Ministr obrany se ve Washingtonu setkal se svým americkým protějškem. Jednali spolu o vzniku vrtulníkového výcvikového centra NATO v Pardubicích či podílu českých firem na zbrojních zakázkách USA.
Aby udržely schopnosti, které za posledních 15 let získaly, měly by mimo jiné společně cvičit. Shodli se na tom ministři obrany ČR a USA Alexandr Vondra a Leon Panetta, kteří v úterý 20. listopadu jednali ve Washingtonu.
Podle českého ministra obrany koaliční vojáci v Afghánistánu dosáhli vysoké úrovně interoperability a tuto schopnost nesmí ztratit. „Má-li si NATO udržet svůj význam a být funkční. Je důležité, aby si vojáci dokázali udržet získané schopnosti – a ty musí procvičovat,“ uvedl Vondra. Leonu Pannetovi v této souvislosti nabídl pro tato cvičení vojenské výcvikové prostory v Čechách. „Myslím, že věk úspor a větší efektivity přináší některé zajímavé možnosti, jak posilovat spolupráci mezi námi a USA, i v rámci NATO,“ doplnil.
V otázce úspor Alexandr Vondra Leona Panettu během jednání ujistil, že ačkoliv resort obrany snížil za poslední tři roky rozpočet o čtvrtinu, všechny závazky, které v NATO má, Česká republika dodržela. „Zůstali jsme dále v klíčových programech – AWACS, AGS, dokonce jsme dočasně navýšili naše počty v Afghánistánu, když bylo potřeba. Osm ze čtrnácti stíhaček, které máme, je v permanentním nasazení,“ uvedl Vondra a dodal: „Vyjádřil jsem naději a víru, že USA při očekávaných rozpočtových škrtech také dodrží všechny závazky v rámci Aliance. Leon Panetta mě ujistil, že určitě.“
Ministři obrany České republiky a USA hovořili i o připravovaném centru leteckého výcviku (MATC – Multinational Aviation Training Centre). Projekt pod vedením ČR letos v květnu schválil summit NATO v Chicagu jako součást alianční iniciativy ke sdílení schopností, takzvanou Smart Defence. Mnohonárodní středisko leteckého výcviku bude mimo jiné zajišťovat výcvik pilotů vrtulníků typu Mi a pozemního personálu pro členské a partnerské země NATO, lze ho ale využít také pro výcvik afghánského leteckého a pozemního personálu, který ČR v současné době částečně zajišťuje. Kromě USA a Chorvatska projekt podporuje také Slovensko a Lotyšsko, pokračují jednání s Maďarskem a Litvou. Na výcviku se už nyní podílí státní podnik LOM Praha, který také vlastní potřebné certifikáty nutné k provádění generálních oprav těchto strojů.
Alexandr Vondra a Leon Panetta letos v dubnu podepsali mezivládní dohodu o vzájemném pořizování materiálu a služeb pro účely obrany, který má zásadní význam pro podniky českého obranného průmyslu – díky ní se mohou zapojit do tendrů vypisovaných americkými ozbrojenými silami. Česká republika má zájem na tom, aby se strategickým partnerem vlády USA v dodávkách služeb spojených s provozováním vrtulníků Mi a jejich údržbou, generálními opravami, modernizací a výcvikem pilotů a palubního personálu stal právě státní podnik LOM Praha.
„LOM má všechny certifikáty potřebné pro údržbu a modernizaci vrtulníků typu Mi nutné k tomu, aby se stal přímým kontraktorem zde v USA,“ uvedl Alexandr Vondra. Částka, kterou by LOM mohl z dodávek získat, se podle Alexandra Vondry může pohybovat v řádech milionů či desítek milionů dolarů. Šanci prosadit se v zámoří ale podle jeho slov mají i další české firmy – například Česká zbrojovka Uherský Brod.
Dalším z témat, která spolu oba politici probírali, byla oblast ochrany proti zbraním hromadného ničení. Leon Panetta Čechům poděkoval za výrazné angažmá v této oblasti a zdůraznil, že ČR patří v boji proti ZHN ke špičce. Alexandr Vondra poté svůj protějšek informoval, že česká armáda připravuje specializovaný výcvik jordánských vojáků, od ledna také bude v Ammánu fungovat kontaktní ambasáda NATO.
Zdroj: www.army.cz