Alexandr Vondra: Události, komentáře

02.03.2009, ČT 2
publikováno: 03.03.2009

Moderátor:

Tak to byl pohled na dopady ekonomické recese v čistě českém měřítku, teď se zaměříme na celý kontinent. Místopředseda české vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra. Dobrý večer.

Alexandr Vondra /ODS/, vicepremiér pro evropské záležitosti:

Dobrý večer.

Moderátor:

Proti němu sedí Mario Monti, bývalý eurokomisař pro oblast konkurence a ochrany spotřebitele, který pochází z Itálie, a tedy zástupce nerozšířené Evropské unie, zatímco pan Vondra je zástupcem té nové rozšířené Evropské unie, dobrý večer i vám. Pane vicepremiére, francouzský prezident Sarkozy mluví o nebezpečí politického rozdělení Evropy, maďarský premiér Gyurcsány mluví rovnou o možnosti spuštění nové železné opony, podobně se situace popisuje ve finančních novinách Wall Street Journal nebo ve švýcarském listu Neue Zuercher Zeitung. Vše odkazuje k horší situaci ve střední a východní Evropě než u starých členů Evropské unie. Co podle vás zabrání spuštění té nové železné opony?

Alexandr Vondra /ODS/, vicepremiér pro evropské záležitosti:

Hlavně se musí říkat fakta. Není pravda, že ekonomická krize by byla lavinou, která se valí z Východu na Západ. Začala velkou světovou nestabilitou na ose USA – Čína a pak to postupovalo z Ameriky přes západní Evropu. Krize se dostala i k nám a postihla některé státy východní Evropy zvýšenou měrou, to je pravda, protože jsou zranitelnější, ale nepostihuje zdaleka všechny země stejně. Jsou obrovské rozdíly, kdy na jedné straně třeba Česká republika, Slovensko či Polsko nejsou zdaleka v tak špatné situaci jako Ukrajina, Lotyšsko či Maďarsko, které již pomoc potřebovali.

Moderátor:

V tom případě by se dala podotknout technická poznámka, jestli čirou náhodou nebude železná opona postavena dál na východ?

Alexandr Vondra /ODS/, vicepremiér pro evropské záležitosti:

Věřím, že ne. Nechci se dostávat do různých mediálních klišé, které samozřejmě mohou být různými …

Moderátor:

Pane vicepremiére, je tam otazník?

Alexandr Vondra /ODS/, vicepremiér pro evropské záležitosti:

Správně, vykřičník, to by byla velká chyba.

Moderátor:

To tam není, vykřičník tam není. Pane profesore Monti, je možno označit východní a střední Evropu, nebo nové unijní členy, chcete-li, za kouli na noze starých členů EU nebo, jak dnes řekl český premiér, čelí rozšířená Unie krizi lépe?

Mario Monti, bývalý evropský komisař pro hospodářskou soutěž:

Myslím, že nové členské státy nenesou vinu. Povaha krize vznikla v USA. Nemohla vzniknout v Evropě, protože jsou tam jiná hospodářská pravidla. Ale postihlo to zejména nové evropské státy a Evropská unie svými podpůrnými mechanismy musí pomoci především těm novým státům. Je třeba, aby nové státy byly přednostně determinovány k ochraně vnitřního trhu.

Moderátor:

Pane vicepremiére, zatím se do vážných problémů dostalo Maďarsko a Lotyšsko, Maďaři požádali o zřízení zvláštního fondu pro pomoc východní Evropě – staré země Unie to slovy německé kancléřky Merkelové odmítly. Není toto jeden z důkazů, že nějaká hranice v Unii, kdesi na Odře nebo na Nise, je?

Alexandr Vondra /ODS/, vicepremiér pro evropské záležitosti:

Myslím, že ne. I my jsme se k tomuto projektu stavěli skepticky. Kdyby se měl udělat fond pro východní Evropu, tak dáme signál, že je pravda to, co se tvrdí, že nové státy jsou ekonomicky slabší. Když se někdo dostane do potíží, Evropská unie má nástroje, jak takové zemi pomoci. Ale vytvářet fond pro východní Evropu by byl chybný signál.

Moderátor:

Pane profesore, pokud bude krize ještě pokračovat, budou některé státy se hlouběji propadat do krize a budou mít větší ekonomické problémy. Z vaší zkušenosti, kdo by mohl být z Evropské unie další na řadě? Kdo jsou takříkajíc slabé kusy?

Mario Monti, bývalý evropský komisař pro hospodářskou soutěž:

Za prvé bych se rád vyjádřil k tomu titulku. Já tu vlastně nevidím žádnou železnou oponu, není to tak dramatický fenomén. Jedná se vlastně o fenomén běžného hospodářského života vběžném cyklu vdemokratických zemích, takže já skutečně mám, strach ztohoto obrázku, který vlastně neodráží realitu, nové členské státy představují hnací sílu pro Evropu, jsou součástí Evropy, určují svou budoucnost i budoucnost EU. Je těžké říci, která země bude další. Která bude čelit problémům, všechny státy čelí problémům, ale myslím si, že je zde poměrně dobrá společné reakce EU. Kdybychom zde měli určité riziko, tak by to bylo riziko dezintegrace. Že vlastně země se obrátí zpět ke svým partikulárním zájmům vtom krátkodobém hledisku nebo měřítku. A proto je důležité, aby Evropská komise a další orgány skutečně respektovali ta pravidla a ukazovala, že tato pravidla jsou vobecném zájmu všech.

Moderátor:

Já se chytím toho slovo dezintegrace, které použil pan Mario Monti. Ono se vposlední době mluví, že by finanční krize a že by na finanční krizi vpodstatě mohl projekt evropské integrace zkrachovat. Vyjadřuje to např. vjednom zrozhovorů i bývalý německý ministr zahraničí Joschka Fischer. Nebojíte se, že by právě kvůli ekonomické krizi, která přišla vzápětí po finanční, mohla nakonec EU rozpadnout?

Alexandr Vondra /ODS/, vicepremiér pro evropské záležitosti:

Tak ta krize je hluboká a samozřejmě je velkou zkouškou. Je velkou zkouškou, jak pro to rozšíření EU, které jsme diskutovali dneska na Unie konferenci, kde Mario Monti byl jeden zhlavních řečníků, tak i zdruhé strany. Koneckonců je to zkouška i pro eurozonu. Ale já si myslím, zkoušky jsou pro to, abychom vnich uměli obstát a myslím si, že pokud neuděláme nějaké skutečně fatální chyby, pokud se nevydáme takovou tou zbrklou politikou sledování těch úzkých jenom národních zájmů, prostě ta politika košile je bližší než kabát. Pokud uchováme tu integritu té největší vymoženosti a to je ten svobodný vnitřní trh EU stěmi všemi svobodami a tady chci zdůraznit, že tohle je hlavní úsilí českého předsednictví. Skutečně stát za těmi principy, stát za dodržováním pravidel hry, tak si myslím, že máme šanci tou krizí proplout. Karl Barth známý německý teolog říkal, vbouři prostě vesluj dál, nesmíme se nechat znervóznit.

Moderátor:

Tak poslední na vás pane Monti je vpodstatě stejná. Vidíte nějaké potencionální nebezpečí toho, že by se EU vprůběhu dalších měsíců či let krize rozpadla?

Mario Monti, bývalý evropský komisař pro hospodářskou soutěž:

Je důležité si uvědomit rizika dezintegrace. A to si myslím, že určí také politickou akci. Vyhnout se kvyhnutí směr dezintegrace. Nemyslím si, že se jedná o první krizi, které čelí EU. Možná ty krize vminulosti byly omezenější, ale hlubší. Na začátku 90. let si velice dobře vzpomínám na situaci směnných kurzů mezi různými členskými státy. Tam vlastně byly poměrně zásadní problémy. Lira vůči americké měně atd. To byla poměrně zásadní krize, ale byl to podnět kzásadnímu zlepšení. Byl to směr kjednotné měně kEvropské centrální bance, takže si myslím, že EU vždy použila poučení zkrize konstruktivně a nevidím žádný důvod proč tentokrát, i když ta krize je velice závažná by Evropa neměla udělat to samé.

Alexandr Vondra /ODS/, vicepremiér pro evropské záležitosti:

Napadá mě ještě jedna věc. Vy jste měli čísla na té konferenci, teď se hodně mluvili tady třeba hodně ty skláři. Faktem je, u nás třeba nezaměstnanost stoupla asi o 50 tisíc za ten leden, to je hodně, ale třeba my jsme dneska na té konferenci konstatovali, že to rozšíření přineslo za 5 let 3 mil. nových pracovních míst pro celou střední a východní Evropu a o to bychom chtěli přijít? Já si myslím, že to by byla strašná škoda.

Moderátor:

Tak pánové, děkuji vám oběma za návštěvu Událostí, komentářů. Hezký večer.

Alexandr Vondra /ODS/, vicepremiér pro evropské záležitosti:

Hezký večer.

Mario Monti, bývalý evropský komisař pro hospodářskou soutěž:

Děkuji moc.