Evropská komise dnes oficiálně zastavila řízení vedené proti České republice kvůli nákupu letounů CASA
24.11.2011 • Evropská komise dnes oficiálně zastavila řízení vedené proti České republice kvůli nákupu letounů CASA. „Je to velký úspěch, za kterým stojí 10 měsíců intenzivních diplomatických jednání. Česká republika se tak nejspíše vyhnula značným finančním ztrátám. Pokud by se totiž nepodařilo řízení zastavit, náš stát by čelil riziku placení náhrady škody v řádu miliard korun,“ uvedl ministr Alexandr Vondra.
Přečteno: 2006x
Úspěšná jednání za českou stranu vedli především ministr obrany Alexandr Vondra, první náměstek ministra obrany Jiří Šedivý a stálý představitel ČR v politickém a bezpečnostním výboru EU Václav Bálek. Partnerem na straně Evropské komise byl tým komisaře pro vnitřní trh a služby Michela Barniera, který k jednání přistoupil velmi konstruktivně a vstřícně.
„Na základě programového prohlášení vlády zahájilo Ministerstvo obrany proces systémových změn s cílem dosáhnout maximální transparentnosti v oblasti veřejných zakázek. Důležitým momentem pro zastavení řízení byl též nový přístup k zadávání armádních zakázek, který vymezuje Bílá kniha o obraně,“ zhodnotil průběh vyjednávání náměstek Jiří Šedivý.
V letošním roce byly zpracovány novely zákona o zahraničním obchodu s vojenským materiálem a zákona o veřejných zakázkách. Tyto novely, na nichž se významně podílelo Ministerstvo obrany, zavádějí směrnice EU k zadávání veřejných zakázek. Právě tyto klíčové změny umožnily jednat s Evropskou komisí a měly velký vliv na její konečné rozhodnutí žalobu stáhnout.
„Rozhodnutí Evropské komise ale nelze v žádném případě interpretovat tak, že vše v minulosti proběhlo zcela v pořádku. Výhrady Komise ke způsobu pořízení letounů bez výběrového řízení stále přetrvávají. Zastavením řízení Evropská komise ocenila naše systémová opatření při zadávání veřejných zakázek,“ shrnul ministr obrany Alexandr Vondra.
• Na jaře 2009 Evropská komise napadla způsob, jakým Česká republika nakoupila letouny CASA. ČR odůvodnila svůj postup využitím článku 346 Smlouvy o fungování Evropské unie, který v oblasti nákupu vojenského materiálu umožňuje při splnění určitých podmínek přímý nákup bez výběrového řízení.
• Komise toto odůvodnění zpochybnila s tím, že není v souladu s ustanoveními příslušné směrnice a požádala ČR o právní výklad jejího postupu.
• Komise posoudila vyjádření české strany jako nedostatečné a postoupila případ Evropskému soudnímu dvoru. Jinými slovy, Evropská komise zažalovala ČR pro porušení evropského práva.