Vondra: „Stará“ EU ohrožuje český růst

Právo | 19.4.2007 | rubrika: Zpravodajství | strana: 4 | autor: Michal Mocek

Ze západu, čili ze starých zemí EU, přicházejí podle vicepremiéra Alexandra Vondry tlaky, které „jako by měly podvázat dynamiku“ hospodářského růstu na východě.
„Je šance, aby jak Česko, tak většina nových členů EU byli spíše štiky než kapři v rybníce,“ řekl Vondra na včerejším 67. žofínském fóru v Praze. Tato šance je však podle něj ohrožena tím, že „jako by byla tendence podvazovat vnitřní dynamiku růstu, založenou na zdejších rozhodnutích“. Jako příklad snah o „podvázání“ růstu uvedl nejen úsilí o daňovou harmonizaci, ale i tlak na stanovení minimální evropské mzdy a pracovních standardů.
„Konkurenceschopnost, věda a výzkum – to bude jedna z priorit českého předsednictví,“ řekl Vondra a dodal, že k vypracování této priority „pozveme i lidi z firem a univerzit“. Podle něj je to oblast, kde „se vyplatí postupovat společně“ a kde „má smysl posílená integrace“ v EU.
Podle ministra Cyrila Svobody, dalšího hosta žofínského fóra, však bude muset Česko během předsednictví řešit naléhavější úkoly. „Čekají se velké výzvy, o nichž se moc nemluví,“ řekl.
Jednou z nich je revize unijního rozpočtu: jeho reforma není podle Svobody „tak jednoduchá, jak se může zdát“. Unie utrácí jedno procento unijního HDP, čili třicetkrát až padesátkrát méně než vlády členských států. Přesto je stále pod tlakem na omezování svých výdajů.
Za dva roky, kdy Česko převezme vedení EU, přijde na pořad i reforma zemědělské politiky. To je podle Svobody ještě ožehavější téma, neboť čtyři pětiny zdrojů pro zemědělce putují z rozpočtu Unie do pouhých sedmi států: do Francie, Španělska, Německa, Itálie, Británie a Irska. „S kým budeme hledat většinu pro reformu této politiky? Pokud nezískáme aspoň jednu velkou zemi, nemáme šanci,“ upozornil ministr.
Na termín 2010 jako okamžik pro zavedení eura „je možné zapomenout“. „To jsme odvolali čestně a poctivě na podzim,“ řekl Vondra podnikatelům i studentům, kteří se zúčastnili fóra.