Společenské setkání k 30. výročí Charty 77

Zpravodajství ČTK | 13.3.2007 | 19:32 | rubrika: Politika – Praha, Středočes. kraj, ČR | autor: vh

Praha 13. března (ČTK) – Charta může trvale inspirovat svým duchem, svým espritem, řekl bývalý prezident a disident Václav Havel na dnešním setkání k 30. výročí Charty 77, jejíž členové se vzepřeli komunistickému režimu. Slavnostní večer byl spojen se vzpomínkou na odkaz jejího prvního mluvčího, filozofa Jana Patočky, který zemřel po mnohahodinovém výslechu Státní bezpečností. Účastníci do posledního místečka zaplnili chrám svaté Anny, takzvanou Pražskou křižovatku.

Alexandr Vondra setkání signatářů Chartz 77

Plastic People of the Universe

Havel uvedl, že se při svém studijním pobytu ve Spojených státech setkal se společenstvím lidí ze zemí s pravicovými i levicovými režimy, kteří přestože vyznávali různé hodnoty, tak se dokázali tolerovat a všichni odkazovali na étos Charty 77. Česko by podle něj mělo poukazovat na nedodržování lidských práv v jiných zemích, a to bez ohledu na své partikulární ekonomické zájmy. „Já mám pocit, že si to naše zahraniční politika uvědomuje,“ dodal.

Po Havlovi vystoupili další známí disidenti. Biskup Václav Malý, který v listopadu 1989 „moderoval sametovou revoluci“, zdůrazňoval neideologické vidění chartistů. Připomněl, že to byla právě Charta 77, která začala dialog s vyhnanými sudetskými Němci.

Vicepremiér pro Evropu Alexandr Vondra se přiznal, že mu bylo v roce 1977 sotva 15 let. Přihlásil se k závazku nemlčet, je-li svoboda utlačována a jsou-li lidé kdekoli na světě ohroženi. Slíbil zřízení Ústavu paměti národa, který by spravoval dokumenty z doby komunismu. Jeho schvalování dnes vládní koalice prosadila v Poslanecké sněmovně.

Po proslovech a diskusi byl připraven koncert zpěváků Jaroslava Hutky, Vlasty Třešňáka a skupiny Plastic People of The Universe.

Památku filozofa Patočky dnes uctil také premiér a šéf ODS Mirek Topolánek, který poslal na jeho hrob květiny. Filozofa označil za člověka, který v době všeobecného mravního relativismu hlásal návrat k hodnotám, pro které stojí za to i zemřít. „K politické činnosti ho přivedl zájem o lidská práva, která komunistický režim popíral,“ uvedl premiér