25.1.2012 • Ministra obrany Alexandra Vondru o tom v úterý 24. ledna ujistil jeho protějšek Leon Panetta. Oba politici spolu hovořili i o dalším působení jednotek v Afghánistánu.
Vybudování specializovaného střediska, které by armády v budoucnu mohly využívat nejen k přípravě vojáků před nasazením v zahraničních operacích, bylo jedním z klíčových témat jednání premiéra Petra Nečase a amerického prezidenta Baracka Obamy loni v říjnu.
„Myslím, že Američané jsou velmi rádi, že tu je někdo s reálným konceptem, s projektem, který už probíhá a v budoucnu bude probíhat ještě intenzivněji,“ řekl po jednání v Pentagonu Alexandr Vondra.
Mnohonárodní středisko pro letecký výcvik, jak zní jeho oficiální název, by zájemcům nabízelo základní, pokračovací i bojový výcvik pilotů, instruktorů a pozemního personálu nejen aliančních, ale i ostatních partnerských armád. Alexandr Vondra chce projektu získat mezinárodní podporu a zároveň plánuje navrhnout ho jako příspěvek do alianční iniciativy Smart Defence (chytrá obrana).
Česká republika rozhodně není v oblasti vrtulníkové techniky v rámci Aliance nováčkem. Od roku 2009 je vedoucí zemí iniciativy NATO Hip Helicopter Task Force, která má zvýšit možnosti spolupráce zemí, jež provozují vrtulníky řady Mi. V roce 2010 úspěšně v Afghánistánu nasadila tři transportní vrtulníky Mi171Š. Kromě toho v Centru leteckého výcviku v Pardubicích připravuje od loňského srpna piloty helikoptér afghánských vzdušných sil. Výcviku se účastní také američtí vojáci.
Na setkání Leon Panetta vyzdvihl roli českých vojáků v operaci ISAF a zároveň požádal o prodloužení české přítomnosti v Afghánistánu. „Zastáváme názor, že jsme tam společně šli a společně také odejdeme,“ prozradil Vondra s tím, že Panettovi přislíbil, že vojáci Armády ČR budou v zemi působit i v roce 2013 a 2014. „Navrhnu vládě i Parlamentu ČR, abychom ještě na tyto dva roky měli mandát pro určitou přítomnost našich vojsk,“ potvrdil médiím Vondra.
Oba politici spolu hovořili také o nelehké finanční situaci, v níž se ozbrojené síly obou států nacházejí. Panetta, který od Vondry dostal anglický překlad Bílé knihy o obraně, se zajímal o to, jak si česká armáda vede v době úspor. „Jsme na jedné lodi, úkoly musíme plnit stejně energicky, ale v úsporném režimu. Američané nemají jinou možnost a nemáme ji ani my. A myslím, že cítí, že to neděláme špatně,“ konstatoval Vondra.
Důležitým tématem rozhovoru byla také Obamou nedávno představená obranná strategie USA. Američané plánují snížit svoji vojenskou přítomnost v Evropě a jako novou oblast zájmu definují asijsko-pacifický region. Podle Vondry to ale neznamená, že by se USA přestaly o Evropu zajímat. „Samozřejmě mění některé plány, já to naprosto chápu a koneckonců v jejich kůži bych určitě reagoval podobně, ale myslím, že je nutné táhnout za jeden provaz a udržet NATO silné. A v tomto ohledu bylo ujištění zřetelné – Američané evropské spojence rozhodně neopouštějí,“ sdělil Vondra.