ÚVN oslavila získání statutu vojenské fakultní nemocnice

Prezident Václav Klaus, ministr obrany Alexandr Vondra a náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Vlastimil Picek se dnes v pražské Ústřední vojenské nemocnici zúčastnili slavnostního zasedání u příležitosti udělení statutu fakultní nemocnice.

Ten získala ÚVN už letos 13. února, kdy ministr obrany podepsal doplněk ke zřizovací listině. Proces transformace na vojenskou fakultní nemocnici byl pak završen podpisem Smlouvy o vzájemné spolupráci mezi Fakultou vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Hradci Králové a Ústřední vojenskou nemocnicí.

„Myslím si, že je to důležité především pro tuto nemocnici a její zapojení do klinického výzkumu, protože se jedná o špičkové zařízení mezi nemocnicemi v naší zemi,“ uvedl dnes Alexandr Vondra s tím, že ÚVN označil za jakýsi mercedes mezi českými nemocnicemi. Zařízení podle něj disponuje nejen výborným vybavením, ale stejně kvalitním lékařským a odborným zázemím. Získání statutu fakultní nemocnice pak považuje za logické vyústění práce a postavení této nemocnice v rámci českého i vojenského zdravotnictví.

Transformace umožní střešovickému zdravotnickému zařízení získat jednak kvalitní základnu pro praktickou odbornou přípravu studentů, ale zejména pro lékaře ve specializační přípravě. „Praktická příprava studentů a absolventů fakulty tak bude více spjata s vojenskou zdravotnickou praxí a bude probíhat dominantně ve vojenském zdravotnickém zařízení,“ uvedl v únoru děkan Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany Roman Chlíbek.

Vojenská medicína se od té civilní odlišuje celou řadou specifik, které se na civilních lékařských fakultách běžně neučí. „Patří sem například poskytování péče při hromadných ztrátách, třídění i práce v polních podmínkách,“ doplnil.

Dalším přínosem transformace ÚVN je pak zahájení možných společných vědeckých projektů s hradeckou Fakultou vojenského zdravotnictví, kdy společné řešitelské týmy zvýší konkurenceschopnost v získávání nezbytných finančních prostředků z jiných než resortních zdrojů, zejména z domácích i zahraničních grantových agentur.

Z pohledu náčelníka Generálního štábu AČR armádního generála Vlastimila Picka se transformace nemocnice týká především vzdělávání vojenských lékařů, zejména pak systému specializačního vzdělávání v akreditovaných oborech. Picek zmínil, že armáda má kromě takzvaných kamenných nemocnic také dvě špičkové polní nemocnice, které byly mnohokrát nasazené v zahraničí. V afghánském Kábulu nyní působí dva chirurgické týmy. „Od roku 1990 jsme se zúčastnili všech misí, které naše armáda do ciziny vypravila. Celkem se jich zúčastnilo 46 našich vojenských zdravotníků,“ uvedl ředitel nemocnice Miroslav Zavoral.

Vojenská nemocnice v pražských Střešovicích vznikla v roce 1938. V dobách komunismu byly služby pro veřejnost z politických důvodů omezeny s výjimkou vysoce specializovaných vyšetření, počínaje rokem 1994 je nemocnice v celém spektru poskytovaných služeb přístupná všem občanům bez rozdílu. Nemocnice má podle jejího ředitele osm klinik, 21 oddělení a 660 lůžek. V roce 2010 ambulantně ošetřila téměř milion nemocných. Za poslední čtyři roky se v ní léčilo také 24 zraněných vojáků ze zahraničních misí.

Zdroj: www.army.cz