Vondra v USA varoval před omezováním financí na základnu

Zpravodajství ČTK | 15.11.2007 | 23:59 | : Politika – USA, Kanada a OSN | : sva

Washington/Praha 15. listopadu (ČTK) – Místopředseda české vlády Alexandr Vondra dnes při své návštěvě Spojených států podle agentury AP prohlásil, že umístění části amerického protiraketového deštníku na českém území je v zájmu České republiky. Podle stejného zdroje současně varoval, že rozhodnutí amerického Kongresu omezit financování systému, jenž počítá s radarem v ČR a s desítkou protiraketových střel v Polsku, by mohlo zkomplikovat vzájemné vztahy.

Na dotaz ČTK později upřesnil, že odpovídal na hypotetickou otázku AP, zda by úplné zrušení financování protiraketového deštníku v Kongresu znamenalo ránu pro transatlantické vztahy. Odpověděl, že zrušení financování by opravdu takovou ranou bylo.

Vláda prezidenta George Bushe umístění základen své protiraketové obrany ve střední Evropě odůvodňuje především hrozbou ze strany Íránu. Vondra prohlásil, že tuto hrozbu považuje za reálnou, ale americký radar by podle něj měl i další bezpečnostní výhody.

„Pro nás v České republice, která leží mezi Německem a Ruskem, by zařízení s jistým počtem amerických vojáků bylo dobré,“ citovala AP z dnešní Vondrovy přednášky v konzervativní nadaci Heritage Foundation.

Právě Rusko je největším odpůrcem amerického projektu, který považuje za riziko pro vlastní bezpečnost.

K termínu možného ukončení rozhovorů o protiraketové obraně mezi USA a ČR Vondra ČTK telefonicky řekl, že toto jednání by mohlo být uzavřeno v první čtvrtině příštího roku. Hovořil v této souvislosti o návštěvě premiéra Mirka Topolánka, který by měl do USA odjet podle Vondry právě v tomto období, zřejmě začátkem jara 2008.

Vicepremiér potvrdil slova velvyslance ČR při NATO Štefana Füleho, který ČTK řekl, že by se americký raketový deštník v ČR a Polsku měl stát jedním z pilířů protiraketové obrany aliance, o čemž se bude jednat příští rok v dubnu na summitu NATO.

Americký Kongres před pár dny schválil zákon, který financování protiraketové základny v Evropě omezil: 85 milionů dolarů, které poslanci z 310milionové částky požadované Pentagonem na základnu škrtli, má americké ministerstvo obrany dostat, až Česká republika a Polsko případně projekt schválí. V současné době Praha i Varšava s Američany vyjednávají o podmínkách vybudování amerických zařízení na českém a polském území.

Vondra vyjádřil přesvědčení, že systém bude nakonec vybudován. Zároveň řekl, že česká vláda se namáhavě snaží získat souhlas veřejnosti i svých politických soupeřů s tímto projektem, a varoval, že omezení financí by mohlo vyslat špatný signál ČR. „Ke spojencům je třeba se chovat seriózně,“ zdůraznil Vondra agentuře AP po skončení své přednášky.

Součástí Vondrovy návštěvy Spojených států, která skončí v pátek, jsou podle vicepremiérova úřadu také konzultace týkající se přípravy České republiky na její předsednictví v Evropské unii v první polovině roku 2009, včetně přípravy summitu EU-USA. Jedná také o chystaném zrušení vízové povinnosti občanů ČR pro cesty do USA.

ČTK k tomu Vondra řekl, že vízová povinnost pro české občany by mohla skončit v roce 2009. Musí tomu ale předcházet příprava na obou stranách. USA nejprve musí investovat do vybavení, které umožní kontroly návštěvníků, například snímání otisků prstů. ČR zase musí začít vydávat nové a pro USA bezpečnostně přijatelné cestovní doklady.