Strany „ladí“ své postoje k unii

Lidové noviny, Kandidáty na post ministra zahraničních věcí jsou Gandalovič, Vondra i Bursík.

PRAHA Případnou vládní koalici ODS-lidovci-zelení by neměla ohrozit zahraniční politika, konkrétně vztah k unii. Ačkoli se ODS vymezuje jako euroskeptická strana a lidovci se zelenými se řadí k federalistům, není v této věci mezi nimi alespoň pro tuto chvíli zásadní spor. Tvrdí to špičky všech tří stran.
„ODS je proevropská strana, stejně jako lidovci a zelení. Nevidím tu žádnou překážku pro shodu,“ tvrdí například ústecký primátor Petr Gandalovič. S tím souhlasí i místopředseda ODS Petr Nečas. I když přiznal rozpor v tom, že jak lidovci, tak zelení jsou federalisté, zatímco ODS nikoli, nemyslí si, že následující čtyři roky by bylo na pořadu dne vytváření Evropské federace. „Nevidím v tom proto žádný výrazný rozpor,“ sdělil Nečas.
Také podle místopředsedy lidovců Jana Kasala se na „základní rovině“ strany dokáží shodnout a „konkrétní věci jako třeba evropská ústava jsou věcí dalších jednání“. Nicméně zelení přiznávají, že vztah občanských demokratů k Bruselu může být problém. „Samozřejmě to je téma,“ sdělil lídr zelených Martin Bursík s tím, že jde o „zdroj odlišných politik“. „Právě proto vedeme jednání abychom naše programy udělali kompatibilní,“ dodal.
Rozruch v obou menších stranách vyvolaly zprávy o tom, že se ODS chystá jednat s britskými konzervativci o možnosti vystoupení z Evropské lidové strany (EPP-ED) v Evropském parlamentu. Důvodem tohoto kroku by přitom bylo založení nové euroskeptické frakce.
„Pro nás je velmi důležité členství ODS v Evropské lidové straně,“ sdělil Kasal. V EPP-ED jsou totiž kromě europoslanců za ODS i ti lidovečtí. Možnost vzniku euroskeptické frakce za účasti občanských demokratů se však nelíbí ani zeleným. „Toto vidíme velmi kriticky a už vůbec nás netěší načasování toho kroku,“ řekl Bursík. Možný koaliční spor je však zřejmě zažehnán. Britské noviny totiž včera informovaly o tom, že konzervativci plán s největší pravděpodobností odloží, protože pro něj nenašli dostatek spojenců.
Jednoznačnou podporu neměli ani ze strany ODS. Zatímco by stínový ministr zahraničí Jan Zahradil tuto iniciativu podpořil, předseda ODS Mirek Topolánek zastával opačný názor.
Jako problém se nyní začíná rýsovat obsazení postu ministra zahraničních věcí. Kandidátů je několik, ani jeden však nevyhovuje všem třem stranám současně. Hlavní zájemce za ODS Jan Zahradil je paradoxně problémem pro svoji vlastní stranu.
„Nebudeme ho asi navrhovat na ministra zahraničí. Jan Zahradil je příliš protievropsky vyhraněný,“ tvrdí zdroj z ODS. Topolánek se včera nechtěl k personálním otázkám vyjádřit. Vyjednavač za lidovce Kasal nicméně připustil, že Zahradilovo jméno „při debatě s ODS nezaznělo“.

Svoboda nemá podporu strany

Z dalších lidí se nejčastěji mluví o Petru Gandalovičovi a bývalém velvyslanci v USA Alexandru Vondrovi. Podle informací LN je však Vondra kvůli své podpoře české účasti ve válce v Iráku nepřijatelný pro zelené. Bursík to však včera nechtěl komentovat.
Zbývá Gandalovič, protože současného lidoveckého ministra zahraničí Cyrila Svobodu zřejmě postihne stejný osud jako Zahradila – nemá podporu předsedy strany.
Gandaloviče by ale ODS raději ději viděla ve funkci vicepremiéra pro evropskou integraci. V tomto smyslu se už dřív opakovaně vyjádřil Zahradil. „Dokážu si ho v této funkci velmi dobře představit,“ řekl k tomu nedávno.
Ve hře je proto ještě předseda zelených Bursík, který by se mohl stát kompromisním řešením.