Ekonom.cz | 14.12.2007 | : Ekonom.iHNed.cz | : 0 | : Záruba Igor
V prvním pololetí 2009 bude Česká republika předsedat v Radě EU, jejímiž členy jsou ministři jednotlivých zemí. Co to vlastně znamená?
Řídit po dobu půl roku prakticky všechna jednání EU, to znamená zejména Evropské rady. Ty jsou dvě za pololetí, pokud nenastane nějaká výjimečná situace.Dále jsou na programu neformální zasedání Rady ministrů, která se budou konat u nás. Plus některá další jednání, jako české vlády s Evropskou komisí nebo schůzka EU-Skupina Rio (latinsko-americké země a Karibik, pozn. red.). Těchto akcí je jedenáct, ale může jich být i více. Víme už v jakých budou termínech, ale kde přesně se budou konat, zcela jasně nevíme. Pak jsou tady jednotlivé formace, specializované oborově, zemědělství, finance. Jde o pracovní skupiny a výbory, celkem je jich 150. Těm všem budeme předsedat. Musíme v nich mít člověka, který to bude schopen řídit, a také jeho zástupce.A dále lidi, kteří se budou podílet na zpracování agendy.
Takže v případě potřeby kvalifikovaných lidí platí klíč „150 krát dva“?
Potřebujeme 300 vyškolených profesionálů plus 100 dalších na posílení Stálého zastoupení ČR při EU v Bruselu, které má 101 zaměstnance. Dohromady tak 350, 400 lidí.
Existuje finanční balík na personální zajištění předsednictví?
Ano, počítá se s ním v rámci rozpočtu, jak byl připraven na léta 2007 až 2009. Jde o 1,9 miliardy korun z kapitoly Všeobecná pokladní správa. Něco zůstává na centrální úrovni, my organizujeme hlavní tendry. Na příští rok je vyčleněno 700 milionů.
Budou nové nebo třeba výhodnější pracovní smlouvy vázány pouze na dobu českého předsedání v EU?
Není to dané. Často jsou to lidi, kteří na ministerstvech a úřadech už dělají. Ti mohou být vybráni pro nějakou pracovní skupinu, třeba pro víno nebo chmel.
Když se zaměstnavatel rozhodne přijmout někoho zvenku, tak si sám nastaví, na jak dlouho toho člověka chce.
Může si ho ponechat?
To je také v jejich kompetenci. Jeden z významů, který toto štábní cvičení pro tuto zemi má, je nejen výchovně-vzdělávací efekt, ale i to, že lidi získají vědomosti. Je v zájmu státní správy, aby si tyto specialisty udržela.
Jistě, řada z nich bude chtít po předsednictví skončit, odrazit se do soukromého sektoru. Ale o ty, co by chtěli pokračovat, by stát neměl přijít. Ne ve smyslu nafouknutí rozpočtu, protože miliony navíc na personální zajištění jsou vyhrazeny jenom na předsednictví. Byrokracie nemůže bobtnat.Jde o to, aby ti případně lepší nahradili ty slabší.
Jak to chcete zařídit?
V tomto bodě jsem se ještě přesně nerozhodl. Každopádně je zapotřebí se o šikovné lidi postarat, něco jim nabídnout.
Druhá možnost spočívá v tom vytvořit pro ně nějaký úřad pro Evropskou unii, jaký mají Švédové.
Budete provádět i výuku „bruselštiny“, tedy jazyka, v němž se předkládají a schvalují unijní materiály?
Jistě, lidi co se na to školí, musí ovládat angličtinu, ale také odborné pojmy.
Vidíte nějaká úskalí českého předsednictví?
Jsou dvě. To, že to na nás připadlo právě jaro 2009. V červnu budou volby do Evropského parlamentu, čtvrt roku před nimi začne volební kampaň. Europarlament nebude fungovat. Evropská komise bude taky končit a rozdělí se na ty, co v ni budou chtít pokračovat, a na ty, co budou muset skončit a pokusí se uchytit na domácí scéně.Chaos nečekám, ale bude to náročnější období. Neumožní plně využít možností, které předsednictví za normální podmínek dává.Druhé úskalí spočívá v tom, že se v tomto týdnu (13. prosince, pozn. red.) podepisuje reformní lisabonská smlouva. Dá do chodu ratifikační proces, ale nikdo neví, kdy skončí.Někteří tlačí na to, aby změny nastaly co nejdříve a začaly platit už za našeho předsednictví. Jde o reformy velkých institucí, jinak bude fungovat Evropská rada, budou noví funkcionáři.
Domácí rizika nejsou?
Jsou. Bylo by v našem zájmu mít dohodu o neútočení, aby se vláda a opozice vzájemně neostřelovaly. I v Německu se tak dohodli, Slovinci mají generální dohodu. U nás budou krajské volby, které jsou více o betonu než o politice.
Zvládne Česko předsednictví?
Češi podobné věci vždycky zvládli. Patří k jejich naturelu, že se vše zařizuje na poslední chvíli.A i kdyby se něco přihodilo, je tu česká schopnost improvizace. Nemám žádnou pochybnost.
Igor Záruba, týdeník Ekonom