Vláda schválila návrh zahraničních misí na roky 2013 a 2014

Vláda České republiky ve středu 16. května 2012 na návrh ministra obrany Alexandra Vondry schválila materiál týkající se působení českých vojáků v zahraničních misích v letech 2013 a 2014. Nyní musí ještě tento návrh schválit obě komory Parlamentu ČR.

„Předložený návrh reflektuje naše aktuální možnosti, závazky i mezinárodní situaci. Jeho základním rysem je postupná, ale výrazná změna v rozsahu i charakteru působení našich vojáků v Afghánistánu,“ uvedl ministr obrany Alexandr Vondra.

„Přímé nasazení v zahraničních misích je nenahraditelnou zkušeností pro rozvoj dovedností našich vojáků. Tím se zvyšuje kvalita naší armády a její schopnost obrany území České republiky,“ konstatoval náčelník Generálního štábu armádní generál Vlastimil Picek.

I přes plánovanou redukci zapojení ČR do operace ISAF zůstane Afghánistán místem, kde bude v nadcházejících dvou letech působit nejvíce českých vojáků. V roce 2013 nepřesáhne naše zapojení do mise ISAF 539 osob, přičemž již v průběhu tohoto roku se počet příslušníků AČR sníží na 360 osob. Tento trend bude pokračovat i v roce 2014, kdy se počet českých vojáků sníží na 340 osob na začátku roku a na jeho konci bude dosahovat cca 170 osob.

Vrchol českého angažmá v Afghánistánu byl dosažen v roce 2011, kdy byl mandát do 720 osob, v letošním roce je to 640 osob. V meziročním srovnání 2011 – 2014 tak dojde k redukci českých jednotek v Afghánistánu o přibližně 70 procent.

Vládou schválený mandát se však netýká jen Afghánistánu. ČR chce i nadále přispívat ke stabilizaci Západního Balkánu v rámci aktivit NATO a EU. ČR by měla pokračovat v zapojení do sil KFOR v Kosovu v počtu do 10 osob na velitelství operace. V počtu do 3 osob by čeští vojáci v příštích dvou letech měli působit také v operaci EU ALTHEA v Bosně a Hercegovině.

V roce 2014 by se kontingent AČR (do 50 osob) s letouny JAS-39 Gripen měl na několik týdnů zapojit do ochrany vzdušného prostoru Islandu, což je konkrétním vyjádřením závazku nedělitelnosti bezpečnosti v rámci NATO.

Čeští vojáci budou v nadcházejících dvou letech přispívat také k zajištění stability a bezpečnosti na Sinajském poloostrově v misi MFO a budou pokračovat v mezinárodní protipirátské operaci ATALANTA. V obou případech v počtu do 3 osob.

Resort MO rovněž stejně jako v minulosti vyčlení jednotky pro pohotovostní síly NATO (NRF – NATO Response Force) a OSN (UNSAS – United Nations Standby Arrangement Systém. Pro NRF v roce 2013 do 766 osob, v roce 2014 do 302 osob, pro UNSAS v obou letech do 50 osob. V případě těchto sil by k faktickému nasazení došlo pouze v případě potřeby.

Financování plánovaného působení sil a prostředků resortu MO ve všech zahraničních operacích v letech 2013 a 2014, s výjimkou případného nasazení v operacích NRF a UNSAS, bude zabezpečeno z rozpočtové kapitoly MO. Předpokládané náklady budou v roce 2013 činit 1,6 miliardy korun, v následujícím roce by měly dosáhnout částky 1,3 miliardy korun.

Zdroj: www.army.cz