Odhalení pamětní desky obětem válek a komunistického režimu
Pamětní desku obětem válek a komunistického režimu odhalil u příležitosti 20. výročí Sametové revoluce senátor Alexandr Vondra společně se starostou Litoměřic Ladislavem Chlupáčem. Právě Nadační fond Kalich Alexandra Vondry a město Litoměřice se zasloužily o vznik bronzového díla, jehož autorem je Litoměřičanka Ilona Staňkové a které zdobí od 11. listopadu vstupní část radnice. Odhalení desky požehnal před zraky zhruba stovky občanů emeritní biskup Josef Koukl. Hymna zazněla v podání Litoměřického hlásku.
„Země, co nezná historii, může být odsouzena prožít si ji znovu,“ konstatoval v úvodu senátor, čímž měl na mysli, že na své hrdiny by národ neměl zapomínat. Patřil mezi ně i slavnostnímu aktu přítomný předseda litoměřické pobočky Konfederace politických vězňů Vladimír Chlupáč, který v jednom z komunistických procesů dostal coby osmnáctiletý mladík devět let vězení, které strávil v nelidských podmínkách v uranových dolech.
Odhalením pamětní desky však oslavy 20. výročí Sametové revoluce v Litoměřicích nekončily. V 18 hodin totiž začal komponovaný vzpomínkový večer v domě kultury, jehož organizátorem byl opět Nadační fond Kalich Alexandra Vondry a město Litoměřice. Ačkoli veřejnost několik dní předem věděla, že hlavní host večera – Václav Havel – nepřijede, přišlo do kulturního domu zavzpomínat na Sametovou revoluci zhruba sedm stovek lidí. Vyslechly si vzpomínky disidenta, někdejšího mluvčího Charty 77 a nynějšího senátora za Litoměřicko a Slánsko Alexandra Vondry, stejně jako disidenta a zakladatele Občanského fóra v Litoměřicích Zdeňka Bárty. Potlesk sklidilo nejen vyprávění herce Zdeňka Svěráka, který v prvních dnech Sametové revoluce burcoval Litoměřičany u Morového sloupu, ale i písničky v podání Jaroslava Hutky a bratra Karla Kryla.
Ačkoliv Václav Havel kvůli svému vystoupení v Evropském parlamentu do Litoměřic nepřijel, zaslal Litoměřičanům alespoň videopozdrav s několika vzpomínkami.
Kulturní dům lidé opouštěli s právě vydanou publikací Sametová revoluce a počátky OF v Litoměřicích, kterou v průběhu večera představila autorka Eva Břeňová společně s Alexandrem Vondrou, který ji vydal, a Zdeňkem Bártou, bez jehož osobitých vzpomínek by nikdy nevznikla.