Státní zámek Libochovice

Unikátní sbírka zůstává skryta zraku veřejnosti

Vedení Státního zámku Libochovice usilovně shání finance na vybudování výstavní a koncertní síně, která by vznikla přestavbou zchátralé a nevyužívané části objektu zámku. Bez toho totiž nemůže být instalována a veřejnosti zpřístupněna expozice představující celoživotní dílo libochovického rodáka, akademického malíře a archeologa Jiřího Mikuly. Ojedinělá příležitost sledovat vývoj krajiny Poohří od závěru třetihor, v průběhu čtvrtohor, až do konce poslední páté doby ledové tak veřejnosti uniká.
„Sbírku profesora Mikuly přitom již máme v depozitáři. Ovšem na to, abychom ji vystavili, nemáme prostory,“ posteskl si kastelán Ladislav Pešek, který věří, že by její zpřístupnění výrazně zatraktivnilo turistickou nabídku zámku, jehož návštěvnost je letos o deset procent nižší, než tomu bylo ve stejném období loňského roku. Na opravy má však kastelán zhruba 200 tisíc korun ročně, což vystačí pouze na nutné revize a drobné renovace.
„Je to obrovská škoda, protože raně barokní libochovický zámek je klenotem regionu a je třeba ho zvelebovat. Pokusíme se nalézt řešení,“ konstatoval místopředseda vlády a senátor Alexandr Vondra, který se do Libochovic přijel s problémem seznámit.
Na realizaci projektu nemá ani Národní památkový ústav (NPÚ). „Bohužel Ministerstvo kultury při přerozdělování peněz nezohledňuje fakt, že památky na severu Čech nejsou zdaleka tak navštěvované jako například památky v jižních Čechách,“ poukázala na nepříznivou skutečnost ředitelka územního pracoviště NPÚ v Ústí nad Labem Eva Balaštíková. Na mysli přitom měla fakt, že klíč k rozdělování peněz nezohledňuje vlastní výnosy památek. Přitom výnos ze vstupného jedenácti památkových objektů v Ústeckém kraji loni dosáhl pouze 10 milionů korun. Pro srovnání zámek a hrad v Českém Krumlově vydělal 26 milionů korun.

Návštěva zámku v Libochovicích I.

Návštěva zámku v Libochovicích II.