Ministr obrany s doprovodem navštívil české jednotky v Afghánistánu
V těchto dnech navštívili ministr obrany Alexandr Vondra, 1. zástupce náčelníka Generálního štábu AČR generálmajor Miroslav Žižka a skupina poslanců a senátorů české vojáky působící ve strukturách sil ISAF v Afghánistánu.
Po přistání v Kábulu delegaci přivítal velitel 4. úkolového uskupení AČR ISAF plukovník generálního štábu Ján Kožiak v doprovodu velitelů podřízených jednotek, které působí na mezinárodním letišti KAIA (národní podpůrný prvek, polní chirurgický tým, tým pro výcvik pilotáže a chemická jednotka).
„Přijel jsem po nějaké době opět do Afghánistánu, abych podpořil české vojáky, kteří zde odvádějí perfektní práci. Té si vysoce cení i naši spojenci. Navíc jsem přijel v době, kdy se bude rozhodovat o prodloužení mandátu AČR v zahraničí. Mandát na další léta byl schválen vládou a nyní ho čeká cesta Parlamentem České republiky. Afghánistán je stále nebezpečné místo, o to jsem raději, a musím zaklepat, že letošní rok je bez obětí na životech českých vojáků,“ řekl ministr Vondra.
„Do konce plnění vašeho operačního úkolu chybí několik dní. Je nutné nepovolit v režimu a zabezpečit řádné předání povinností novému kontingentu a dovézt všechny lidi domů živé a zdravé,“ zdůraznil při rozhovoru s plukovníkem Kožiakem generálmajor Žižka.
Ministr obrany s doprovodem navštívil v pondělí tři základny, na kterých Češi působí. Na každé z nich se sešel s veliteli a vojáky k diskusi a zároveň předal dar, který jako poděkování za jejich práci přivezl s sebou z domova.
Shank – 9. jednotka PRT – Lógar
Již během dopoledne odletěl ministr obrany s doprovodem na základnu Shank v provincii Lógar k jednotce provinčního rekonstrukčního týmu. Od zahájení české činnosti se v Lógaru v šestiměsíčních rotacích vystřídalo již osm českých vojenských jednotek, na jejichž práci navazuje stávající 9. jednotka Provinčního rekonstrukčního týmu Lógar Armády České republiky.
Zde se ministr obrany zúčastnil dokladu velitele 9. PRT Lógar plukovníka Gensera. Zároveň se informoval o projektech, které jsou financovány z finančního daru ze sbírky, kterou zorganizovalo hnutí Na vlastních nohou – Stonožka a poslalo do Afghánistánu 10 000 USD. 9. jednotka tyto peníze využije mimo jiné na nákup učebnic a dalších školních pomůcek určených pro vybrané základní a střední školy v regionu či na vzdělávací kurzy pro ženy nebo na nákup malířských potřeb pro místní děti.
- Jádro 9. PRT Lógar pod velením zástupce velitele 4. brigády rychlého nasazení plukovníka Antonína Gensera tvoří příslušníci 42. mechanizovaného praporu „Svatováclavského“ z Tábora náležícího do sestavy žatecké 4. brigády rychlého nasazení. Jednotku o celkovém počtu 293 vojáků, z nichž je 10 žen, doplnili specialisté z 21 dalších vojenských útvarů a zařízení AČR. Téměř 90 % příslušníků jednotky již bylo ve své vojenské kariéře nasazeno v zahraniční operaci. Celá jednotka PRT i s technikou operuje z americké základny Shank, na níž jsou kromě amerických a českých vojáků dislokováni také příslušníci jordánského kontingentu a vojáci a policisté Afghánské národní armády (ANA) a Afghánské národní policie (ANP).
- Civilní část Provinčního rekonstrukčního týmu, jejíž vedoucí je Magdalena Pokludová v současnosti tvoří 9 odborníků vybraných Ministerstvem zahraničních věcí České republiky, kteří zajišťují konkrétní rozvojové a rekonstrukční programy zaměřené zejména na bezpečnost, vodní hospodářství, zemědělství, infrastrukturu, vzdělávání a komunitní projekty. Prioritami civilní části PRT jsou podpora místní vlády, médií a ekonomický rozvoj provincie Lógar.
Solthan Kheyl – 4. OMLT – Wardak
Dalším místem na cestě po Afghánistánu byla 4. jednotka poradního a výcvikového týmu (OMLT – Operational Mentoring and Liaison Team), která působí v provincii Wardak.
„V příštích dvou letech se budeme koncentrovat na výcvik afghánských bezpečnostních složek, vojenských i policejních. To bude naše priorita. Cílem je, aby si Afghánci po roce 2014, kdy skončí mise ISAF, byli schopni zajišťovat svou bezpečnost sami. Proto je role poradních a mentorovacích týmů (OMLT) klíčová,“ řekl na setkání s vojáky Alexandr Vondra a zároveň poděkoval za práci, kterou vojáci odvádějí a dodal: „Je skvělé vidět, jak spolupráce s afghánským kandakem (praporem) funguje. Jak jsou obě strany spokojené, jak součinnost funguje, je to pro mne satisfakce.“
Během návštěvy základny se Alexandr Vondra a generál Žižka setkali s velkou většinou příslušníků OMLT, k nimž rovněž promluvili i přítomní senátoři a poslanci. Generál Žižka pozdravil všechny jménem svým i jménem náčelníka generálního štábu armádního generála Vlastimila Picka a generálmajora Aleše Opaty. Informoval je o probíhající práci na nové organizační struktuře pozemních a vzdušných sil a zdůraznil, že v žádném případě nedojde u 7. mechanizované brigády ke snižování skutečných počtů brigády oproti stávajícímu stavu. Zároveň všem popřál štěstí při plnění operačního úkolu. Byli to totiž právě příslušníci 7. brigády, kteří se v minulosti nevrátili ze služby všichni.
- Operační úkol jednotka převzala 21. dubna 2012. V Afghánistánu bude působit do října 2012. Velitelem jednotky je podplukovník Martin Botík. Jednotku tvoří 54 vojáků s průměrným věkem 31 let. Její jádro tvoří příslušníci 72. mechanizovaného praporu Přáslavice, kteří jsou doplněni z dalších 10 útvarů AČR. Bez zajímavosti jistě není, že 83 % příslušníků 4. OMLT již bylo nasazeno v zahraničí operaci, 67 % již plnilo úkoly na území Afghánistánu.
- Hlavním úkolem 4. jednotky OMLT je cvičit, mentorovat a pomáhat v procesu plánování, velení a výcviku pěší jednotky Afghánské národní armády o síle praporu (kandaku). Výcvik je přitom zaměřen na zvýšení operačních schopností všech jednotek kandaku a společnými silami zajistit bezpečné prostředí a volnost pohybu v celém prostoru odpovědnosti jednotky.
- Pro příslušníky českého výcvikového a mentorovacího týmu byla velmi důležitá také jejich specifická příprava ještě před výjezdem do zahraniční mise, která začala již v dubnu loňského roku. Vojáci absolvovali řadu speciálních kurzů včetně střeleckých, řidičských, jazykových a zdravotnických. Na přípravě vojáků se podíleli také příslušníci Britského poradního a výcvikového týmu (BMATT). Důležité zkušenosti pro svoji budoucí práci získala 4. jednotka OMLT také během výcviku na základně americké armády v Hohenfelsu (SRN), kde v lednu obdržela certifikát opravňující jednotku k provádění výcviku Afghánské národní armády (ANA). Na společnou přípravu vojáci 4. jednotky OMLT věnovali 1043 výcvikových hodin.
- 4. jednotka je prvním českým OMLT týmem, který je v Afghánistánu vyzbrojen novými útočnými puškami CZ 805 BREN.
3. jednotka Vojenské policie – Základna ITC Wardak
Ve stejné provincii jako výcvikový a mentorovací tým působí také 3. jednotka Vojenské policie, která spolu s dalšími národnostmi působí v afghánském národním policejním výcvikovém centru (NPTC, National Police Training Center) a pomáhá vybudovat silnou Afghánskou národní policii. U této jednotky byl ministr obrany i média poprvé.
„Jsem rád, že jsem mohl zavítat na tuto základnu, je to pro mne poprvé, stejně tak i pro média. Vojenská policie zde má velmi důležitý úkol. Školí nikoli afghánské policisty, ale instruktory. To je velmi důležité. Vedle toho, že Afghánci od našich vojáků získávají přímo vojenské a policejní znalosti a dovednosti, díky našemu působení zde zůstanou lidé, kteří tyto dovednosti a schopnosti budou moci předávat v Afghánistánu dál.“
- Úkolem dvanáctičlenného týmu českých vojenských policistů je především školit instruktory afghánské policie a dohlížet na výcvik nových policejních rekrutů. Kromě toho pomáhá ředitelství místní policejní akademie a podílí se i na ochraně základny mezinárodních mentorů, která je umístěna přímo v areálu národního výcvikového centra. Třetí výcviková jednotka VP je zařazena do sestavy mezinárodního týmu mentorů, jehož vedoucím státem je Francie. Velitel francouzského kontingentu je zároveň velitelem mezinárodního týmu mentorů, další státy přispívající do sestavy jsou Portugalsko a Rumunsko. Touto národní výcvikovou akademií již prošlo přibližně 1800 studentů a od otevření institutu v dubnu loňského roku bylo úspěšně certifikováno více než 2800 studentů všech složek afghánské policie
- Velitelem jednotky je major Radek Ocelka a tvoří ji příslušníci Velitelství VP Olomouc, Velitelství ochranné služby VP Praha a Velitelství Vojenské policie Stará Boleslav.
Zdroj: www.army.cz