já si dovoluji i touto cestou jim všem poděkovat a vzkázat jim: Neklesejte na mysli!
Alexandr Vondra
Vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy. V roce 1987 podepsal Chartu 77. Je spoluautorem petice Několik vět. V únoru 1989 byl odsouzen k dvouměsíčnímu vězení. V letech 1990 – 92 radil prezidentu Havlovi, dalších pět let působil jako náměstek ministra zahra-ničních věcí. Potom se stal velvyslancem v USA a pak vládním zmocněncem pro přípravu summitu NATO v Praze. Ve dvou Topo-lánkových vládách v letech 2006-9 byl ministrem zahra-ničí a potom vicepremiérem pro evropské záležitosti. Po volbách v roce 2010 se stal místopředsedou ODS a mini-strem obrany ve vládě premiéra Nečase.
(Autor: Petr Honzejk)