Odloučené pracoviště speciálního monitoringu Vojenského geografického a hydrometeorologického úřadu (VGHMÚř)
14.11.2011 • V ponděli 14. listopadu 2011 navštívil ministr obrany Alexandr Vondra odloučené pracoviště speciálního monitoringu Vojenského geografického a hydrometeorologického úřadu (VGHMÚř), známé i v mezinárodním měřítku pod názvem „Stanice Polom“.
Toto unikátní pracoviště je dislokováno v Orlických horách nedaleko obce Sedloňov. Pracoviště plní řadu úkolů zejména z oblasti geografického a hydrometeorologického zabezpečení a současně je zde prováděna činnost z oblasti speciálního monitoringu.
Ministr byl seznámen s historií a důvody vzniku tohoto pracoviště, které jsou spojeny s vybudováním geofyzikálního centra v 70. letech 20. století v rámci států Varšavské smlouvy a v souladu s rezolucí Organizace spojených národů o kontrole podzemních jaderných výbuchů. Od roku 1974 bylo prováděno monitorování jak umělých, tak i přirozených seizmických jevů. Kromě dalších aktivit spojených s měřením globálních charakteristik zemského tělesa metodou družicové geodézie bylo využito vysoké stability zdejšího podloží k vybudování a provádění měření na základním geodynamickém bodě geodynamické sítě ČR. V 90. letech ve spolupráci s americkou mapovací agenturou byl jeden z těchto bodů (POL 1) využit jako definiční bod při realizaci a zpřesnění geodetického referenčního systému WGS84 na území ČR.
Po krátkém přerušení byla v roce 1992, po uvolnění využití seizmických záznamů pro veřejné užití a odborné pomoci GFÚ AV ČR, činnost seizmické stanice Polom obnovena. Zásadní zlom v historii této stanice nastal po vzniku VGHMÚř v roce 2003 kdy do struktury úřadu bylo začleněno bývalé Povětrnostní ústředí AČR. Výsledkem bylo doplnění dalších meteorologických zařízení a vytvoření plnohodnotného meteorologického pracoviště se schopností provádět komplexní hydrometeorologická měření.
V současnosti jednou z hlavních činností stanice je měření a vyhodnocování seizmických jevů přirozeného i umělého původu. Měření, prováděná moderní seizmickou aparaturou umístěnou v podzemním patře předválečného pěchotního srubu, splňují nejpřísnější kritéria pro nejkvalitnější seizmické stanice světa. Z tohoto důvodu je seizmická observatoř Polom opěrnou stanicí nejenom v národním, ale i v mezinárodním měřítku. Stanice je zařazena do jednotného systému varování a informování obyvatelstva. Informace o seizmických jevech jsou zasílány do Společného operačního centra MO ČR a operačního a informačního střediska IZS Generálního ředitelství HZS ČR k dalšímu využití.
Na stanici Polom byla v minulosti vybudována délková a směrová komparační základna s předpokládaným využitím pro kontrolu správné funkčnosti geodetických přístrojů. Její další možné využití je zejména v rámci přípravy a výcviku.
Na jednom z pilířů pevně spojeném s podzemní stavbou pěchotního srubu byla instalována a v současné době je provozována referenční stanice GPS, která je součástí národní sítě referenčních stanic.
V roce 2005 bylo ve spolupráci s AÚ AV ČR na stanici instalováno zařízení k měření a zaznamenávání průletů jasných meteorů (bolidů) atmosférou. Jedná se o bolidovou kameru sloužící k pozorování v rámci pozorovacího programu „Evropské bolidové sítě“.
Prostory opevnění jsou také využívány pro ukládání základních mapových produktů ve formě záložního skladu jak v papírové, tak i digitální podobě.
Ministr obrany se zajímal zejména o skutečnou potřebu a využívání výsledků činností provozovaných na stanici Polom a jejich napojení na ostatní vojenské i nevojenské systémy.