Terezínská tryzna

začátek v 10 hodin na Národním hřbitově, ve 14.00 koncert amerického chóru pod vedením dirigenta M.Sidlina v Jízdárně

Institut Rafaela Schächtera zahajuje v Terezíně svou činnost

Cyklem přednášek, koncertů a divadelních představení, které probíhají ve dnech 17. až 22. května, zahájil v Terezíně svou činnost Institut Rafaela Schächtera. Věnován je památce dirigenta Rafaela Schächtera, který se v letech 1941 až 1945 těšil respektu a oblibě mezi téměř 150 tisíci vězni terezínského ghetta.

V době, kdy se Terezín změnil na koncentrační tábor pro lidi židovského původu, probíhala v terezínském ghettu intenzivní přednášková činnost. 530 vězňů připravilo pro své spoluvězně zhruba 2400 přednášek a seminářů na různá témata. Mezi tématy přednášek se dokonce objevily i cestopisy s úmyslem povzbuzovat obyvatele ghetta v jejich plánech a udržovat mezi nimi naději na normální život poté, co opustí vězení. Dále se v ghettu uskutečnila více než tisícovka koncertů. Zněl zde sborový zpěv, komorní hudba, opera, swing, liturgická hudba a podobně. Když nacisté soustředili téměř všechny Čechy židovského původu do Terezína, významně oslabili, ne-li téměř zlikvidovali intelektuálně kulturní život na celém území Čech, především ale v centru dění, v Praze.

Posláním Institutu Rafaela Schächtera je udržet vzpomínky na tuto dobu tím, že se bude pokračovat v činnosti započaté vězni terezínského ghetta. „Myšlenkou, která mně přivedla k založení institutu, je pokračovat ve vzdělávání v oblasti humanitních věd a umění tam, kde se pro většinu přednášejících jednalo o poslední příspěvek k rozvoji vzdělanosti, kdy jejich spoluvězni byli také jejich studenti. Věřím, že založení institutu v místech, kde tihle brilantní, odvážní a velkorysí učenci, umělci a odborníci z různých oborů přednesli své poslední přednášky, je naplňováním jejich odkazu. Úcta ke vzdělávání bylo pro ně potvrzením života a jejich konečné vítězství. Je to ale také vítězství pro nás, kteří ctíme jejich vnitřní sílu a službu, kterou svými přednáškami poskytovali svým spoluvězňům,“ uvedl zakladatel institutu, americký dirigent a profesor Murry Sidlin. Institut se podle něj stane živým památníkem síly, kterou vzdělávání poskytovalo obyvatelům terezínského ghetta.

Již v květnu uvádí institut pětidenní cyklus přednášek, koncertů a divadelních představení jako ukázku delšího programu v příštích létech. Pro rok 2010 je naplánován dvoutýdenní program. V dalších létech pak Institut rozšíří cyklus přednášek a představení až na šest týdnů.

Činnost institutu byla v Terezíně oficiálně zahájena 17. května ve 14 hodin, kdy dvousetčlenný americký chór doprovázeným orchestrem uvede koncertní drama na motivy Verdiho Requiem a příběhu, jak a proč se vězni terezínského ghetta židovského původu rozhodli v letech 1943-44 uskutečnit šestnáct představení této mše. „Měl jsem možnost Requiem v podání tohoto amerického sboru slyšet již po druhé a musím konstatovat, že to pro mě byl neopakovatelný zážitek,“ uvedl senátor Alexandr Vondra, který patřil i mezi hosty Terezínské tryzny.