Sněmovna podpořila plán zahraničních misí na roky 2013 a 2014

Ilustrační foto

Ilustrační foto

Sněmovna podpořila plán zahraničních misí na roky 2013 a 2014

Poslanci dnes na své schůzi podpořili vládní návrh nasazení českých vojáků v zahraničních operacích v následujících dvou letech. Pro hlasovalo 134 poslanců.

Členové dolní komory Parlamentu ČR také vyslovili poděkování příslušníkům Armády České republiky za vynikající práci a reprezentaci ČR v zahraničí.

Podle ministra obrany Alexandra Vondry charakteristika mandátu odpovídá dnešní zahraničněpolitické a bezpečnostní situaci. „Klademe důraz na naše zahraničněpolitické priority, jsme vedeni snahou o maximálně koncepční a efektivní přístup, klademe důraz na kontinuitu našeho působení, ale zároveň jsme realističtí a reflektujeme naše možnosti, závazky i celkové mezinárodněpolitické dění,“ uvedl a dodal: „Nepamatuji si, že by byl kdy mandát schválen tak vysokým počtem poslanců napříč politickým spektrem a v dostatečném časovém předstihu. Tímto se bezesporu Česká republika stává čitelnějším partnerem.“

Podle vládního návrhu na působení sil a prostředků resortu obrany v zahraničních operacích v letech 2013 – 2014 s výhledem na rok 2015 zůstává hlavní operační prioritou mise ISAF. „Tato operace má před sebou poslední dva roky – 2013 a 2014. Pro tyto dva roky předpokládáme, že těžiště našeho nasazení bude tak jako doposud v Afghánistánu,“ konstatoval Alexandr Vondra s tím, že se změní charakter mise – jednotky se zaměří především na výcvik místních vojáků a policistů.

Příští rok bude podle vládního plánu v Afghánistánu působit až 539 českých vojáků, v roce 2014 nejvýše 340. V roce 2015, kdy bude zajišťování bezpečnosti již plně v odpovědnosti afghánské strany, zde zůstanou převážně jednotky určené pro výcvik, podporu a asistenci Afghánských bezpečnostních sil v počtu do 150 osob. Až 20 vojáků speciálních sil bude chránit český zastupitelský úřad v Kábulu.

Češi budou v příštích dvou letech nasazeni například také v misi KFOR v Kosovu – zde by mělo působit maximálně deset vojáků. V Bosně a Hercegovině – v operaci EU ALTHEA – budou v tomto období působit nejvýše tři lidé. Česká republika bude rovněž pokračovat v působení v protipirátské operaci EU ATALANTA – do 3 osob, stejný počet se pak zapojí do mise MFO na Sinajském poloostrově.

Poslanci schválili i plánované nasazení českých pilotů do ochrany vzdušného prostoru Islandu v roce 2014. Podle Alexandra Vondry se nejedná o klasický Air Policing na způsob Pobaltí, pouze o několikatýdenní misi. „Hodláme také posílit naše působení ve velitelských strukturách jako výraz určité solidarity se spojenci v rámci NATO a EU. Tam se počítá s vysláním až do výše 40 osob,“ uvedl Vondra. Česká republika bude i nadále přispívat do Sil rychlé reakce NATO (NRF) a Systému pohotovostního ujednání OSN (UNSAS).

Zítra bude plán zahraničních misí projednávat Senát Parlamentu ČR. Tím bude schvalovací proces dokončen.

Zdroj: www.army.cz