Chat a Alexandrem vondrou na www.novinky.cz
25.6.2007
Chat s Alexandrem Vondrou na http://vipchat.novinky.cz/archiv/00059-alexandr-vondra,-mistopredseda-vlady.html
socanska.svine: Dobrý den, asi jste již sam pochopil, že se nacházíte na serveru rudého práva a je to tady samy psychopat. moje otázka: budou zelení v parlamentu hlasovat pro zakladnu?? jak to vidíte???
vondra: Zdravím všechny účastníky chatu. K vaší otázce – nejsem zelený, ale modrý, takže tuto otázku musíte směřovat jinam. Ale jednání teprve začínají a chceme, aby radar byl zahrnut do obranné architektury NATO, což by Zeleným mělo umožnit souhlas.
MildaS.: Vážený pane, Vaše vláda je neschopna se postarat se o invalidy, chronicky nemocné.Volby jste vyhráli pouze ohromné lži Vašeho předsedy a přesto máte tu drzost se dalším lidem snažit zničit život cizí vojenskou základnou.Když ji tak moc chcete, tak si je postavte u vás v Praze třeba na Letné.Proč neustále otravujete lidi na Brdech.To tady nestačilo sovětské okupační vojsko, to tady musí být další???
vondra: Jsem zvědav,zda jste takhle protestoval, když byly v Brdech rozmístěny utočné sovětské rakety s jadernou náloží. Nyní se jedná o radaru, který nás bude před takovými raketami chránit. Navíc – dřív to bylo utajené a bez souhlasu parlamentu, nyní jednáme otevřeně a pokud se dohodneme, budeme žádat parlament o souhlas. Myslím, že se jedná o naprostzo zásadní rozdíl.
grovik: Jak souvisi radar a poviná vojenská služba?
vondra: Nepřímo. Není to tak, že naše vláda bude zavádět povinnou vojenskou službu. Ale pravdou je, že jsme si mohli dovolit armádu profesionalizovat právě proto, že zajišťujeme naši obranu společně se spojenci v Alianci, což nám umožňuje specializaci a dělbu práce. Pokud spojenecké svazky oslabíme, spojenci nám nebudou věřit. Může se pak skutečně stát, že nám tu zase někdo vojnu zavede.
grovik: Co nám radr skutečně přinese?
vondra: Přinese nám zejména větší bezpečnost a ochranu před raketami, které vyvíjejí státy jako Írán. Upevní naše vztahy se spojenci. A regionu pomůže k rozvoji.
Ruzova28: Dobrý den! Chtěla bych se zeptat,jak pokračují rozhovory s USA o rad. základně. Není v nich v poslední době nějaký útlum vzhledem k nabídce od prezidenta Putina?Děkuji a přeji hezký den.
vondra: Rozhovory jsou teprve na počátku, vláda bude teprve schvalovat směrnici, jak tato jednání vést a co přesně v nich požadovat. Pokud jde o Rusko – myslím, že hraje jen takovou hru. Nabídku, kterou nedávno učinil, ani s Azerbajdžáden nekonzultoval, jak jsem si nyní v Baku ověřili. Ale pravdou je, že toto téma bude předmětem rusko-amerického summit začátkem července. S Ruskem musíme komunikovat, i když často to, co říká, nemyslí možná vážně, ale vytváří si tím jen půdu pro jednání.
flinqbong: Dobry den, chci se zeptat co by ste udelal na miste J.Čunka,odstoupil by ste?
vondra: Ano, být na jeho místě, dávno bych odstoupil.
Vit.Ad: Pane místopředsedo,můžete mi říct,co hodlá vláda dělat s korupcí v ČR?Stačí se podívat na výstavbu dálnic a silnic,které se staví 3x pomaleji než vzahraničí,2x dráž a zakázky jsou zadávány podivným způsobem?Všichni to víme,všichni to vidí a nic se proti tomu nedělá.Jsme opravdu všichni tak zkorumpovaní?
vondra: Taky mě trápí, že výstavba dálnic u nás v posledních letech byla nejdražší v Evropě. Chceme to změnit, změnili jsme vedení Ředitelství silnic a dálnic. Prodražování také pomáhala jakási salámová metoda, kdy byly zakázky rozdávány jen na melé úseky. Jsem proto rád, že ministr Řebíček nyní připravuje výběrové řízení na dokončení D8 v jednom celku. Vláda také připravuje refurmu justice a vnitro chce zavést do systému možnost agentů-provokatérů, kteří by pomáhali odhalovat korupci.
GuevaradelaSerna: Dobry den. Nechystate se taky nazpivat nejakou oslavnou pisen o radaru a „praporu z hvezd a pruhu“ jako pani ministryne Parkanova? Myslim, ze by vam to spolu v duetu sluselo. Jeste pridat „nenechame obcany rozhodovat“ nebo „jinak zavedeme povinnou vojenskou sluzbu“ a bude to pisen roku.
vondra: Ne, já zpívat neumím, nechci se proto ztrapňovat. Ale s Honzou Vyčítalem, který slova k té písni složil, jsem nedávno mluvil a nemám, co bych mu vyčítal.
joe.james: ráb bych se zeptal kdy konečně USA zruší výza a budeme moci jezdit do jejich státa jak nám bude libo:)
vondra: Věřím, že se toho brzy dočkáme. Dnešní stav je nespravedlnost. V americkém Kongresu je nyní několik návrhů na změnu, takže máme naději.
MildaS.: Ano, protestoval a byl jsem za to po zásluze odměněn tím, že jsem šel pro SSSR dobývat uran na Bytíz, ale to už zajisté pominete.
vondra: Je-li to tak, pak vám děkuji. Divím se ale, že se dneska necháte ošálit rétorikou, která přichází z Moskvy, a podceňujete to, čím hrozí prezident v Teheránu.
Smith.A: Dobrý den, pane místopředsedo vlády. Bude vláda respektovat referendum obcí v jejichž blízkosti má být radar postaven?
vondra: Referenda se vyjadřují k něčemu, co ještě není dojednáno. Jsou to předčasné kroky, založené na nedostatku informací a mystifikacích. Budeme s lidmi dál komunikovat a vysvětlovat jim, proč není moudré strkat hlavu do písku.
grovik: Pane, nevím proč tvrdíte že základna je obraná, jakýkoliv prostředek umožňující úder je útočný! A tento radr umožňuje vást válku bez nesení jejich následků, proto ho lze pokládat za útočný!
vondra: Radar je od toho, aby umožnil likvidaci rakety, která by směřovala na naše území nebo na území našich spojenců, zejména v Evropě. Jiný význam nemá.
Sunny_Morning: Dobrý den, jste 100 % přesvedčený o zdravotní nezávadnosti plánovaného radaru, stejně jako o tom že na nás Írán či KLDR chystá jaderný útok?
vondra: Radar nemá žádné nežádoucí účinky na zdraví obyvatel. Návštěvnící na základně na Marshallových ostrovech se o tom mohli přesvědčit v rozhovorech s místnimi obyvateli. Pokud jde o Írán – sama OSN varuje před íránským jaderným programem. neměli bychom to podceňovat. Pokud jde o Severní Koreu, ta spíš představuje hrozbu pro Japonsko a USA. Radar u nás s korejskou hrozbou nesouvisí.
Simon777: Vázený pane ministře. Domníváte se ze vstupem do EU Tureckem nedojde k napětí v naší zemi vůči tureckým občanům. Odborníci se domnívají, že v Turecku je pripraveno 17 milionu Turku, kteří jsou bez prace. Nedomnívá te se, ze budeme za nekolik let ve stejné situaci ve ktere je ted Německo?
vondra: Již dnes jsou milióny Turků v Německu a dalších evropských zemích. K nám směřují spíše přistěhovalci ze slovanských zemí, je to dáno kulturními rozdíly. Tito přistěhovalci často dělají činnosti, které místní pracovní síly nechtějí vykonávat. Takže – vstup Turecka do EU je vzdálenou budoucností a má v sobě příležitosti (bezpečnostní význam, velký trh) i rizika (kulturní odlišnosti). Rizikem je ale také bouchnout před Tureckem dvěřmi – mohlo by se obrátit směrem k muslimskému fundamentalismu. Mít ho na prahu Evropy by nebylo dobré.
MirkoDrevenak: V odpovědi Mildovi S. nepřímo píšete, že nás radar bude „chránit“ před sovětskými raketami-tedy ruskými…Mám to chápat tak, že jste se rozhodl odpovídat pravdivě.
vondra: Nic takového jsem nenapsal.
c.dis: Pane Vondro, je všeobecně známo, že v oblastech, kde jsou umístěny jednotky USA, si obyvatelé v okolí stěžují na „bordel“ a hulvátství amerických vojáků. Domníváte se, že s pravomocemi, které jim česká vláda slibuje, budou američtí vojáci na našem teritoriu slušní, pořádkumilovní, tedy jiní, než ukazuje praxe ?
vondra: Zkušenosti s americkými základnami v sousedním Německu jsou dobré. Většině místních obyvatel bylo spíš líto, když se Američané rozhodli některou ze základen zrušit a přesunout třeba dio Bulharska. Přišli tím o ekonomický přínos. Koneckonců i dnes většina měst spíš žádá, aby v nich armáda zůstala, viz Přerov.
PekarV: Radarová základna a rakety USA jsou ochrana proti balistickým raketám, nemohou proto ochránit Evropu, ale jen USA, neboť z Ruska a Íránu by Evropa byla napadena raketami středního doletu proti kterým uvedené zařízení nechrání. Je vám to jasné?
vondra: Nemáte pravdu. Je to ochrana Evropy.
silentmurder: Zdravím pane Vondro. Co si myslíte o mém názoru, že (KS)ČSSD nesouhlasí s výstavbou radaru jen kvůli tomu, že nevládne? Čili jen trucuje a dělá naschvály jako se vším. Děkuji
vondra: Máte pravdu. S Američany přeci začala jednat vláda vedená ČSSD v roce 2004. Tehdy cítila zodpovědnost. Nyní jako opozice tuto zodpovědnost tolik necítí a spíše se řídí výzkumy veřejného mínění. Všichni musíme reagovat na to, co chce veřejnost, ale zároveň bychom měli zodpovědně a trpělivě veřejnosti vysvětlovat, co je pro naši bezpečnost dobré a důležité.
theo333: Dobry den.Opravdu si myslite ze staty jako je Iran nebo Severni Korea mohou jakkoli poskodit svetove velmoci giganty (USA ?EVROPSKOU UNII)????!!!!!
vondra: Ano. Před 11. zářím si mnoho lidí v New Yorku myslelo, že to možné není. Nyní už vědí, že to možné je.
Petr.Macinka: Dobry den, jste pro referendum o evr. smlouve tak, jak pozaduje cssd? Jaky mate nazor na uzivani institutu referenda v Cechach obecne? Diky za odpoved.
vondra: Pokud jde o budoucí Reformní smlouvu EU, navrhuji vyčkat a rozhodnout, až bude smlouva vyjednána. Těď jsme v Bruselu jen vyjednali mandát pro budoucí jednání. Záleží na rozsahu změn, tj. jak dalekosáhlé změny smlouvy přinesou. Obecně jsem ale zdrženlivý, pokud jde o referenda, kdy se rozhoduje o složitých otázkách. Kampaň složitost redukuje na jednoduchá hesla, která nemusí být v souladu s tím, o co skutečně jde.
promcaou: dobrý den, kolika jazyky se domluvíte ?
vondra: Anglicky plynně, polsky a rusky dobře, číst mohu německy.
woods.tiger: Můžete si mi vyjádřit k rošádě, kterou chystáte? Schválení balíčku reforem, Čunek pryč, Vlasta Parkanová pryč, Severa na její místo. Ještě netuším, kdo místo Čunka…Línek?? to asi ne, že:o)
vondra: Kdyby to bylo v politice takhle jednoduché…. Ne, žádné rošády nechystáme. Ale balík zákonů na ozdravení veřejných financí schválit musíme. Pak chceme dál pokračovat v reformním programu.
Vaclav.Rybar: Dobrý den, nemůžeme přece vědět kdo se v budoucnu bude chtít připojit do jaderného klubu. Teď se díváme na Írán, KLDR,atd..ale myslím si, že radar je do budoucna velmi výhodný. Jistě znáte nějaké geopolitcké studie jak se může jaderný svět vyvíjet do budoucna, tedy kdo kromě výše zmiňovaných států může v budoucnu ohrozit bezpečnost ČR respektive NATO?
vondra: Ano, máme různé studie. Vyplývá z nich, že počet zemí s jaderným programem se bude spíše zvyšovat.
Sunny_Morning: Dobrý den, řeknete nám alespon jeden rozumný důvod proč by nás měl napadat relativně vyspělý stát Írán?…alespon jeden
vondra: Problém je, že rozum u fundamentalistých režimů není někdy tím, čím se na prvním místě řídí. Íránský prezident například mluví o vymazání jedné země (Izraele) z mapy světa. Takový slovník neměli ve své výbavě ani sovětští generálové v době studené války. Sebevražední atentátníci se také neřídí rozumem.
altwar: Dobrý den pane ministře, chci se zeptat, proč ČR patří s některými dalšími zeměmi, jako např. Polskem, Velkou Británií a Nizozemskem, spíše k brzdám Evropské integrace než k jejím hnacím silám. Dle mého názoru je směřování k jednotné federativní Evropě v nejlepším zájmu všech jejích obyvatel a a menší země jako je naše republika nevyjímaje, spíše naopak. Děkuji.
vondra: Jsem přesvědčen, že Evropa není na federalizaci připravena. Nemáme jeden politický národ, jednu politickou kulturu, jeden sdílený jazyk, nemáme společná celoevropská média. Urychlený pohyb směrem k federalizaci může způsobit v EU vnitřní pnutí, které by následně mohlo způsobit rozpad evropské integrace, tj. všeho, z čeho dnes těžíme a co je nepochybně dobré (volný pohyb lidí, zboží, služeb a kapitálu, atd.). Holanďané to po krachu ústavního projektu v referendu dobře pochopili. A navíc – je v našem zájmu, aby součástí EU nebylo jen Německo a Francie, ale také Británie, Polsko a další země. Umožní nám to lépe se v EU prosazovat a vyvažovat jednotlivé zájmy. Zkrátka – postupujme s integrací uvážlivě, nikoli zbrkle. Tím se loučím a vracím se do práce. AV