Terezín – v chátrajícím objektu bude evropské středisko

V chátrajícím objektu bude evropské středisko

Vybudování Evropského studijního a setkávacího střediska v budově bývalého Wieserového paláce v Terezíně (bývalý PDA) získává zřetelnější kontury. V úterý 30. září totiž došlo v hotelu Memorial k podepsání zakládající smlouvy Nadačního fondu Leo Baecka. Jeho cílem je právě vybudování střediska pro pořádání seminářů, zasedání a workshopů, a to jak pro zájemce z České republiky, tak i ze sousedních zemí. Záštitu nad akcí přijal brandenburský ministerský předseda Mathias Platzeck
„Projekt již je zpracovaný. K jeho realizaci však nemohlo dojít bez založení nadačního fondu,“ vysvětlila starostka Terezína Růžena Čechová. Finančně by akci měl podpořit i Spolek přátel a podporovatelů Terezína zastoupený členem Zemského sněmu Braniborska Joelem Rumlem. Na projektu participuje kromě Města Terezína, Nadace Terezín i Federace židovských obcí a několik českých i německých spolků podporujících Terezín.
„Je dobře, že Češi a Němci se cítí být zodpovědní za osud Terezína a společně zde chtějí zanechávat humanitní stopy. Věřím, že Nadace Leo Baecka si najde pevné místo v tomto těžce zkoušeném městě, poznamenaném nejen minulostí, ale i současností,“ konstatoval Alexandr Vondra, který byl slavnostnímu aktu přítomný stejně jako několik poslanců německého Bundestagu.
Leo Baeck se narodil roku 1873 v Polsku a je považován za jednu z nejvýznamnějších osobností evropských Židů 20. století. Coby vrchní berlínský rabín byl roku 1943 deportován do Terezína, po jehož osvobození emigroval do Londýna.

Z jednání o podpisu smlouvy o vybudování Evropského studijního a setkávacího střediska v budově bývalého Wieserového paláce v Terezíně

Z jednání o podpisu smlouvy o vybudování Evropského studijního a setkávacího střediska v budově bývalého Wieserového paláce v Terezíně II.