Ze „dvou ministrů zahraničí“ mluví spíš ten druhý, z ODS

Mladá fronta DNES | 23.2.2007 | rubrika: Téma dnes | autor: JOSEF KOPECKÝ

Praha – Byl to zajímavý pohled na „dva ministry zahraničí“ Topolánkovy vlády, když přišli včera do zahraničního výboru Sněmovny vysvětlovat názory vlády na euroústavu a vůbec další podobu Evropské unie.
Podle titulu se skutečný ministr, Karel Schwarzenberg nominovaný za zelené, se stylově zelenou kravatou, do debaty příliš nevměšoval.
Chvílemi dokonce seděl s hlavou sklopenou dolů a přivřenýma očima. Ale nespal, občas souhlasně přikyvoval, či naopak zavrtěl hlavou.
Mluvil spíše „druhý ministr zahraničí“ s modrou kravatou, Alexandr Vondra za ODS, který má ve vládě jako vicepremiér na starosti evropské záležitosti. Naposledy bylo takové rozdělení pozic v bývalé vládě Miloše Zemana – ministrovi zahraničí Janu Kavanovi konkuroval jako „pan Evropa“ Egon Lánský. V Zemanově vládě se rozdělení funkcí neosvědčilo, Lánský předčasně skončil, nemůže se to opakovat?
„Věřím, že to určitě nebude náš případ,“ řekl poslancům Vondra. A dodal, že v Paroubkově vládě se dokonce zvažovalo, že vznikne speciální ministerstvo pro evropské záležitosti. „To by pak teprve mohlo zakládat napětí a nedorozumění. Jsem přesvědčen, že naše rozdělení pravomocí bude funkční,“ míní Vondra.
„Dlouho se známe, důvěřujeme si. Příprava našeho předsednictví je tak složitá věc, že si zaslouží jednoho člověka, který se jí plně věnuje,“ hájil dělbu pozic také Schwarzenberg. Vondrovi i trochu závidí, že nemusí řídit velký úřad.
A že to mezi těmito dvěma ministry může dobře „klapat“, bylo snadné vypozorovat i z toho, že se Schwarzenberg ani náznakem nepustil do toho, že by na výboru hájil „zelené“ evropské pozice. Ty jsou přitom dost odlišné od ODS, která je skeptičtější k hlubší evropské integraci než obě menší vládní strany.

Topolánek: Euroústava nesmí a nebude rozdělovat koalici

Na jednotném názoru k euroústavě se koalice nedokázala dohodnout při sestavování vládního programu. Vládu už přitom trochu tlačil čas.
Už 8. a 9. března se má na zasedání Evropské rady v Bruselu diskutovat o textu prohlášení k 50. výročí vzniku Evropského hospodářského společenství, které má naznačit i další osud euroústavy. Deklarace má být pak vyhlášena ještě v březnu v Berlíně. I proto se v Kramářově vile včera sešli lídři a experti tří vládních stran, aby sladili noty.
Premiér Mirek Topolánek pak řekl, že se má sice vycházet ze současného textu euroústavy, ale že nový návrh musí být jednodušší a přehlednější. Kvalita dokumentu je přitom důležitější než čas. „Téma euroústava nesmí rozdělovat Evropskou unii a koalici,“ řekl Topolánek. Lídři vládních stran se včera dohodli, že vytvoří expertní tým, který připraví konečné stanovisko vlády k tomu, jaká by měla být další podoba Evropské unie.
S konečným názorem bude podle vicepremiéra Vondry stejně dobře počkat až na výsledek prezidentských voleb ve Francii. Jeden z kandidátů Nicolas Sarkozy už totiž řekl, že by se o euroústavě mohlo ve Francii hlasovat napodruhé v parlamentu, místo všelidového hlasování.