Současná koalice by měla pokračovat

14.04.2011, Hospodářské noviny
publikováno: 14.04.2011 

Na začátku týdne Alexandr Vondra nabídl svou funkci ministra obrany k dispozici. Chtěl uvolnit prostor k vyjednávání o budoucnosti koalice. Ta se ale po skandálech s odposlechy tříští na nedůvěře.

Jak dlouho ještě budete sedět v téhle kanceláři?

Nevím. To je na rozhodnutí premiéra, já dal funkci k dispozici.

 

Dá se to přeložit jako nabídka pro VV: „Když budete muset odejít z vnitra, je tady třeba volná obrana?“

Ne, to není žádná nabídka VV. V důsledku vysvětlování příběhu českého předsednictví byla má role trochu oslabena, ale zároveň jasně říkám, že je to naprosto nesrovnatelné s těmi věcmi, které způsobily stávající vládní krizi.

 

Kauza Promopro se táhne týdny, proč jste se rozhodl odejít až teď?

Protože teď je tu politická krize, kterou je třeba řešit a uvolnit špunty. Tahle země potřebuje reformní vládu a ne se zabývat jednou kauzou za druhou.

 

Demisi jste nabídl v pondělí, teď je středa odpoledne, myslíte, že to gesto pomohlo uvolnit špunty?

Určitě otevírá prostor. Ale já nejsem středem toho, co se dnes děje. Je tu absolutně zhysterizovaná atmosféra, kterou je třeba zklidnit. Nelze dělat politiku, pokud se politik bojí někde promluvit ve strachu, že je nahráván. Politika se nemůže odehrávat jen v zákulisí, protože pak je tu riziko, že se do parlamentu dostanou ještě horší subjekty než dnes. Politika ale zákulisí potřebuje, aby bylo možno předjednávat, otevřeně si povídat. Není možné zákulisí zničit a prošpikovat nahrávacími zařízeními, aby měl člověk strach cokoli říct, protože to zítra nebo za rok někdo použije proti němu. Politiku nelze redukovat na reality show nebo tureckou telenovelu.

 

A jak se to stalo?

Nikdy se nic nestane ze dne na den. V plné nahotě se to ale vyjevilo na příběhu VV. A je tu ještě jeden problém. Samozřejmě, byznys a politika fungují ve vzájemném vztahu. Ale není možné, aby politiku ovládl jediný byznysový projekt. Tím také končí politika. Tím, že příběh takového plánu byl zveřejněn, nebezpečí v zásadě pomíjí. Nikdo není blázen, aby něco takového dopustil. Je ale nutné to řešit.

 

A to se vyjevilo až v dubnu 2011? Sám jste o vlivu ABL na ministerstvo vnitra mluvil už loni v prosinci. A už loni v létě jste museli vědět, s kým uzavíráte koalici.

Rozumíte, leccos jsme věděli, leccos jsme tušili… Neříkám, že se teď objevila nějaká Amerika. Jedna věc je, když víte některé dílčí informace, a druhá, když to propukne v plné nahotě a ve všech souvislostech.

 

Takže jste to věděli už dlouho a čekali jste, až se to objeví v novinách? Nebo kde nastal ten posun?

Politika není nikdy ideální stav, nedělá se v černobílých kategoriích, vždy jsou v ní nějaké zájmy. A vždy zvažujete, co má větší váhu. To platí i dnes. Myslím, že máme dál pracovat na půdorysu, který jsme si stanovili loni v létě. Nemyslím, že by to znamenalo absolutní konec. Máme jen vážnou krizi důvěry a není lepší postup, než ji vyřešit tím, že se věci pojmenují, důvěra se obnoví a najde se řešení. Potřebujeme reset.

 

Můžete si ale ještě s VV vůbec věřit, i když z vlády odejdou lidé spjatí s ABL? V té straně bude mít vždy největší vliv Vít Bárta.

Oni teď budou mít svou konferenci a myslím si, že dobře tuší, že pokud se mají stát systémovou součástí české politiky, musí si zvolit vedení, které bude mít důvěru těch, kteří jsou jejich partnery.

 

A bude to k něčemu? Bárta není ani dnes ve vedení strany, přesto je její jedinou rozhodující postavou.

U nových stran jsou postavení a vliv klíčových hráčů prostě takové. ODS je jiná, jsme demokratická strana. Je na VV, jestli se chtějí propracovat ke standardním mechanismům. Příležitost k tomu mají.

 

Takže si budou muset zvolit vedení, které vám vysvětlí, jak to bylo s půjčkami poslancům, se sledováním politiků jiných stran a podobně?

Tady nám jistě vysvětlení dluží.

 

Je tu ještě možnost podporovaná některými lidmi z ODS i TOP 09 – nejednat s VV, ale opřít se o odpadlíky z jejich klubu.

Je možné si představit úplně všechno. Jsem skeptický k tomu, že vláda bude schopna prosadit důležité reformy, když její osud bude v rukou jednoho či dvou poslanců, o nichž nevíme, co budou požadovat. Vláda bude mít vnitřní sílu, když bude postavena na institucionální dohodě, než když to bude na sbírání ad hoc hlasů jednotlivců.

 

Co když se ale prostě nedomluvíte? Jaké je jiné řešení?

Jiná vláda, jiná koalice, anebo v nouzi nejvyšší předčasné volby.

 

Každá jiná koalice předpokládá dohodu s ČSSD.

Je otázkou, zda by se do toho sociální demokraté nechali vtáhnout.

 

Proč je pro politickou stranu důležité mít ministerstvo vnitra?

Jsou dvě klíčová ministerstva, finance a vnitro. Vládnutí je vždy těžší, když je má jiná strana, než ze které je premiér.

 

Jak se dá vnitro využít?

Neznamená to nutně mít v ruce nějaké zázračné mocenské nástroje. Ale máte v ruce neobyčejné množství informací.

 

ODS měla vnitro osm let, k čemu jí byly tyto informace?

Nikdy jsem nebyl ani předseda vlády, ani ministr vnitra. Jsou to prostě dvě klíčová ministerstva.

 

Máte nějaké důkazy, že VV vnitro zneužívaly?

Nemohu na to dát jasnou odpověď. Ale slyším, že jsou i poslanci, kteří se bojí podat trestní oznámení na policii, protože nemají důvěru v ministerstvo vnitra.

 

Měla by mít po rekonstrukci vlády ministerstvo vnitra ODS?

Nezbytnou podmínkou pro obnovení důvěry uvnitř koalice je, že VV nebudou mít ministerstvo vnitra a že tam nebude ve vrcholovém managementu nikdo, kdo pocházel ať už z bezpečnostní agentury ABL, nebo ze kteréhokoli jiné.

 

Na to vám VV řeknou, že ODS ví, že je pro vás důležité mít vnitro, abyste mohli zametat vyšetřování kauz svých lidí.

Neřekl jsem, že vnitro musí mít za každou cenu ODS. Jen jsem řekl, že ho nemohou mít VV. Policejní orgány přece nyní vyšetřují právě kauzu možného uplácení některých poslanců VV.

 

Vyšetřuje se toho dost na to, aby ho pak nemohla mít žádná strana.

Nepochybuji o tom, že je v zemi dost manažerů, kteří mají autoritu i kredit. A budou zárukou, že vnitro nebude zneužíváno.

(Autor: Jindřich Šídlo)