Alexandr Vondra: Radiožurnál

Rusko uvažuje o budování nových útočných zbrojních systémů

Moderátor (Veronika Sedláčková):
Rusko uvažuje o budování nových útočných zbrojních systémů, prohlásil dnes premiér Vladimír Putin. Podle něj totiž rovnováhu sil mezi Moskvou a západem vážně narušuje plánovaný protiraketový systém Spojených států a Severoatlantické aliance. A právě chystaný obranný štít prý brání podpisu nové dohody mezi ruskou a americkou vládou o snížení počtu jaderných zbraní. Do Moskvy zdravím zpravodajku Českého rozhlasu Lenku Kabrhelovou, dobrý den.

Redaktor (Lenka Kabrhelová):
Dobré poledne.

Moderátor (Veronika Sedláčková):
Lenko, jak je možné rozumět slovům ruského premiéra, vyjasnil Vladimír Putin, jestli chystá nějaké konkrétní kroky?

Redaktor (Lenka Kabrhelová):
Tak ono toho příliš konkrétního asi nepadlo, to spíše šlo o takové rétorické nebo možná diplomatické cvičení. Vladimír Putin na vysvětlenou reagoval během návštěvy Vladivostoku právě na otázku, co brání uzavřené té nové dohody o snižování jaderného arsenálu se Spojenými státy a podle něj jsou to právě americké plány na protiraketovou obranu. Jak zmínil, protiraketový deštník Spojených států prý vychyluje strategickou rovnováhu a Rusko prý ten defenzivní americký systém musí vyvažovat vývojem útočních ofenzivních zbraní. Vladimír Putin doslova řekl, že s˙deštníkem se naši partneři budou cítit bezpeční a udělají vše, co budou chtít, rovnováha bude narušena, v˙politice a v˙ekonomice bude více agresivity, no a právě proto prý Rusko musí tu údajnou nerovnováhu vybalancovat. Ono to, že Rusko má námitky proti americké protiraketové obraně, to samozřejmě není žádná novinka, na druhou stranu je ale zajímavé, že přichází ruský premiér s˙výhradami právě teď, tedy několik měsíců po tom, co vlastně Spojené státy se rozhodly ty původní plány, do nichž měla být zapojena Česká republika a Polsko, přehodnotit. Za celé ty měsíce je to asi nejostřejší výpad.

Moderátor (Veronika Sedláčková):
Vladimír Putin taky spojuje protiraketovou obranu s˙jednáním o dalším omezování jaderného arsenálu. Naznačil, jestli se obě strany, tedy Rusko a Spojené státy, blíží dohodě v˙tomto ohledu?

Redaktor (Lenka Kabrhelová):
Tak Vladimír Putin říkal, že to jednání údajně pokračuje pozitivně, nicméně je pravda, že už týdny je obestřeno jakýmsi tajemstvím. Ta původní dohoda, jak víme, dohoda Start, vypršela 5. prosince a termín uzavření té nové se několikrát oproti původním předpokladům posunul. Žádný průlom se nepodařil ani během setkání prezidentů obou zemí na okraji klimatické konference v˙Kodani. Konkrétní důvod v˙tomhle případě ani jedna ze stran neuvedla. Přitom právě tedy omezování počtu jaderných zbraní je v˙centru té snahy americké administrativy prezidenta Obamy o reset nebo to znovu nastartování vztahů mezi Spojenými státy a Ruskem, které Washington tlačí k˙větší pomoci v˙Afghánistánu a v˙Íránu.

Moderátor (Veronika Sedláčková):
To byla naše moskevská zpravodajka Lenka Kabrhelová, děkuji.

Redaktor (Lenka Kabrhelová):
Na slyšenou.

Moderátor (Veronika Sedláčková):
A po telefonu zdravím senátora za ODS Alexandra Vondru, taky bývalého ministra zahraničí a pro evropské záležitosti, dobrý den.

Host (Alexandr Vondra):
Dobrý den.

Moderátor (Veronika Sedláčková):
Na druhé lince je předseda sněmovního zahraničního výboru za ČSSD Jan Hamáček, dobrý den i vám.

Host (Jan Hamáček):
Dobrý den.

Moderátor (Veronika Sedláčková):
Pánové, jak vy si vykládáte dnešní Putinova slova? Moskva přece dosud dávala spíš najevo, že by ji ten pozměněný projekt protiraketového štítu, jak ho představil Obama, prezident Spojených států, až tolik vadit nemusel. Například vy, pane Vondro?

Host (Alexandr Vondra):
Já si myslím, dvě věci za tím můžeme vidět. Zaprvé je to takové to klasické ukazování svalů směrem dovnitř do Ruska i směrem navenek, že Rusko je významná mocnost a nenechá si nic líbit, to, myslím, Putin řekl v˙minulosti už stokrát a určitě to od něj uslyšíme stokrát i v˙budoucnosti. Druhá věc, která, myslím, je zajímavá, americký štít existuje na obranu území Spojených států už dlouhodobě. Ten komponent, který měl chránit Evropu a který se Obama rozhodl změnit tak, aby byl účinný hlavně proti raketám krátkého a středního doletu, myslím si, je věc, která s˙Ruskem skutečně nesouvisí a pokud na to reaguje ruský prezident nebo premiér tak, že chce vyvíjet dál ty útočné zbraně a oni útočné zbraně samozřejmě mají, tak, myslím, z˙toho vyplývá jedno jediné, že Rusko považuje západ a Evropu z˙toho nevyjímaje za nepřítele. Protože mluví o tom, že ten štít je třeba překonat.

Moderátor (Veronika Sedláčková):
Pane poslanče Hamáčku, vidíte to podobně? Tedy že Rusko vidí západ včetně Evropy jako svého nepřítele nebo je to spíš vyjednávací taktika Moskvy v˙rozhovorech o nové odzbrojovací smlouvě? Nebo máte úplně jiný náhled na věc?

Host (Jan Hamáček):
Tak zaprvé z˙těch prvních analýz, které jsem měl možnost číst, tak opravdu vyplývá to, že spíš je to taktika, která souvisí s˙finišujícími jednáními mezi Spojenými státy a Ruskem ohledně té nové smlouvy, která nahradí vypršelou smlouvu Start a opravdu to asi může být taktika, která má pomoci Rusku dosáhnout něčeho, čeho se v˙té smlouvě dosáhnout snaží, to zaprvé. A zadruhé já bych to viděl také jako střet dvou odlišných doktrín použití jaderných zbraní, protože Rusko je stále zastáncem udržování toho masivního arsenálu a zastáncem té doktríny jaderného odstrašení, zatímco Spojené státy jdou cestou vyvíjení defenzivních systémů, které jsou samozřejmě velmi technicky komplikované i finančně náročné a možná Rusko nemá ani prostředky, aby touto cestou šlo, proto tedy trvá na té doktríně jaderného odstrašení a proto se snaží posilovat aspoň v˙této fázi rétoricky svoji kapacitu v˙této oblasti.

Moderátor (Veronika Sedláčková):
Pane senátore Vondro, zasloužilo by si podle vás prohlášení ruského premiéra nějakou odpověď ze západu, od vedení Aliance nebo Evropské unie?

Host (Alexandr Vondra):
Tak rozhodně jak v˙té taktické, tak v˙té strategické rovině si to zaslouží odpověď. V˙té taktické rovině myslím, že je to pokyn pro prezidenta Obamu, aby nežil v˙nějakých iluzích, že když bude takříkajíc jednat příliš v˙rukavičkách a z˙měkkých pozic, tak že něco v˙Moskvě docílí. To si myslím, je hrubý omyl a historie opakovaně, myslím, náš národ z˙takového omylu poučila. Pokud jde o tu strategickou rovinu, v˙zásadě souhlasím s˙tím, co říkal kolega Hamáček, prostě Rusové sázejí na kladivo, tam kde západ zdokonaluje své sofistikované systémy jako v˙rovině určitého pilníčku na nehty a pak samozřejmě nelze v˙žádném případě rezignovat na ten technologický a technický pokrok a na rozvíjení těch obranných systémů.

Moderátor (Veronika Sedláčková):
Tedy, pane poslanče Hamáčku, když se na to podíváme z˙jiné stránky, jde podle vás primárně o věc mezi Rusy a Američany, že Evropa je poněkud mimo v˙tomto sporu?

Host (Jan Hamáček):
Dá se to tak říci. Přece jenom Spojené státy a Rusko dohromady mají přes 80 procent všech jaderných hlavic vlastně na planetě a souvisí to asi opravdu s˙těmi vyjednáváními. Evropa jako celek jadernou mocností není, některé členské státy Evropské unie samozřejmě mají jaderné zbraně, ale tudíž já bych to opravdu viděl na té americko-ruské rovině a na druhou stranu bych to prohlášení premiéra Putina nepřeceňoval, opravdu to vidím jako součást vyjednávání a asi platí to, že jakýkoliv defenzivní systém, který snad Spojené státy či Aliance budou budovat, nemůže být určen proti Rusku, protože Rusko je tak velká jaderná mocnost, že je schopna překonat jakýkoliv takovýto systém a spíše stojí z˙to s˙Rusy komunikovat a konec konců i jedna z˙analýz, kterou jsem četl, říká, že ten důvod, proč Rusko toto

Moderátor (Veronika Sedláčková):
To potvrzuje.

Host (Jan Hamáček):
Toto otevřelo, tak souvisí s˙tím, že chce si domoci nějaký přístup k˙výměně informací právě z˙těch protiraketových systémů.

Moderátor (Veronika Sedláčková):
A to je názor předsedy poslaneckého zahraničního výboru za ČSSD Jana Hamáčka a děkuji také senátorovi za ODS Alexandru Vondrovi. Pánové, přeji hezký zbytek dne.

Host (Alexandr Vondra):
Na shledanou.

Host (Jan Hamáček):
Na shledanou.