Vojáci 72. mechanizovaného praporu se v těchto dnech na Libavé připravují na nasazení v Afghánistánu
14.11.2011 • Vojáci 72. mechanizovaného praporu se v těchto dnech na Libavé připravují na nasazení v Afghánistánu, kam vyrazí na konci března. Cvičí také s útočnými puškami CZ 805 BREN, které dostali teprve před pár týdny. Novou zbraň si dnes ve výcvikovém prostoru vyzkoušeli i novináři.
Přečteno: 6035x
„Myslím, že na mých dvanáct dioptrií je patnáct průstřelů dobrý výsledek,“ konstatoval při pohledu na terč s úsměvem Alexandr Vondra, který si dnes vystřelil také z granátometu. Podle něj ale za dobrý výsledek může spíš zbraň než jeho ruka. A s tím souhlasí také vojáci, kteří se přechodem na novou ruční zbraň po víc než půl století vzdávají legendárních samopalů vzor 58. „Ze škody 120 jsme sedli do superbu,“ říká podplukovník Martin Botík, velitel 72. mechanizovaného praporu.
Podle vojáků je puška BREN jednodušší na ovládání a díky tomu i méně zkušení střelci dosáhnou daleko lepších výsledků než se „starým“ samopalem. „Pokud už člověk umí střílet a má nějaké základy, naučí se s ní zacházet během jednoho dne. Na co si musíte zvyknout, je pohyb zbraně, také na pravidla, která je potřeba dodržovat, a pak není problém z deseti ran nastřílet deset desítek,“ říká jeden z vojáků.
Nové pušky jsou podle Martina Botíka vynikající i v tom, že umožňují osazení rozličným příslušenstvím, bez něhož se dnes voják v poli už neobejde. „Můžeme na ně dát přístroje nočního vidění, kolimátory, které slouží ke snadnějšímu zaměření a zacílení nebo můžeme podvěsit granátomet. Díky tomu se zbraň stala multifunkční, takže má široké využití. O to je to lepší,“ tvrdí.
Vojáci 72. mechanizovaného praporu dostali stovku zbraní v půlce října, cvičit s nimi začali před týdnem. „Máme vynikající výsledky, většinou jde všechno do černého,“ potvrdil Botík, který střelby na Libavé jako velitel 4. jednotky OMLT řídí. Jeho vojáci se zatím s žádnými technickými problémy nesetkali, zbraň podle nich funguje bez závad ve dne i v noci. „Je velice spolehlivá a tichá,“ shodují se.
S novou puškou vojáci přejdou i na novou ráži – 5,56 x 45 mm. Zatímco dosud museli Češi vozit veškerou munici do misí s sebou, nyní si ji díky přechodu na standardní ráži budou moci půjčit od kteréhokoliv vojáka z Aliance. Podle Alexandra Vondry je dobře, že vojáci přezbrojili na zbraň od domácího výrobce. „Myslím, že je to vynikající zbraň, která bude armádě sloužit dobře. A jsem také rád, že je české provenience, protože český zbrojní průmysl přece jen v posledních 20 letech dostal hodně na frak, a alespoň někde jsme se udrželi na špici.“
Vojáci přáslavického praporu, kteří tvoří jádro 4. jednotky OMLT, vyjedou do afghánského Wardaku nejen s novými útočnými puškami, ale i novými pistolemi – CZ 75 Phantom. Přípravu jednotka zahájila letos v dubnu, teď se nachází ve fázi společné přípravy. Rotovat by měla na konci března. Hlavním úkolem 54členného týmu je takzvaně mentorovat, tedy radit afghánskému praporu tamní armády. Češi budou Afgháncům poskytovat také bojovou podporu. Z celé jednotky má více než 80 procent členů zkušenost s nasazením v zahraničí, v Afghánistánu byly už téměř tři čtvrtiny příslušníků 4. jednotky OMLT.
Ministerstvo obrany podepsalo s Českou zbrojovkou Uherský Brod smlouvu na dodávku 7 937 útočných pušek v březnu 2010. Nové zbraně nahradí samopal vzor 58, který mají čeští vojáci ve výzbroji už půl století a fakticky patří k nejstarším položkám ve vybavení armády. CZ 805 BREN uspěla při kontrolních, vojskových i doplňkových vojskových zkouškách. Dohromady zbraň prošla téměř 150 různými testy, včetně ověření vzdálenosti účinného dostřelu, zkouškou seskupenosti, správnosti střelby aj. Ověřovala se také její spolehlivost například při teplotách +/- 50 stupňů Celsia, při použití ve vlhku, prachu, po pádu z 1,5metrové výšky. Dodávka je rozložena do tří let – letos převezme armáda 3 671 pušek, v příštím roce 1 797 pušek a v roce 2013 2 469 pušek.
Kromě 6 687 útočných pušek a 1 250 karabin v ráži 5,56 mm zahrnuje dodávka 397 podvěsných granátometů CZ 805 G1, 7 937 průhledových zaměřovačů kolimátorového typu ZD–Dot, 1 386 noktovizních zaměřovačů NV-Mag3, 1 386 zvětšovacích modulů DV-Mag3, 1 386 duálních laserových zaměřovačů/ osvětlovačů DBAL-A, 1 758 450 nábojů M885/ss109, 771 600 nábojů svítících M856, 12 845 nábojů HE-FRAG92 a 6 850 HE-DP 92 do podvěsných granátometů, 68 souprav náhradních dílů 1 : 100, 16 souprav pro zbrojíře, 43 soupravy náhradních dílů a provozní, výcvikovou a technickou dokumentaci v tištěné i elektronické podobě.