24.05.2010, Respekt
publikováno: 24.05.2010
Před deseti dny se do golfového klubu v Klánovicích sjelo 36 členů ODS včetně jejího lídra Petra Nečase, aby debatovali o budoucnosti strany. Na akci nebyl pozván žádný současný místopředseda spojovaný s různými aférami, a byť to nikdo neříká nahlas, schůzka je jedním z pokusů ODS představit se před volbami jako strana, která se chce odstřihnout od korupčních praktik posledních let. O změnách mluvil Respekt s organizátorem akce, senátorem ODS Alexandrem Vondrou. (ČSSD rozhovor s Respektem na téma korupce odmítla.)
Srůst strany s korupcí je patrný už roky. Proč se až dosud nepodařilo nic změnit?
Já si myslím, že se to daří měnit. Mirek Topolánek udělal velký počin, prosadil změnu delegování na stranický kongres, takže na příštím kongresu už nebude o politickém úspěchu rozhodovat to, kde kdo nabral kolik členů nějakým umělým procesem, ale to, jak si kdo dokáže získat straníky svou vizí a přízeň voličů. Klánovická schůzka na reformu navazuje. Chceme tím říct, že očišťování značky ODS myslíme vážně a musí pokračovat.
Jak bude pokračovat očista ODS po volbách?
Není to marketing. ODS má na rozdíl od malých stran něco, co je úplně nejcennější: pětadvacet tisíc srdcařů – členů, zapálených lidí, kteří pro ODS dýchají a záleží jim na její budoucnosti. Pokud by nás tito lidé kvůli špatnému obrazu strany opustili, ztratíme výsadní postavení na pravici, které máme. Václav Klaus jakožto zakladatel strany říkal, že se mu nelíbí směřování ODS k jakési PDS, čili Podnikatelsko demokratické straně. Měl pravdu. My ten trend musíme obrátit.
To zní stále hodně obecně. Jak přesně má to obracení vypadat?
Je tu nový lídr a nový způsob práce. Petr Nečas sestavil kompetenční tým, čímž dal najevo, s kým úzce spolupracuje. Společně musíme víc vytvářet prostředí pro myšlenkovou soutěž než to hrát s tím či oním, ve prospěch toho či onoho.
Jednou z tváří „nové“ ODS by měl být náměstek ministryně zdravotnictví MarekŠnajdr. Jak chcete veřejnost přesvědčit, že očistu myslíte vážně, když se na ní má spolupodílet politik, který tlačil na ministra spravedlnosti, aby výměnou za pokračování Topolánkovy vlády pomohl zastavit vyšetřování vicepremiéra Čunka?
Já Marka Šnajdra znám jako pracovitého člověka, který pro ODS dýchá, nebojí se jít s názory na trh. Nebyl jsem přítomen žádné takové situaci, o které mluvíte, takže o tom nic nevím.
Na klánovickou schůzku jste nepozval nikoho ze současných místopředsedů ODS, jako například IvanaLangera nebo PetraBendla. Znamená to, že se s nimi v „nečasovské“ ODS nepočítá?
To bylo čistě mé soukromé pozvání. Zval jsem zapálené lidi, kteří mají politický názor a nebojí se ho říct. Nemohli tam být všichni. Neznamená to ale, že bych si přál, aby někdo z místopředsedů odešel. Ta schůzka nemá nahrazovat demokratické mechanismy strany, od toho je kongres.
Dnes reálně hrozí, že když PetrNečas jako volební lídr prohraje volby, „kmotři“ vás společně s ním smetou z čela a stranu ovládnou neprůhledné byznysové vazby nebo se rozštěpí. Sdílíte tuto obavu?
To, co činíme, děláme právě proto, aby k tomu nedošlo. Neúspěch si nepřipouštíme.
Vedle postu ministra zahraničí s vámi PetrNečas počítá i na vnitro. Jak si vysvětlujete, že tu policie za posledních pět let nebyla schopna vyšetřit jediný podezřelý případ spojený s politikou?
Chci zdůraznit, že tu aktivitu, kterou dělám, nedělám proto, že bych sám sebe projektoval do nějaké funkce, jde mi o tu stranu.
K vaší otázce: to není jen selhání policie, to je průběžné selhávání systému, i justičního. Jedinou cestou, jak z toho ven, je důsledně trvat na tom, aby úsilí všech vyšetřit nezákonnosti nebylo krátkodobé. Aby to nebylo jen nějaké PR cvičení a lidé šli za svým cílem.
Po nedávné schůzce Václava Klause s PetremNečasem toho současný lídr ODS mnoho neřekl. A pokud ano, mluvil směrem k prezidentovi velmi vstřícně. Došlo mezi nimi k nějaké dohodě – na velké koalici nebo na tom, že PetrNečas nechá prezidentovi prostor v zahraniční politice?
Velkou koalici Petr Nečas několikrát vyloučil, na tom se nic nezměnilo. O zahraniční politice se, pokud vím, vůbec nebavili. Petr Nečas nemá zájem být ve válce s prezidentem, shoduje se s ním, že ODS nesmějí uchvátit lobbisté.
Je pravda, že vaší ambicí do dalších let je přitáhnout do ODS mladé ženy?
Ano, ale nejen mladé, průřezově všechny. V tom vlčím prostředí politické soutěže, které si nebere servítky, je pro ženy těžké se prosadit. Na komunální úrovni ještě jsou a často skvělé, třeba pražské starostky Jana Černochová a Alena Samková. V těch nejvyšších patrech, kde je to opravdu ostré, ale takřka nejsou a chybějí tam.
Jak je chcete dostat nahoru? Máte nějaké soukromé číslo, kolik žen chcete přitáhnout?
Nemám nějaké cílové číslo a není to o kvótách, například. Je to spíš o tom vytvářet jim přirozený prostor každodenním civilizovaným jednáním.
ODS má silnou podporu mezi firmami, vy jste bývalý vicepremiér pro evropské záležitosti. Jak jsou uvnitř strany vnímány otřesy okolo eura?
Je to vážný problém, který není jenom dočasným poryvem větru. Hloubka krize aktualizovala, že eurozóna není optimální měnovou zónou a že dělící čára, která prochází Evropou, není mezi východem a západem, ale mezi severem – kam patříme i my – a jihem, tedy mezi stabilními cenami a inflací, mezi fiskální odpovědností a permanentním zadlužováním.
Jak se má Česko ke krizi postavit?
Pro nás je elementární úkol číslo jedna, dvě i tři nastolit kázeň v našich veřejných rozpočtech, protože náš vliv v Evropě se bude odvíjet od toho, jaký budeme mít pořádek doma. Pokud se ptáte na názor ODS, co by se teď mělo dít, tak představa, že Evropská komise posuzuje národní rozpočty, je chybná, protože má v sobě velký rozkladný potenciál. Rozpočet je výsostná otázka politiky, tam probíhá střet mezi pravicí a levicí, tam je klíčové, aby rozpočet dávali dohromady lidé s demokratickým mandátem. A Evropská komise ho nemá. I ministři financí nebo Evropská rada by byli v tomto případě problém, protože přímý mandát také mnohdy nemají. A představa, že nevolené orgány budou předepisovat, jak mají být vysoké daně, je nepřijatelná.
To se ale přece neděje.
Zatím ne. Komise však tímto návrhem nakročuje tímto směrem. Pokud ale návrhy budou směřovat k větší fiskální kázni a odpovědnosti všech za sebe sama, tak tady říkáme jednoznačně ano.
Použil jste slovo rozklad. Není ale větší rozklad to, že jedna desetimilionová země rozkládá svojí fiskální nekázní půlmiliardový blok?
My nic nerozkládáme. Nehrneme se do eurozóny, abychom ji použili jako výtah k lepšímu životu bez nákladů. Do eurozóny musíme jít ve chvíli, kdy budeme dostatečně silní a připravení na takový krok, protože právě ve spoléhání se na to, že moje problémy nakonec vždycky někdo zaplatí, je velký morální hazard pro všechny.
V čem přesně?
Pokud bude Brusel diktovat výdajové a příjmové stránky rozpočtu, tak se politici budou na Brusel vymlouvat, proč snižují platy nebo zvyšují daně. Jak se pak lidi, kteří volí řeckou, ale ne bruselskou vládu, začnou stavět k Bruselu? Tam je zaděláno na vzpouru a mohlo by to vést až k rozpadu Unie. V tom já vidím riziko.
(Autor: Kateřina Šafaříková, Ondřej Kundra)