Vypršel termín pro odevzdání zprávy o budoucnosti Kosova | ČRo 1

ČRo 1 – Radiožurnál | 10.12.2007 | 18:00 | : Radiofórum

Jan ROZKOŠNÝ, moderátor

Vyhlášení nezávislosti, nebo vyhlášení války? Tak tuhle otázku si klade v souvislosti s Kosovem spousta diplomatů, novinářů a především albánských a srbských obyvatel této stále ještě srbské provincie. Dnes vypršela lhůta, v níž měli mezinárodní vyjednavači dodat generálnímu tajemníkovi OSN zprávu o budoucnosti Kosova. A ode dneška může přijít prakticky kdykoliv jednostranné vyhlášení nezávislosti provincie kosovskými Albánci. I když jejich předák a budoucí premiér Hašim Tači slíbil, že tak učiní jen po konzultacích s Evropskou unií a se Spojenými státy. A právě zástupci zemí Evropské unie dnes jednají o budoucnosti Kosova v Bruselu. V Bruselu na jednáních, různých jednáních byl také český, zástupce české vlády, vicepremiér Alexandr Vondra. Dobrý večer.

Alexandr VONDRA, místopředseda vlády /ODS/

Dobrý večer, ještě stále tu jsme.

Jan ROZKOŠNÝ, moderátor

Přesně tak. Mluvčí kosovské vlády před schůzkou v Bruselu řekl, že pokud jde o nezávislost Kosova, není otázkou zda, ale kdy. Víte vy, kdy Kosovo vyhlásí samostatnost?

Jan ROZKOŠNÝ, moderátor

Já myslím, že mohu věřit, že to nebude v řádu těch nejbližších týdnů, že skutečně platí to, co bylo řečeno, to znamená, že se Priština vyvaruje nějakých rychlých jednostranných kroků, ale že se bude vše činit po konzultaci s mezinárodním společenstvím, v našem případě teda zejména s Evropskou unií a také samozřejmě Spojenými státy. Čili já neočekávám, že v těch nejbližších týdnech by se staly nějaké dramatické kroky.

Jan ROZKOŠNÝ, moderátor

Nicméně samostatnost Kosova je i podle vás neodvratný krok.

Alexandr VONDRA, místopředseda vlády /ODS/

Asi ano. Je to asi neodvratný krok. Prostě nelze tu otázku nechat navěky neřešenou, protože by to samozřejmě bylo zdrojem nestability. My jsme velmi rádi, že Wolfgang Ischinger, který nás tu dneska informoval o tom, že ta jednání sice nevedla k žádnému hmatatelnému výsledku, ale že obě strany, jak Bělehrad, tak Priština, se zavázaly, že nebudou používat sílu a nepůjdou do nějakého konfliktu, což je, myslím, dobrá zpráva. A nyní je třeba využít toho času skutečně k jednáním. Už asi nemá cenu spoléhat na to, že se Srbsko s Kosovem nějakým způsobem dohodnou samy, ale Evropa určitě nyní povede velice intenzivní rozhovory na jedné straně s Kosovem a o tom budoucím statutu, který možná bude mít unikátní charakter, a na druhé straně o způsobu, jakým způsobem pomoci a podpořit Srbsko v poměrně nelehkém okamžiku jeho historie.

Jan ROZKOŠNÝ, moderátor

Pane vicepremiére, k tomu, co říkáte, rozumím tomu správně, že i podle vás jen stěží existuje nějaká reálná možnost řešení situace v Kosovu, která by uspokojila jak srbskou stranu, tak stranu albánskou?

Alexandr VONDRA, místopředseda vlády /ODS/

No, tak výsledkem těch opakovaných pokusů bylo dneska konstatování představitelů, oněch vyjednavačů, že něco takového skutečně není možné, dosáhnout té dohody. Čili nyní půjde o to, aby ten proces byl maximálně kontrolovatelný. A ten výsledek možná bude unikátní. Nemusí být výsledkem, řekněme, suverenita nebo nezávislost stoprocentní, ale třeba devadesáti, devadesáti pětiprocentní. Já si myslím, že to bude nyní tématem těch rozhovorů, která se už povedou s oběma stranami odděleně.

Jan ROZKOŠNÝ, moderátor

Spousta Srbů ale mluví o novém Mnichově. Dovedete jim vysvětlit, že je Evropská unie nezradila tak, jako zradily západní mocnosti před druhou světovou válkou Československo na konferenci v Mnichově?

Alexandr VONDRA, místopředseda vlády /ODS/

Já si myslím, že tohle je velmi důležité, velice, velice důležité. Skutečně se postavit k Srbsku maximálně přátelsky, vstřícně a konstruktivně. Srbsko musí dostat co nejrychleji jasnou evropskou perspektivu a neměly by mu být kladeny žádné podmínky. Prostě v opačném případě by Srbsko tu situaci asi velice těžce neslo, obracelo by se jiným směrem a není v zájmu Evropy, aby Srbsko bylo jakkoliv z Evropy vyčleňováno.

Jan ROZKOŠNÝ, moderátor

Není odtržení Kosova také návodem pro další separatisty v Evropě? Když se koneckonců může odtrhnout albánské Kosovo od Srbska, proč by si svůj osud nemohly podobně zvolit i další menšiny v jiných evropských státech?

Alexandr VONDRA, místopředseda vlády /ODS/

Počkejme si. Já znovu říkám, že jde o to se vyhnout nějakým jednostranným krokům, kterým by Kosovo jaksi zaskočilo ostatní. Půjde o určitý kontrolovatelný proces, to si myslím, že by mělo být naším cílem. Mělo by také být cílem udržet jednotu Evropské unie. Čili já si skutečně věřím a i ty výroky, které z Prištiny zaznívaly, že nás nečekají nějaké precedenční kroky v těch nejbližších dnech a že to všechno má ještě určitý čas.

Jan ROZKOŠNÝ, moderátor

Říká z Bruselu vicepremiér pro Evropské záležitosti Alexandr Vondra. Díky za rozhovor.

Alexandr VONDRA, místopředseda vlády /ODS/

Na shledanou, děkuji.