Právo | 3.3.2007 | rubrika: Zpravodajství | autor: (mcm)
Česko nechce jen rozšiřovat existující evropský sociální model do stále nových oblastí, chce i jeho modernizaci. Proto podle včerejšího vyjádření vicepremiéra Alexandra Vondry požadovalo změny v dokumentu, o němž bude příští týden jednat evropský summit v Bruselu. Ten má probírat nejen sociální otázky, ale i problémy s energetikou a administrativní zátěží.
Diskusi o sociálních otázkách komentoval Vondra v parlamentním výboru pro evropskou integraci slovy, že „tady byl asi největší důvod k určité ostražitosti“. Například u návrhu části států EU na jednotnou minimální mzdu v EU.
„Varujeme před tím, vydávat se touto cestou,“ řekl vicepremiér. Podle něj by vysoká minimální mzda v rámci EU vedla k tomu, že v Česku „by byl růst nezaměstnanosti asi obrovský“.ČR je i proti návrhu Komise, která chce v zájmu posílení konkurence oddělit výrobu energie od sítí pro její dopravu k zákazníkům. „U nás je důležitější bezpečnostní hledisko, protože máme daleko zúženější prostor, zejména pokud jde o plyn,“ vysvětlil Vondra. Česko dováží tři čtvrtiny plynu z Ruska.
Česko není nadšeno ani myšlenkou, že do roku 2020 by EU měla získávat pětinu energie z obnovitelných zdrojů. Státy nyní diskutují, zda to má být závazný cíl.
Vondra se utěšuje tím, že „kdyby to bylo závazné pro celou Evropu, tak to neznamená, že je to závazné pro nás“. V rámci globálního cíle, platného pro EU jako celek, by se totiž Česko mohlo domáhat různých úlev.