ČT: Otázky Václava Moravce

Vystoupení Alexandra Vondry v pořadu Otázky Václava Moravce z 10.9.2006, vysílaného na České televizi

Václav MORAVEC, moderátor

——————–

Dalším hostem Otázek je právě nový ministr zahraničí Alexandr Vondra, děkuju, že jste přijal mé pozvání. Vítejte v Otázkách.

Alexandr VONDRA, ministr zahraničních věcí Vlády České republiky

——————–

Dobré poledne nedělní.

Václav MORAVEC, moderátor

——————–

Pane ministře, vy jste už před volbami ostře vystupoval proti šéfovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi například v televizním souboji na TV Prima, teď jsme svědky ostrého střetu o zahraniční politiku mezi vámi a předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem. Co jste ochoten udělat pro to, aby se zahraniční politika České republiky nestala rukojmím vzájemných animozit dvou lidí, tedy Vondra a Paroubek.

Alexandr VONDRA, ministr zahraničních věcí Vlády České republiky

——————–

No, já si myslím, to, co říkal, to je velice důležité a máme tu posledních patnáct let tradici, že zahraniční politika je nějakým způsobem vyjmuta z takových těch dennodenních vnitropolitických svárů. My v zásadě v těch základních bezpečnostních otázkách, v zahraničně-bezpečnostních otázkách neděláme, nečiníme nic jiného, než že navazujeme na to, co tady vykonaly ty předchozí vlády, včetně vlád Miloše Zemana, vlád Vladimíra Špidly, vlád Stanislava Grosse nebo koneckonců i této poslední vlády …

Václav MORAVEC, moderátor

——————–

Promiňte, otázka zní, co jste ochoten vy udělat jako ministr zahraničí pro to, aby, aby se zahraniční politika nestala předmětem sváru, což sledujeme teď v tom uplynulém týdnu.

Alexandr VONDRA, ministr zahraničních věcí Vlády České republiky

——————–

Já si myslím, musíme říci jasně, že navazujeme na ty základní priority české zahraniční politiky v té bezpečnostní oblasti, pokoušet se o to postupovat konsensuálním způsobem. Já sám se pohybuju v české zahraniční politice posledních patnáct le, pan poslanec Paroubek, myslím, tak posledních měsíců, podílel jsem se na všech těch základních věcech, ať už šlo o vstup do Evropské unie, vstup do Severoatlantické aliance, nebo vyjednávání česko-německé deklarace a myslím si, že to je dostatečnou zárukou v tom smyslu, že já vím, co znamená v zahraničních vztazích základní konsensus, záruka, že nebudeme skákat ode zdi ke zdi tak, jako ty některé doporučení v posledních týdnech nebo měsících v tom supervolebním roce zněly. Čili pokud to jde vyjmout to skutečně z těch volebních kampaní, které charakterizují celý tento rok, a pokračovat v tom základním směřování české zahraniční politiky po roce 1989.

Václav MORAVEC, moderátor

——————–

Pane předsedo Paroubku, co vám chybí v zahraniční politice a v tom, o čem mluví Alexandr Vondra, že on se snažil vždy a pohybuje se v zahraniční politice po listopadu 1989 celou dobu, že se snaží, aby ta zahraniční politika byla konsensuální.

Jiří PAROUBEK, předseda ČSSD

Tak, podívejte, já nevím, o co se snažil pan Vondra, protože v řadě případů byl pro mě zcela neviditelný v minulosti. Já bych jenom reagoval rád na to, co tady řekl, myslím, že tady to není věcí to stanovisko k protiraketové základně nějaké osobní animozity k panu Vondrovi, mně osobně je pana Vondry spíš líto, když mě dokáže přirovnat třeba k panu Lukašenkovi, to je věc osobního vkusu. Já bych chtěl říct, že mnohem propracovaněji a kvalifikovaněji tu věc k těm, k té základně přednesl stínový ministr zahraničních věcí Zaorálek a bylo by dobré, aby pánové se utkali třeba v nějakém souboji a já si myslím, že já na rozdíl od pana Vondry nejsem arogantní ve vztahu k osmdesáti třem procentům občanů této země, kteří podle průzkumů veřejného mínění nechtějí protiraketovou základnu. Takže samozřejmě jsou věci, kdy je potřeba, aby politik řekl, politik se pustil do politického vedení země a řekl věci, které jsou i v rozporu s převažujícím názorem občanů, ale tohle si myslím, že k těm, k těmto věcem nepatří. A pokud, pane Vondro, já jsem v politice patnáct měsíců, možná, že jsem v té vrcholové politice patnáct měsíců, ale za těch třináct měsíců do voleb jsem uskutečnil třicet zahraničních cest a přijal jsem dvacet hlav států a šéfů vlád a já bych nerad, aby to dopadlo jako v tom výroku, výroku francouzského krále Ludvíka XII., který řekl: „Ten tlustý chlapec všechno zkazí,“ abyste všechno, co jsme vybudovali, zkazili.

Václav MORAVEC, moderátor

——————–

Pane Vondro?

Alexandr VONDRA, ministr zahraničních věcí Vlády České republiky

——————–

Tak, já nevím, kdo je tady tlustý chlapec, ale v zásadě podívejte, o co tady jde. Je jedna, jedna věc, já kandiduji ve volbách do Senátu na Litoměřicku a Slánsku a tudíž jsem takový vhodný terč, že, když pan poslanec Paroubek si potřebuje posílit tu pozici u komunistické strany, tak Vondra, Saša Vondra, který s komunisty se nemusí, no, tak samozřejmě je jakýsi vhodný terč. Ale já si myslím, znovu, znovu říkám, že důležité je vyjmout českou zahraniční politiku z takových těch běžných předvolebních svárů, tady jde o zájmy našich občanů, o jejich bezpečnost a myslím si, že to, co tady zaznělo, kupříkladu ten možný rýsující se kompromis kolem těch radarů, že to je přesně ten hlas rozumu, které, který, který se nám nedostával v posledních měsících. A já chci jenom věřit, že to je skutečně příslib něčeho lepšího do budoucnosti.

Václav MORAVEC, moderátor

——————–

Vítáte tedy, rozumím-li vám správně, pane ministře, vítáte tedy onen vstřícný přístup Jiřího Paroubka a ČSSD, že je ochotna diskutovat o možném umístění raketové jednotky na českém území. A co říkáte té podmínce s konzultací s Ruskem?

Alexandr VONDRA, ministr zahraničních věcí Vlády České republiky

——————–

Podívejte, Spojené státy, které na tom protiraketovém deštníku pracují více než dvacet let, tak to je otázka, kterou oni především konzultují s Ruskem, čili to je podle mého soudu naprosto samozřejmé a v zásadě se to děje. A pokud jde o to možné rozdělení, no, tak samozřejmě my jsme vždycky říkali, že spolupráce s Polskem je tady třeba velmi důležitá a koneckonců ono je to jedno, kde to bude to zařízení, jestli bude u nás, nebo v Polsku, bude tak jako tak chránit střední Evropu, ale my bychom se neměli vylhávat z určité zodpovědnosti, protože pak samozřejmě nebudou se naši spojenci moci spolehnout na nás, tak my v těžkých chvílích se nebudeme spolehnout, moci spolehnout ani na ně. A to, tu situaci samozřejmě ze své historie velmi dobře známe, koncem třicátých let i jindy v minulém století.

Václav MORAVEC, moderátor

——————–

Pane předsedo, jste ochoten připustit, že váš útok na Alexandra Vondru je také dán tím, že Alexandr Vondra kandiduje v severních Čechách na pozici senátora a že svým způsobem jeho vtahujete do předvolebního boje?

Jiří PAROUBEK, předseda ČSSD

Tak, podívejte, já myslím, že může být pan Vondra šťasten, že, že tedy tohle to poprvé snad občanům připomněl, protože tam je zcela neviditelný v těch, v tom Ústeckém kraji, tak vždycky, když je nějaký politik typu pana Vondry, to znamená pravicový politik, v koncích, tak začne připomínat antikomunismus, takže to jenom takhle. A pane Vondro, vy nemáte snad dvojí občanství, když jste hovořil, že konzultace s Ruskem probíhají, já o nich nevím za českou vládu, možná za, za Vládu Spojených států to určitě probíhají, ale vy tady teď už hájíte české národní zájmy, takže byste měl hovořit o tom, že česká vláda těm konzultacím, k těm konzultacím přistoupí. Takže já si myslím, že je to opravdu velmi vážné to, co tady říká pan Vondra, pokud jde o to matení veřejnosti, kdy říká, že o jakýchsi spojeneckých závazcích. Víte, my jsme spojenecké závazky plnily za mé vlády velmi intenzivně, pokud jde třeba o vysílání zahraničních misí, tak myslím si, že bez problémů probíhá zahraniční mise v Afghánistánu, koneckonců v Iráku, v dalších zemích, takže já si myslím, že my jsme se chovali jako věrní spojenci, ale tady jsme žádné závazky neučinili, takže, pane Vondro, nemaťte veřejnost. Žádné závazky nebyly učiněny, je všechno před námi, abychom o tom jednali a sociální demokracie, jejíž hlasy budete potřebovat k této záležitosti v Poslanecké sněmovně, vás prostě v této otázce protiraketové základny nepodpoří. Jsme schopni jednat o určitém kompromisu, pokud jde o ten, o tu radarovou stanici, pokud to bude skutečně stanice, tečka.

Václav MORAVEC, moderátor

——————–

Alexandr Vondra.

Alexandr VONDRA, ministr zahraničních věcí Vlády České republiky

——————–

No, já myslím, že tady pan poslanec Paroubek nemluví úplně pravdu, ta závazky. Já se jenom vracím k tomu, co …

Jiří PAROUBEK, předseda ČSSD

Já tady mám zápis.

Alexandr VONDRA, ministr zahraničních věcí Vlády České republiky

——————–

… Jaroslav Tvrdík a byl tehdy ministr vlády, vlády pod vedením ČSSD, v září roku 2002 opakovaně tvrdil, vyjádřil jsem zájem Českou republiku zapojit do tohoto programu, nabídli jsme Spojeným státům možnost rozmístit systém protiraketové obrany na českém území, to cituji z jeho prohlášení pro ČTK a Českou televizi nebo pro Mladou frontu DNES, může umožnit toto zařízení při stejných nebo nižších nákladech výrazně vyšší stupeň obranyschopnosti České republiky …

Václav MORAVEC, moderátor

——————–

Promiňte, pane ministře, ale Jaroslav Tvrdík na páteční tiskové konferenci ČSSD zveřejnil zápis z jednání velvyslance Martina Palouše, kterým teď argumentuje i Jiří, Jiří Paroubek a má ho před sebou, že tomu tak není.

Alexandr VONDRA, ministr zahraničních věcí Vlády České republiky

——————–

Ano, já jsem si ten zápis samozřejmě opatřil poté, co to Jaroslav Tvrdík vytáhnul na veřejnost. Podívejte, já se pohybuji v zahraniční politice patnáct let, velmi dobře to znám, ten zápis psal referent ministerstva zahraničních věcí a zdaleka nemusel být tak, jak to bývá zvykem, u všech těch jednání, čili pro mě z tohoto hlediska jsou samozřejmě důležitá autentická vyjádření Jaroslava Tvrdíka pro česká média. A zdůrazňuji, že tehdy nebyl nějaký poradce Jiřího Paroubka, ale byl to ministr obrany ve vládě vedené ČSSD.

Jiří PAROUBEK, předseda ČSSD

Víte, pane Vondro, ono je to ještě vážnější, než jsem si myslel, s vámi, vy buďto lžete naprosto vědomě a je lepší někdy přiznat chybu, anebo prostě jste se nepřipravil, to druhé by mně bylo příjemnější. Protože já cituju z toho zápisu: „Ministr Tvrdík při tom zdůraznil,“ a ten zápis nenapsal žádný referent, ale velvyslanec České republiky ve Spojených státech, čili on u těch jednání skutečně byl: „Ministr Tvrdík,“ cituju z toho záznamu, „při tom zdůraznil, že otázka zapojení České republiky, včetně případného poskytnutí českého území, bude předmětem strategického politického rozhodnutí ústavních činitelů České republiky. Vyzval proto své americké partnery k pravidelné výměně informací a k navázání komunikace mezi vládami obou zemí. Navrhl, aby tyto otázky byly podrobně projednány společnou pracovní skupinou a ještě jednou zdůraznil, že konečné rozhodnutí o zapojení České republiky do jakékoliv fáze musí být učiněno Vládou České republiky a parlamentem.“ Pan Tvrdík neudělal žádnou chybu.

Alexandr VONDRA, ministr zahraničních věcí Vlády České republiky

——————–

Mohu?

Václav MORAVEC, moderátor

——————–

Ano, pane ministře.

Alexandr VONDRA, ministr zahraničních věcí Vlády České republiky

——————–

Já si myslím, ano, já nemám, co bych na tom rozporoval, to vyjádření …

Jiří PAROUBEK, předseda ČSSD

Nelze co rozporovat.

Alexandr VONDRA, ministr zahraničních věcí Vlády České republiky

——————–

… je krystalicky čisté, od té doby probíhaly pracovní kontakty, jednání expertů. Mimochodem není bez zajímavosti, že poslední takové expertní jednání mělo proběhnout letos na jaře, ale to samozřejmě vláda pana Paroubka už se bála, že to nějakým způsobem může proniknout na veřejnost, tak požádala Spojené státy, aby to jednání bylo odloženo na léto tohoto roku. No, a pak to samozřejmě spadlo do těch složitých povolebních jednání, spadlo to na tuto vládu a tato vláda se k té situaci staví čelem, nikoliv, že by strkala hlavu do písku, já si myslím, že je to naprosto správný postup a budeme, budeme tak pokračovat dál.

Václav MORAVEC, moderátor

——————–

Pane ministře, pro vás ještě poslední otázka. Vy tvrdíte, že jednou ze zahraničně-politických priorit nové vlády je příprava předsednictví České republiky na předsednictví Evropské unii v roce 2009. Kdy je pravděpodobné, že by mohl být jmenován vládní zmocněnec pro ono předsednictví a máte nějaký konkrétní tip možného kandidáta?

Alexandr VONDRA, ministr zahraničních věcí Vlády České republiky

——————–

Těch tipů existuje několik, ale myslím, že je předčasné, abych se já tady dělal s vámi novináři nebo s veřejností o ty tipy, není to nějaké veřejné výběrové řízení, ale předseda vlády Topolánek počítá s tím, že ve vládě by materiál na jmenování zmocněnce pro přípravu toho předsednictví byl projednáván někdy začátkem října, možná ještě koncem září, je to rozhodně jeden z takových prvních kroků, které chceme udělat, protože tato vláda přípravě předsednictví v Evropské unii přikládá značný význam.

Václav MORAVEC, moderátor

——————–

Bude tedy vládní zmocněnec jmenován ještě předtím, než vláda dostane důvěru, rozumím tomu správně?

Alexandr VONDRA, ministr zahraničních věcí Vlády České republiky

——————–

Já věřím, že ano.

Václav MORAVEC, moderátor

——————–

A jména neřeknete kandidátů možných.

Alexandr VONDRA, ministr zahraničních věcí Vlády České republiky

——————–

Ne, já myslím, že by bylo předčasné, to není ještě uzavřená záležitost.

Václav MORAVEC, moderátor

——————–

A budete je konzultovat s ČSSD jako nejsilnější opoziční stranou?

Alexandr VONDRA, ministr zahraničních věcí Vlády České republiky

——————–

Já si myslím, ten projekt, projekt je, že vládní zmocněnec bude podléhat předsedovi vlády, čili je na rozhodnutí vlády a jejího předsedy, jakým způsobem k tomu přistoupit.

Václav MORAVEC, moderátor

——————–

Hostem Otázek byl ministr zahraničních věcí České republiky Alexandr Vondra. Děkuji vám, že jste si udělal čas pro dnešní Otázky.

Zdroj : ČT