26.10.2008, ČT 24
Moderátor:
Nejistý prvek Evropské unie. I tak líčí Českou republiku čas od času západoevropští novináři. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg naposledy v sobotu ve francouzském deníku Le Monde konstatoval, že Češi nejsou o nic víc euroskeptičtější než jiné evropské národy. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy přišel nedávno s nápadem, aby Francie v příštím roce hrála zásadní roli v řízení států eurozóny. To by vedlo k neutralizaci českého předsednictví.
Autor:
Ambice francouzského prezidenta živí rozšířený názor, že Evropa potřebuje silného předsedu, aby mohla čelit finanční krizi a také například vyjednávat s Ruskem. Pro malou zemi a navíc v rukách euroskeptiků, rozumějme prezidenta Václava Klause a premiéra Mirka Topolánka, by podle Le Monde byly takové úkoly obtížné.
Alexandr Vondra (ODS), vicepremiér pro evropské záležitosti (23.10.2008):
Možná je to samozřejmě snaha využít toho příštího roku, kdy jak Česká republika, tak Švédsko nejsou země platící eurem, aby se podniknul tento pokus o masivní politickou invazi, ale já jsem velmi zvědav na to, jaká bude reakce Německa.
Autor:
Reaguje i premiér Mirek Topolánek. Už ve středu po hlasování o nedůvěře vládě vyvolané opozicí nabídl opozičním stranám spolupráci na českém předsednictví.
MirekTopolánek (ODS), předseda vlády (22.10.2008):
Neměli bychom se vystavit riziku, že někdo bude mít tendenci vzít České republice předsednictví Evropské unii. Takové tendence a takové hlasy zaznívají. Já vám v této chvíli nabízím nejenom spolupráci na běžných tématech sněmovny, ale hlavně spolupráci na českém předsednictví Evropské radě a Evropský unii. To, že to bude znamenat ještě společnou práci, a to, že to bude znamenat i práci během prvního pololetí příštího roku, je evidentní.
Autor:
Premiér Mirek Topolánek už teď na toto téma chystá schůzku se zástupci parlamentních stran, ale i s prezidentem Václavem Klausem. Soudě z dosavadní Klausovy reakce by prezident nebyl proti.
Václav Klaus, český prezident (23.10.2008):
Nevím, jestli je to návrh. Slovo „návrh“ by znamenalo, že to prezident nebo premiér dostane v dopise od francouzského prezidenta nebo premiéra, a nic takového nenastalo. Jsou to různé spekulace v tisku. Na druhé straně já myslím, že spekulace oprávněné, protože v tomto stylu opravdu francouzští politikové, zejména francouzský prezident, uvažují, a já bych se tomu moc ani nedivil, kdyby to byla pravda. Ale že bych to moh potvrdit, že nějaké takové názory, návrhy existují, to samozřejmě potvrdit nemohu.
Moderátor:
Prezident Václav Klaus nebude mít podle jeho tajemníka v době českého předsednictví v evropské sedmadvacítce ambici vystupovat a mluvit navenek za Evropskou unii se světem, protože se zdráhá vidět evropskou sedmadvacítku jako jeden stát, za který by měla mluvit jedna osoba. A dalším hostem Otázek je vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra. Hezkou neděli vám přeji. Dobrý den.
Alexandr Vondra (ODS), vicepremiér pro evropské záležitosti:
Hezkou dobrou neděli.
Moderátor:
Pozice současné vlády je po těch letošních krajských a senátních volbách zásadně otřesena. ODS provázejí poměrně hluboké rozpory, jak jsme viděli v sobotu. Připouštíte to, že to může mít zásadní vliv na české předsednictví evropské sedmadvacítce?
Alexandr Vondra (ODS), vicepremiér pro evropské záležitosti:
Faktem je, že pozice vlády je oslabena. To si nemůžeme zakrývat, ale bylo by samozřejmě chybou celé české politické reprezentace, kdyby jakýmkoliv způsobem připustila, že ty domácí otřesy, ty domácí diskuze ovlivní negativním způsobem naše postavení, ať už v Evropě nebo na mezinárodní scéně vůbec. To, si myslím, že nesmíme za žádnou cenu připustit. Samozřejmě pokud ten stát nebo ta vláda je nějakým způsobem oslabena, tak jiní se toho mohou pokoušet využívat ve prospěch svých zájmů, ale…
Moderátor:
Myslíte si, že už se to děje?
Alexandr Vondra (ODS), vicepremiér pro evropské záležitosti:
Samozřejmě ta diskuze, která se odehrávala v týdnu, kdy v některých francouzských i jiných médií pronikaly ty informace, že by nás někdo snad mohl odstavit od předsednictví nebo vyšachovat nebo bypassovat, jak zněly ty výroky některých insiderů, tak to je samozřejmě pokus využít toho určitého oslabení tady. Ale zase uvědomme si, že to je součástí velké evropské hry, součástí tradičních třeba i francouzsko-německých sporných otázek a my nejsme tady ve středobodu toho, ale samozřejmě jakékoliv oslabení může naše využít někdo ve prospěch svých zájmů.
Moderátor:
Vy jste členem Občanské demokratické strany, jste jedním ze senátorů ODS, zároveň vicepremiérem pro evropské záležitosti. Když premiér Mirek Topolánek teď mluví o přehodnocení programových priorit, mluví o tom hejtmani, kteří byli poraženi v krajských volbách, nemáte obavy, že se to právě dotkne i evropské problematiky, že Mirek Topolánek, který smýval z ODS onen nápis euroskeptické strany, tak může teď být oslaben a přehodnocení priorit se právě může dotknout České republiky a postavení v Evropské unii?
Alexandr Vondra (ODS), vicepremiér pro evropské záležitosti:
Já si myslím, že primárně se to nedotkne našeho postavení v Evropské unii. Tady to, co říkal premiér Mirek Topolánek, je, že ta koalice, má-li jaksi dál fungovat, tak si musí po těch volbách, které prostě prohrou jsou, sednout a definovat si, co v těch zbývajících dvou letech chce ještě dokázat.
Moderátor:
Podle vás se to dotkne i evropské problematiky?
Alexandr Vondra (ODS), vicepremiér pro evropské záležitosti:
Já si myslím, primárně se to týká samozřejmě programu reforem, ať už reforem v oblasti zdravotnictví, reforem v oblasti justice, reforem v oblasti daní, reforem v oblasti důchodové problematiky…
Moderátor:
Evropských otázek se to podle vás netýká?
Alexandr Vondra (ODS), vicepremiér pro evropské záležitosti:
Druhá věc je ta, že skutečně je v zájmu celého státu, abychom si tady sedli a učinili nějakou shodu, jak postupovat během těch prvních šesti měsíců příštího roku, protože ten stát musí být schopen odehrát tu předsednickou roli, ať si o tom myslí kdokoliv cokoliv, tak my prostě nemůžeme dopustit, abychom byli slabí předsedové, aby ministři, kteří budou předsedat v těch radách, a to bude každý měsíc nejméně jednou, možná dvakrát, třikrát, podle toho, jak ta agenda se dnes rýsuje, čili není možné, aby byli někde uvězněni třeba v parlamentu nebo… Prostě musíme učinit nějakou dohodu tady o tom, jak…
Moderátor:
Proto premiér Mirek Topolánek svolává onu schůzku, kterou avizoval ve středu po hlasování o nedůvěře vládě? Podle vás by mělo být co z pohledu vicepremiéra pro evropské záležitosti výsledkem té plánované schůzky?
Alexandr Vondra (ODS), vicepremiér pro evropské záležitosti:
Já si myslím, že skutečně není možné činit nějaké přepřahání vládní během těch šesti měsíců. Já jsem se na to díval v historii, v celé historii Evropské unie se to stalo snad jenom jednou.
Moderátor:
Rok 93 a Dánové.
Alexandr Vondra (ODS), vicepremiér pro evropské záležitosti:
Ne, tam to bylo, myslím, to nebylo během předsednictví. Během předsednictví to skutečně snad udělala jenom Itálie někdy v 70. letech a taky to podle toho vypadalo. Čili myslím si, že je skutečně nutné mít nějaké porozumění o tom, že se nebude vyvolávat hlasování o důvěře nebo nedůvěře vlády, že vláda částečně uzpůsobí své zasedání tomu harmonogramu a že i v té Poslanecké sněmovně budeme mít nějakou dohodu třeba o párování, protože jinak skutečně bychom to nemohli provést. A pokud bychom nebyli schopni odvést to penzum práce, které je naší povinností jako předsedy Evropské rady, tak by to byl samozřejmě obrovský problém.
Moderátor:
Chápu-li správně vaše slova, pro vás jako pro vicepremiéra pro evropské záležitosti bude v rámci té parlamentní schůzky dobrým výsledkem to, když opozice nebude v tom půl roce vyslovovat nedůvěru nebo nebude vyvolávat hlasování o vyslovení nedůvěry vládě a pokud bude zavedeno párování?
Alexandr Vondra (ODS), vicepremiér pro evropské záležitosti:
Já si myslím, to je takové minimum. Samozřejmě sedněme si a diskutujme i ten program. Koneckonců program, to, co se bude odehrávat, je do jisté míry dáno. My máme ten společný program se švédským a francouzským předsednictvím, my budeme předstupovat před Evropský parlament začátkem ledna i s programem pro naše předsednictví, pan premiér už má rezervovaný termín. A nepochybně půjdeme s tím programem také do Poslanecké sněmovny a Senátu, abychom informovali. Zase ten program bude odrážet nějakou míru shody v těch 27 členských zemích, čili to nebude žádný radikální text. A já si neumím představit, že něco takového by nebylo přijatelné tady u nás doma.
Moderátor:
Premiér Mirek Topolánek ve středu před hlasováním o vyslovení nedůvěry vládě zmiňoval sedm důvodů, proč by jeho kabinet měl pokračovat. Jeden z těchto důvodů zněl následovně.
MirekTopolánek (ODS), předseda vlády (22.10.2008):
Tento kabinet je jediným, který může zaručit, že naše předsednictví Evropské unii neskončí ostudou. Jsme první vládou, která provádí aktivní evropskou politiku na všech úrovních od ministerských referentů přes diplomaty a ministry až po jednání Evropské rady. Jsme dnes považováni za zemi, která přispívá k hledání řešení, přispívá k hledání konsensu. Nesedíme v koutě, nejsme těmi, kteří jen odmávnou všechny návrhy, aniž by k nim cokoliv řekli. Díky tomu dokážeme ovlivňovat politiku Evropské unie ve prospěch našich občanů daleko více, než odpovídá velikosti České republiky. Nestabilita České republiky po pádu kabinetu může vést Evropskou unii k řešením, která jsou bezprecedentní.
Moderátor:
Konstatoval ve středu v Poslanecké sněmovně premiér Mirek Topolánek. Nyní, pane vicepremiére, zásadní problém – že se vám o tom nepodařilo přesvědčit nejsilnější opoziční stranu, možná i komunisty.
Alexandr Vondra (ODS), vicepremiér pro evropské záležitosti:
Tak pokud jde o sociální demokracii, ty diskuse jsme vedli. Já jsem se mnohokrát setkal s Lubošem Zaorálkem, s kolegou Hamáčkem. Ten…
Moderátor:
Ale oni, promiňte, oni stále navenek říkají jednu věc – je to tato vláda, která marginalizuje postavení České republiky v evropské sedmadvacítce a nezvládá svoji roli před předsednictvím. Je tady obava, jak ji bude zvládat během předsednictví.
Alexandr Vondra (ODS), vicepremiér pro evropské záležitosti:
Ne, tak to je úplný nesmysl. My samozřejmě připraveni jsme. Vláda, jednotliví ministři se připravují. Konaly se různé semináře k tomu, oni znají ty své partnery. Tady skutečně se podle mého soudu nedá nějakým radikálním způsobem přepřahat. Premiér zná své kolegy v Evropské radě a ví, co to řízení té Evropské rady obnáší. To skutečně je…
Moderátor:
Promiňte, ale nemůže to české předsednictví tedy oslabit chystaná rekonstrukce vlády, ke které se premiér chystá?
Alexandr Vondra (ODS), vicepremiér pro evropské záležitosti:
Tak záviselo by samozřejmě na rozsahu té rekonstrukce. Jsou ministři, jejichž role v tom evropském měřítku je klíčová.
Moderátor:
Jako například?
Alexandr Vondra (ODS), vicepremiér pro evropské záležitosti:
No, tak Ecofin, Rada ministrů financí, Rada ministrů životního prostředí, Rada ministrů pro práci a sociální věci, Rada ministrů vnitra – to jsou jenom namátkou některé ty klíčové rady. Čili tam to přepřahání by skutečně… si já neumím představit. Premiér, on zná své partnery. Já jsem byl teď v Číně na schůzce Evropská unie – Asie. Všichni se na něj ptali, počínaje prezidentem Sarkozym a prezidentem komise Barrosem. Čili…
Moderátor:
Vy si nedovedete tedy představit, pokud by teď vnitrostranický kvas v Občanské demokratické straně řekl: „Vyměňme premiéra!“? Ostatně předpokládáte to, že se to může stát?
Alexandr Vondra (ODS), vicepremiér pro evropské záležitosti:
Já si myslím, že by to bylo prostě špatně, že skutečně přepřahat teď… Rozumíte, dát dohromady novou vládu, která by měla získat ve sněmovně důvěru, to také není běh na dva, tři týdny, to by byla diskuze až do Vánoc. A já si to neumím představit prostě takhle najednou tam pro ty lidi spadnout. To skutečně není prostor, kde by se předávaly jenom nějaké dárky a jelo se podle protokolu. To je skutečně předsedání, stejně tak jako se předsedá vládě, stejně tak jako se vede diskuze v parlamentu, tak podobným nebo analogickým způsobem probíhá řízení, ať už té velké Evropské rady a nebo těch jednotlivých rad. A pokud jde o tu opozici, já skutečně trvám na tom, že tu probíhal odborný dialog více než rok, ale my jsme měli, ten rok byl volební, čili ta rétorika, která padala na té nejvyšší úrovni, ta nebyla prostě způsobilá. A tady, si myslím, že Sociální demokracie přece jenom může trošku zpytovat své svědomí, protože často to radikalizovala ona v té politice absolutně nulové tolerance. A teď samozřejmě sklízíme ty plody. Ale tady, si myslím, že se dá ještě udělat kus práce do Vánoc. Ta nabídka, premiér ji jasně učinil na závěr toho hlasování o nedůvěře vlády v Poslanecké sněmovně. My jsme připraveni si sednout a domluvit nějaká pravidla hry. Myslím si, že je to v zájmu této země.
Moderátor:
Vláda by také měla sedět s prezidentem Václavem Klausem, což Mirek Topolánek také naznačil. Vy říkáte, že ono předsedání evropské sedmadvacítce není o předávání dárků, tak o tom mluví tajemník Václava Klause Ladislav Jakl. Bezesporu jedním z témat může být také nápad francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho, aby Francie v příštím roce hrála zásadní roli v řízení států eurozóny, což by vedlo k neutralizaci českého předsednictví. Václav Klaus k návrhu francouzského prezidenta a chystané schůzce českých politiků říká…
Václav Klaus, český prezident (23.10.2008):
Nevím, jestli je to návrh. Slovo „návrh“ by znamenalo, že to prezident nebo premiér dostane v dopise od francouzského prezidenta nebo premiéra, a nic takového nenastalo. Jsou to různé spekulace v tisku. Na druhé straně já myslím, že spekulace oprávněné, protože v tomto stylu opravdu francouzští politikové, zejména francouzský prezident, uvažují. A já bych se tomu moc ani nedivil, kdyby to byla pravda. Ale že bych to mohl potvrdit, že nějaké takové názory, návrhy existují, to samozřejmě potvrdit nemohu.
Moderátor:
Čtvrteční slova prezidenta Václava Klause. Má už vláda jasno v tom a probírali jste s prezidentem, jestli existují summity evropské sedmadvacítky, kterým bude Václav Klaus předsedat?
Alexandr Vondra (ODS), vicepremiér pro evropské záležitosti:
Tak to je na diskuzi mezi prezidentem a premiérem. Oni o tom mluvili naposledy, pokud já vím asi před dvěma nebo třema týdny.
Moderátor:
A můžete potvrdit informaci Otázek, že to právě bylo poměrně ostré setkání, že premiér Mirek Topolánek jasně naznačil Václavu Klausovi, že nebude předsedat klíčovým summitům, a možná i proto Václav Klaus teď dává najevo svůj nesouhlas s Topolánkovým vedením ODS? Může to být jeden z důvodů?
Alexandr Vondra (ODS), vicepremiér pro evropské záležitosti:
Tak já u té schůzky nebyl a přesně tedy takovéto informace nemám. S čím zhruba počítáme, je, že to řízení těch Evropských rad, to znamená v březnu, v červnu probíhá obvykle na úrovni předsedů vlád, a pokud jde o některé ty summity, které se budou za našeho předsednictví konat, my už o některých víme, některé budou ještě možná dojednány, tak tam já předpokládám, že je možnost si ty role nějakým způsobem rozdělit a ta dohoda tam podle mého soudu možná je.
Moderátor:
Můžete tedy říci, z těch summitů, o kterých vy víte, které už jsou dojednány, ať je to summit Evropská unie – Spojené státy americké s novým americkým prezidentem, dále pak Evropská unie – Rusko, kterým sumitům by mohl předsedat Václav Klaus jako prezident?
Alexandr Vondra (ODS), vicepremiér pro evropské záležitosti:
Ne, tak to se na mě nezlobte, myslím si, že skutečně není na mně, abych já tady formuloval to přesné rozdělení, to je práce, to si musí sednout prezident a premiér a dohodnout se na tom. Rozhodně co bych já si velmi přál, abychom se nedostali do té situace, v které bylo třeba teď Polsko na poslední Evropské radě.
Moderátor:
Ale to možná reálně hrozí, když se podíváte na to, jak je i hodnocen Václav Klaus v západní Evropě, že o něm nejen francouzská média, ale i média rakouská píšou jako o eurofobovi.
Alexandr Vondra (ODS), vicepremiér pro evropské záležitosti:
Podívejte, jedna věc je, co píší západní média, druhá věc je, jak my máme schopnost se tady dohodnout sami doma. To si myslím, že je klíčové. Já věřím, že se dohodnout umíme, vždycky jsme tu schopnost měli v minulosti a…
Moderátor:
Podle vás nehrozí to, že budou ministři Topolánkovy vlády i Topolánek samotný opouštět jednací sál, protože Václav Klaus bude chtít předsedat nějakému summitu?
Alexandr Vondra (ODS), vicepremiér pro evropské záležitosti:
Ne, tak já doufám, že nebude nastávat ta situace, ve které byli Poláci. Koneckonců vláda uděluje mandát k těm jednáním, a to, co je jaksi nad rámec toho, tak je třeba normálně rozumně dohodnout a určit. To budeme schopni. Zajímavé je to, co říkal – pokud toho totiž schopni nebudeme, tak samozřejmě zase se to bude využívat jako naše určitá slabost nebo neschopnost tedy dohody a budou ji využívat jiní, ti silnější hráči k realizaci svých zájmů. Tady…
Moderátor:
A budou říkat o Češích: „My jsme to říkali, že oni jsou potížisti. No, podívejte se, co předvádějí!“
Alexandr Vondra (ODS), vicepremiér pro evropské záležitosti:
Ale uvědomme si tu zodpovědnost, ta není jenom za nás. Ta diskuze, která byla o tom potenciálním rozšíření nebo povýšení eurozóny, tedy způsob, jak nějakým způsobem nás vyšachovat, není dominantně jenom o nás, tady se hraje i o zájmy dalších…
Moderátor:
Jako například Švédska, které má předsedat po České republice a také není v euru?
Alexandr Vondra (ODS), vicepremiér pro evropské záležitosti:
Tady je Švédsko, tady je Velká Británie, která, když se ta eurozóna historicky poprvé sešla před dvěma týdny na úrovni hlav vlád, tak Gordon Brown tam byl připuštěn jenom na 15 minut, čili nedělejme si iluze, že žádný návrh tu není. Prezident jaksi měl naprostou pravdu, to jsou jenom pokusné balonky, které se vypouštějí. A samozřejmě, to je starý sen politiků ve Francii, jak řídit nejenom Francii, ale i Evropu. Ale je to projekt, který svým způsobem je zase nepřijatelný pro Německo, protože…
Moderátor:
Ano, vy jste právě v pátek oznámil, že na své straně máte německou kancléřku Angelu Merkelovou, která řekla, že toto Německo nepřipustí. Je ten slib Angely Merkelové slibem trvalým, nebo se to ještě může změnit? Že by nakonec Německo vyšlo vstříc Francii?
Alexandr Vondra (ODS), vicepremiér pro evropské záležitosti:
Tak ty mezinárodní vztahy jsou dynamickou činností, ve které nikdy nic neplatí na věky věků. To tak prostě je. Ale z druhé strany…
Moderátor:
Jak silné jištění tedy vnímáte od Angely Merkelové?
Alexandr Vondra (ODS), vicepremiér pro evropské záležitosti:
Já ho vnímám velmi silně, protože skutečně tady v tom návrhu nenávrhu, v tom pokusném balonku, to je starý sen o tom, jak dirigovat Evropu a jak dirigovat třeba i eurozónu na základě určitých politických požadavků. A my si musíme uvědomit jednu věc – Německo akceptovalo přijetí eura jenom za podmínky, že tu bude existovat ten takzvaný Pakt stability, nebo pak se přejmenoval na Pakt stability a růstu, to znamená, že ty jednotlivé státy si uloží ta určitá omezení, třeba ve fiskální politice, že rozpočtový deficit nebude vyšší než 3 %. A teď se tu odehrává jakýsi, vypouští se pokusný balonek, jehož cílem je podniknout politickou invazi do nezávislého postavení Evropské centrální banky, do bezvadně fungující koordinační práce guvernérů centrálních bank a ministrů financí za účelem, že jo, politici, ti vždycky chtějí více utrácet, ale toto je politika, která samozřejmě může potenciálně destabilizovat nejenom ty vztahy mezi státy, které v eurozóně jsou a které v eurozóně nejsou, ale i mezi zeměmi uvnitř eurozóny, a to je ten případ Německa. Já jsem mluvil s kancléřkou v Číně v pátek. Jasně jsme se shodli, že prostě není možné, aby se na té politické úrovni scházeli v jiném formátu než ve 27. A ona měla včera, pokud já vím, a také mi o tom ještě pak zpětně referovala, schůzku s francouzským prezidentem a jasně to tam řekla. Čili ano, francouzský prezident Sarkozy je, to teda musím skutečně, já jsem ho teď znovu pozoroval v Pekingu, ona je to neobyčejná postava. On mluví bez papíru, on skutečně tu radu řídí. Mnozí jsou tím, řekl bych, přímo fascinováni. V době, kdy se skutečně třeba ta světová ekonomika a finance otřásají v základech, tak najednou cítí, že tady je silný vůdce, tady je někdo, kdo je schopen jednat, kdo je zároveň schopen i vytvářet určité kompromisy, tady je někdo, kdo je schopen určité akce. Ale pozor! To všechno má samozřejmě své hranice, své limity. A to, co tady zaznívalo, že by nám někdo to ukrad, to předsednictví, to je prostě nesmysl, to se nestane a stát ani nemůže.
Moderátor:
Když mluvíte o Angele Merkelové jako spojenci České republiky, tak německou kancléřku Angelu Merkelovou považuje vláda tedy za jednoho ze spojenců v unii. Premiér Mirek Topolánek dal v pondělí po schůzce s německou kancléřkou najevo, že Lisabonskou reformní smlouvu, která má určit pravidla pro fungování rozšířené sedmadvacítky, v Česku parlament ratifikuje do konce roku.
Mirek Topolánek (ODS), předseda vlády (20.10.2008):
Já jsem paní kancléřku ubezpečil, že ten proces není nijak uměle brzděn, že ten proces po výnosu Ústavního soudu bude v obou komorách parlamentu znovu obnoven. A já předpokládám, že ten ratifikační proces by mohl být do konce roku ukončen.
Angela Merkelová, německá kancléřka (20.10.2008):
Ještě jednou bych chtěla říci, že právě tato smlouva upravuje vztahy mezi evropskými zeměmi. Tyto vztahy budou bližší občanům, budou jednodušší. No, a my vidíme, že je potřeba spolupracovat třeba na příkladu nynější finanční krize, je potřeba spolupracovat, ale přesto musí mít každá země možnosti hledat vlastní řešení. A já si myslím, že právě Lisabonská smlouva posiluje možnosti k řešení.
Moderátor:
Tato slova zazněla v pondělí. 10. listopadu, kdy má Ústavní soud vynést verdikt, zda je Lisabonská reformní smlouva v rozporu s českou ústavou, či zda není. Při těch konzultacích s hlavou státu, když řešíte zahraniční politiku, máte ujištění, že v případě, že ratifikuje Lisabonskou reformní smlouvu český parlament, obě jeho komory, tak že Václav Klaus Lisabonskou reformní smlouvu podepíše? Máte toto ujištění?
Alexandr Vondra (ODS), vicepremiér pro evropské záležitosti:
Tak my jsme o tom mluvili naposledy s panem prezidentem v létě a shoda byla, myslím, v tom, že nenastane situace, že by Česká republika jako jediná bránila přijetí Lisabonské smlouvy. Teď ta situace je taková, že my zdaleka nejsme zatím jediní, kdo by nedotáhnul tu ratifikaci do konce. Je tady Německo, kde Ústavní soud stále projednává stížnost ve Spolkové republice, ale teď je otázka, jestli dospěje k tomu rozhodnutí ještě letos nebo až začátkem příštího roku. Je tady Polsko, kde to ještě nepodepsal polský prezident. Je tady Švédsko, kde se stále čeká na hlasování parlamentu, a podle mých informací k němu má dojít, myslím, 20. listopadu. A pak jsme tady my a je tady samozřejmě Irsko. Čili uvidíme. Pokud jde o nás, tak my teď musíme počkat na výrok Ústavního soudu. Vy jste řek desátého…
Moderátor:
Máte to ujištění, nebo je jasné, že bude problém s podpisem Václava Klause, že ta situace bude podobná jako v Polsku? Protože je to Lech Kaczynski i Václav Klaus, kteří v tomto mají podobný názor a vlastně mohou ty kroky spolu koordinovat, že to budou dvě země, jejichž prezidenti nepodepíší Lisabonskou reformní smlouvu.
Alexandr Vondra (ODS), vicepremiér pro evropské záležitosti:
Já předpokládám, že… Já jsem nebyl u diskuze obou prezidentů, ta se nedávno odehrála, myslím, na česko-polských hranicích, jestli se nemýlím, a vnímám to, co prezident řekl – že nenastane situace, kdy my bychom byli jako jediní, kdo by bránil přijetí této smlouvy, ale…
Moderátor:
Zeptám se jinak. Do konce roku, když tady premiér Topolánek něco slibuje německé kancléřce, nemáte obavy, že tady bude zásadní problém, že to zkrátka prezident nepodepíše do konce roku? Vaše obava?
Alexandr Vondra (ODS), vicepremiér pro evropské záležitosti:
Tak podívejte, minulý příklad té diskuze bylo, kde Francie s Německem nemají shodný názor, a pak my samozřejmě máme tam příležitost k manévrování. Tady je situace trošku jiná. Je nepochybné, že jak Francouzi, tak Němci, ale koneckonců i stávající britská vláda, všichni ti další, co to ratifikovali, tak mají zájem na tom, aby ta smlouva neskončila nějakým totálním krachem. Prostě oni ji prosadit chtějí, čili nepochybně my se budeme dostávat pod stejný tlak, jako se dostává Irsko, jako se dneska dostává i Švédsko, a budeme se s tím muset nějakým způsobem vypořádat a myslím si, že…
Moderátor:
Máte připravenou variantu, že Václav Klaus, jednoduchá otázka, že Václav Klaus nebude chtít onu smlouvu podepsat? Jste na to připraveni jako vláda?
Alexandr Vondra (ODS), vicepremiér pro evropské záležitosti:
To závisí na těch okolnostech. Já skutečně znovu trvám na tom, že když jsme o tom s prezidentem mluvili, tak on jasně prohlásil, že on nebude tím jediným, kdo by tomu bránil a myslím si…
Moderátor:
On může být ale s Lechem Kaczynským. Já se ptám na české předsednictví a dokončení ratifikačního procesu do konce roku.
Alexandr Vondra (ODS), vicepremiér pro evropské záležitosti:
Podívejte, důležité je, co udělá Irsko. To, si myslím, že je naprosto klíčové, protože tam ta smlouva byla odmítnuta v referendu, a pokud Irsko nenajde nějaký způsob ve spolupráci třeba i s dalšími členskými státy Evropské unie, jak se v té smlouvě najít, tak ta smlouva prostě nemůže vstoupit v platnost, čili z tohoto pohledu, myslím, klíčové je rozhodnutí Irska a Evropské unie s Irskem dohromady.
Moderátor:
Myslíte, že padne před koncem roku?
Alexandr Vondra (ODS), vicepremiér pro evropské záležitosti:
Jenom abych tedy ještě dokončil… Představa, že Irové by se nějakým způsobem vrátili do hry a pak by to český a polský prezident, tomu jaksi přesto bránili, to, si myslím, že je skutečně mimo realitu. A takhle já jsem nevnímal to, co bylo v létě řečeno. Čili podívejme, my musíme jít postupně. Nejdříve počkejme na ten výrok Ústavního soudu. Já nevím, jestli přijde 10. listopadu.
Moderátor:
Ústavní soud to oznámil.
Alexandr Vondra (ODS), vicepremiér pro evropské záležitosti:
Ne, 10. listopadu je naplánováno veřejné slyšení, kde jsou senát i vláda pozváni jako účastníci toho procesu. A jestli se Ústavní soud rozhodne ještě tentýž den nebo jestli bude potřebovat delší dobu, to já nevím, ale předpokládám, že v listopadu to bude jasno. A pak se ta diskuze vrátí do parlamentu a bude se odehrávat v obou komorách parlamentu, čili to je to, co nás teď čeká bezprostředně.
Moderátor:
Je zjevné, že sociální demokraté, kteří posílili v Senátu, tak nebudou s Lisabonskou reformní smlouvou mít problém, na rozdíl od některých senátorů Občanské demokratické strany, kteří s ní problém mají. Vnímáte to jako vicepremiér pro evropské záležitosti jako pozitivní výsledek voleb, když už zoranžověl Senát?
Alexandr Vondra (ODS), vicepremiér pro evropské záležitosti:
Ne, to v žádném případě. Já si myslím, že ten výsledek voleb je skutečně špatný, tato oranžová tsunami, to prostě je poslední, co já bych si přál.
Moderátor:
I když vám pomůže nahrát v Senátu k ratifikaci Lisabonské reformní smlouvy?
Alexandr Vondra (ODS), vicepremiér pro evropské záležitosti:
Já si nejsem jist, že toto může v Senátu nahrát k úspěšné ratifikaci. Podívejte, ta smlouva vyžaduje k ratifikaci souhlas tří pětin senátorů i tří pětin poslanců v Poslanecké sněmovně, čili je tam nutná ta ústavní většina, a bez ODS, pokud dobře počítám, tak není možná ratifikace ani ve sněmovně a už vůbec ne v Senátu, i s ohledem na ten výsledek voleb, čili…
Moderátor:
Myslíte si, že po tom výsledku voleb a poté, co se děje v Evropské unii, bude mít větší část senátorů s ratifikací Lisabonské reformní smlouvy problém, než kdybych vám tu otázku položil před čtvrt rokem?
Alexandr Vondra (ODS), vicepremiér pro evropské záležitosti:
To já teď neumím odhadnout, jaká bude ta nálada. My se o tom budeme bavit. Ale každopádně ta diskuze nebude úplně jednoduchá, zejména v Senátu.
Moderátor:
Vás čeká pravděpodobně v příštím týdnu, apropos, uskuteční se hlasování v prvním parlamentním čtení o česko-amerických smlouvách, o umístění radaru v Poslanecké sněmovně, nebo by se mělo přihlížet k výsledku voleb?
Alexandr Vondra (ODS), vicepremiér pro evropské záležitosti:
Tak my si tady ještě sedneme k tomu harmonogramu. Každopádně ty smlouvy byly podepsány, jsou důležité pro naši národní bezpečnost, podepsali příslušnou smlouvu také Poláci, a myslím si, že by bylo skutečně tragické, kdybychom si to nějakým způsobem nechali utéct, ale sedneme si nad tím konkrétním harmonogramem ratifikace, zase nemusí to být věc, která se vyřeší okamžitě, je tady určitý časový prostor, ale…
Moderátor:
Počítáte s tím, že to první hlasování by se mělo uskutečnit ve středu ve sněmovně?
Alexandr Vondra (ODS), vicepremiér pro evropské záležitosti:
Je to… Já nevím, já jsem skutečně, v noci jsem přistál tady z Pekingu, z rudé Číny jsem přistál tady do té oranžové mlhy, ještě ani Ruzyně v noci nepřijímala, takže jsme museli přistávat v Pardubicích, já jsem teď neměl možnost po těch volbách ještě o tomhle mluvit, čili bylo by asi nekorektní se o tom radit teď tady s vámi, my se o tom nejdříve musíme poradit v rámci vlády a já pak učiním příslušné kroky.
Moderátor:
Konstatuje vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra, který byl závěrečným hostem Otázek. Děkuji za váš nedělní čas a přeji, nevím, jestli dobrou noc po vašem návratu z Pekingu. Díky a na shledanou.
Alexandr Vondra (ODS), vicepremiér pro evropské záležitosti:
Hezký den.