Právo | 7.3.2008 | rubrika: Ze zahraničí | strana: 9 | autor: Michal Mocek
Česko ve snaze dosáhnout memoranda o rušení víz s USA opustilo společný postup v rámci EU a šlo vlastní cestou.
Zároveň se snažilo vyhnout úplné izolaci v EU a jednalo o problému s Bruselem, kde tvrdě hájilo svá stanoviska. Vyplynulo to z rozhovoru s vicepremiérem Alexandrem Vondrou.
Když Praha dostala v lednu návrh memoranda, zaslala jej do Bruselu a zároveň udělala rozbor, jenž jí potvrdil, že může jednat na vlastní pěst.
Česko pod tvrdým tlakem
Jakmile nespokojený Brusel „vztyčil varovný prst“, dala Praha ultimátum: Česko dohodu s USA uzavře stůj co stůj.
„Řekl jsem (komisaři) Frattinimu, že neuhneme,“ popsal to zpětně vicepremiér.
Eurokomisař podmínil ochotu přijmout český postup tím, že mu Praha sdělí, k čemu v jednání s USA dospěla. To Češi přijali. „Sedl jsem si s Frattinim, dohodli jsme si mantinely a ty jsme dodrželi. Šlo nám o to, pokračovat v bilaterálním jednání, obhájit, že na to máme právo, a zároveň ošetřit legitimní obavy EU,“ říká Vondra.
Tím Praha do jisté míry „pacifikovala“ Komisi, nevyhnula se však kritice řady členských států. Český postup nepodpořil žádný z velkých v EU a jejich tlak byl podle Vondry silný.
„S výjimkou Polska neprošla žádná země Unie podobnou zkušeností jako ČR,“ tvrdí. (Polsko se dostalo do ostrého střetu v EU před dvěma lety, když zablokovalo jednání o strategickém partnerství s Ruskem.) Podle Alexandra Vondry jde o typický střet rozdílných zájmů. „Důsledky zákona, který vstoupil v USA v platnost loni, přináší výhledově změnu pro ty, kdo jsou ve vízovém programu (tj. mají bezvízový styk – pozn. red.),“ řekl Vondra.
„Ti mají zájem vše odkládat, my naopak urychlit. Kdybychom přistoupili na to, že jednání povede Komise, tak to nikdy neurychlíme, protože je jich víc než nás,“ shrnul. Změna amerického zákona může na země EU s bezvízovým stykem rozšířit povinnost vyplňovat elektronické dotazníky (tzv. ETA).
Sice bez víz, leč nikoliv bezvízově
Vondra zdůrazňuje, že elektronické dotazníky nejsou víza. „ETA není vízum, a proto se na něj nevztahuje ustanovení o společném postupu“ v rámci Unie, říká. Nedávný incident mezi Právem a ministerstvem zahraničí však paradoxně ukázal, že tyto dotazníky neznamenají ani pro ministerstvo zahraničních věcí (MZV) bezvízový styk.
Dotazníky do Austrálie
Když Právo minulý týden zveřejnilo přehled zemí, kam mohou Češi bez víz, zařadilo do něj v souladu s oficiálními údaji MZV i Austrálii.
Vzápětí se MZV ozvalo s kritikou, že v textu je chyba: s Austrálií prý nemáme bezvízový styk, protože Češi musí před cestou vyplnit elektronické dotazníky. Právě jejich obdoba se ovšem bude podle memoranda vyplňovat i před cestou do USA.