Oslav se kromě prezidenta účastnil i ministr Vondra
Na Čestném dvoře Národního památníku na Vítkově si Pražané spolu s prezidentem republiky připomněli 93. výročí založení samostatného československého státu. Program oslav pokračoval odpoledne mimo jiné pietním aktem u Pomníku čs. legionářů na náměstí Pod Emauzy a shromážděním u Písecké brány.
Za účasti nejvyšších ústavních činitelů – předsedkyně Sněmovny Miroslavy Němcové a předsedy Senátu Parlamentu ČR Milana Štěcha se zde uskutečnil pietní akt spojený s tradičním propůjčením bojových praporů.
Na Vítkově proto nechyběli ani ministr obrany Alexandr Vondra, ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Vlastimil Picek, nejvyšší činitelé armády a další představitelé, k nimž patřili přidělenci obrany států akreditovaných v Praze a veteráni.
Po položení věnců k památníku předal prezident České republiky bojové prapory do rukou velitelů 44. lehkého motorizovaného praporu v Jindřichově Hradci a 152. ženijního praporu v Rakovníku.
V kolumbáriu Národního památníku u katafalku s ostatky neznámých vojínů, položil prezident republiky kytici květů.
„Jsem rád, že si právě zde, na Vítkově, připomínáme tento státní svátek. Jen bychom ho měli brát naprosto vážně a s velikou úctou,“ uvedl prezident Klaus
Pietní akt Pod Emauzy
Program oslav 93. výročí vzniku samostatného československého státu pokračoval pietním aktem u Pomníku československých legionářů ve 14.00 hodin na náměstí Pod Emauzy v Praze.
Legionářské tradice a památku obětí bojů za československou státnost zde za Armádu České republiky a Ministerstvo obrany uctili položením věnce zástupce náčelníka Generálního štábu Armády České republiky generálmajor Miroslav Žižka společně s ředitelkou Odboru pro válečné veterány Yvetou Hláseckou. Společně s nimi se pietního aktu zúčastnili představitelé Československé obce legionářské, zástupci Obce sokolské, vojenští veteráni a další.
Pomník československých legionářů od Josefa Mařatky „Praha svým vítězným synům“ byl slavnostně odhalen 28. října 1932. Za okupace byl nacisty zničen. Znovu byl odhalen 28. října 1998.
Autorka: plukovnice Jana Růžičková, oddělení komunikace s veřejností, Generální štáb AČR
________________________________________
Slavnostní shromáždění u Písecké brány
Oslavy výročí Dne vzniku samostatného československého státu pokračovaly odpoledne slavnostním shromážděním u Písecké brány.
Mezi hosty nechyběla předsedkyně Sněmovny Parlamentu ČR Miroslava Němcová, ministři obrany a životního prostředí Alexandr Vondra a Tomáš Chalupa či pražský primátor Bohuslav Svoboda. Armádu ČR zastupoval zástupce náčelníka GŠ – inspektor AČR generálmajor František Malenínský a ředitel VHÚ Praha plukovník Aleš Knížek, setkání se zúčastnili také zástupci Sokola a Československé obce legionářské.
Ministr obrany Alexandr Vondra v projevu vyzval, aby si Češi vážili tradic a připomínali všechny, kteří neváhali nasadit své zdraví a životy za nezávislost a svobodu. „Bez tradic, bez reálných lidí, kteří za tím stáli, a také bez ozbrojených sil bychom tu dnes nestáli. Dnes slavíme 93. výročí. Blíží se sté, a to nesmírně zavazuje. A jednou z věcí, které budeme chtít hodně zdůrazňovat, je role legií. Protože koneckonců byly to ozbrojené síly, které se významně zasloužily o to, aby československá republika vznikla.“
Autorka: Olga Haladová