21.08.2006, Právo – Kandidát na ministra zahraničí v menšinové vládě ODS Alexandr Vondra tvrdí, že stojí za to se „vážně zabývat“ myšlenkou na umístění protiraketové základny USA v Česku.
„Nabídka roztáhnout ten (protiraketový) deštník i nad námi je pro nás zajímavá,“ řekl ve včerejším rozhovoru pro ČTK.
V tom se liší od postoje Jiřího Paroubka, kterému Vondra v chystané menšinové vládě ODS vadí. Přinejmenším do okamžiku, než dostane záruky, že se nezmění zahraniční politika prosazovaná vládou ČSSD.
Vondra dodal, že íránský raketový program nelze brát na lehkou váhu. Je nutné vyčkat, zda USA vůbec ČR o umístění požádají, dodal.
Příznivcem referenda o základně kandidát na ministra není. „Veřejná diskuse je potřebná, referendum o bezpečnostních otázkách je vždy do jisté míry riskantní věc,“ uvedl. Myslí si, že pokud se země vydá cestou referenda, Američané budou možná velmi zvažovat, „zda vůbec nám takovou nabídku předloží“.
Vondra se vyslovil proti tomu, aby čeští vojenští policisté odcházeli z mise v Iráku. V tomto bodu je v souladu s názorem Jiřího Paroubka. Pokud jde o případnou českou účast v mezinárodní misi v Libanonu, soudí, že nezbytnou podmínkou by bylo posílení rozpočtu ministerstva obrany. „Ten návrh, který byl předložen na minulé vládě, je pro ministerstvo obrany téměř likvidační. Nejsem si jist, jestli by bylo schopno naši účast, byť nějak operativně, zajistit a hlavně plánovat dopředu,“ uvedl Vondra.
Dodal, že k případnému českému angažmá v Libanonu nemá apriorní stanovisko: „Je to typ mise, do které bychom se možná nemuseli řítit nějakým způsobem po hlavě.“
Paroubkovi de facto vzkázal: „V mém podání by byla zahraniční politika českého státu vyvážená, byla by proevropská … Náš stát musí pevně stát na třech pilířích – vztahy se sousedy v okolí, Evropská unie a transatlantická vazba,“ řekl Vondra.