Vondra: Evropská unie potřebuje reformy

Zpravodajství ČTK | 20.3.2007 |

Praha 20. března (ČTK) – Evropská unie potřebuje reformy, které jí umožní být konkurenceschopnější v globální soutěži. V Senátu to dnes během mezinárodní konference o historii, současnosti a budoucnosti EU prohlásil vicepremiér pro Evropu Alexandr Vondra (ODS). Konferenci pořádají francouzské a německé velvyslanectví spolu s nadacemi a sdruženími ze všech tří zemí. Koná se při příležitosti 50. výročí podpisu římských smluv o založení evropského společenství.

Podle Vondry by EU neměla bránit například volné ekonomické soutěži. Berlínská deklarace, kterou připravuje Německo, bude podle Vondry spíše deklarativní, konkrétní diskuse začnou až po jejím případném schválení. Podle Vondry je však chybou, že se o dokumentu neuskutečnila hlubší diskuse. „Kompromis není, že jeden něco napíše a druhý řekne ano,“ uvedl. Německý velvyslanec v Česku Helmut Elfenkämper uvedl, že cílem deklarace bude představit společné evropské hodnoty. Evropa by podle něj měla mít například akceschopnou zahraniční politiku.

Šéfové států a vlád 27 členských zemí se sejdou o víkendu v Berlíně, aby si tu připomněli 50. výročí podepsání římských smluv, zakládajícího dokumentu unie. Při této příležitosti mají podepsat Berlínskou deklaraci o budoucnosti Evropské unie jako základu pro práci na novém návrhu ústavní smlouvy.

Dokument má podle Německa, jehož předsednictví v unii končí 30. června, připravit členské země na velkou diskusi o oživení Evropské ústavy, která se očekává v květnu a červnu, po francouzských prezidentských volbách.

Vondra také řekl, že globálními konkurenty Evropy jsou mimo jiné Čína nebo Indie. V Evropě však podle Vondry neustále panuje napětí mezi zastánci sociálního modelu a příznivci anglosaského způsobu řízení společnosti, který je podle vicepremiéra méně regulativní. Vondra si však myslí, že Evropská unie by měla těžit z obou modelů. „Bylo by chybou upadnout jenom do jednoho modelu,“ řekl Vondra.

Eurokomisař Vladimír Špidla si ale myslí, že součástí evropské integrace vždy byl sociální rozměr. V tom je podle něj EU světovým lídrem. Úkolem Evropy je podle něj budovat blahobyt a sociální soudržnost pro všechny vrstvy obyvatelstva, nikoli jenom pro některou privilegovanou část. Účastníci konference také diskutovali o dalších aktuálních problémech EU, kterými jsou společná zemědělská politika, energetická bezpečnost kontinentu nebo ekologická problematika.

Římské smlouvy o založení Evropského hospodářského společenství (EHS) a Evropského společenství pro atomovou energii (Euratom) byly podepsány 25. března 1957. Současně byla zřízena Evropská investiční banka a vzniklo Evropské parlamentní shromáždění, které tvořili poslanci delegovaní národními zákonodárnými sbory členských zemí obou společenství a Evropského společenství uhlí a oceli (ESUO), jež vzniklo o šest let dříve. Od poloviny 80. let se pro všechny tři používalo souhrnné označení Evropské společenství. V listopadu 1993, kdy vstoupila v platnost maastrichtská smlouva, se namísto ES zavedlo označení Evropská unie.