Fandím, ale letku nezneužívám 2 / 22
Lidové noviny | rubrika: HORIZONT | strana: 11 | autor: Alexandr Vondra
Vondra si zaletěl na Slavii -hlásal palcový titulek v Lidových novinách v sobotu 1. prosince. Noviny se pokusily udělat aféru z mé pracovní cesty do Bulharska a Rumunska. Údajně další příklad toho, jak čeští politici „využívají výhod spojených s jejich funkcí k vlastní zábavě“. Prý jsem si do Bukurešti zaletěl za státní peníze na fotbal.
Pokud by s „aférou“ přišel bulvár, nestálo by to za komentář. Přicházejí-li s ní jinak seriózní Lidovky, nezbývá než reagovat. Především odlišme fakta od dojmů, nepravd a omylů. Za vše mluví zkomolení jména českého velvyslance v Rumunsku – jmenuje se Petr Dokládal, nikoli Pokládal. Bohužel je dnes běžnou praxí „položit“ na stůl tvrzení, aniž si někdo dá práci s jejich „doložením“…
Jaká jsou fakta? Z bulharské Sofie, kde se konala schůzka zástupců vlád sedmnácti států Středoevropské iniciativy, jsem s vládní letkou odletěl v úterý 27. 11. po obědě do Bukurešti. Hodinu a půl jsem jednal s Victorem Miculou, státním tajemníkem a vládním zmocněncem pro summit NATO, který se bude konat v dubnu v rumunském hlavním městě. Následovala pracovní večeře s Christianem Raduleskem, šéfem poslanců a zahraničněpolitickým mluvčím Demokratické strany, která dva dny před tím jasně vyhrála rumunské volby do Evropského parlamentu. V devět večer jsem pak odjel na stadion Steaua Bukurešť fandit pražské Slavii v zápase Ligy mistrů, po němž jsme odletěli ještě v noci do Prahy. Druhý den ráno, se třemi hodinami spánku na kontě, jsem byl zpět v úřadě, měl jednu schůzku za druhou, večerní zasedání vlády skončilo v jedenáct v noci. Nestěžuji si, ale nevím, zda je na místě mluvit o výhodách spojených s funkcí nebo o velké zábavě.
Na Bukurešť!? Kdepak…
Ano, přiznávám, od mládí fandím Slavii. Mám radost, že se dostala do Ligy mistrů a ve své premiéře, přestože má mladé mužstvo, jehož tržní hodnota je desetkrát menší než Arsenalu nebo Sevilly, neudělala českému fotbalu ostudu. Jsem rád, že uspěla i v Bukurešti.
Nejsem ale blázen, abych si v době honu na české politiky udělal jen tak výlet na fotbal. Není také pravda, jak naznačují LN na základě anonymního zdroje, že bych v Sofii zavelel „na Bukurešť“. Přelet ze Sofie do Bukurešti byl naplánován několik dní dopředu, což lze snadno doložit letovým plánem vládní letky. Vládní zmocněnec Micula byl před časem v Praze, nyní byla řada na mně. Jiný volný den v kalendáři do konce roku nemám. Jednání s ním bylo důležité. Předáváme si zkušenosti z roku 2002, kdy jsem organizoval summit NATO v Praze. Chceme, aby bukurešťský summit dopadl dobře. Bude tam projednávána protiraketová obrana aliance, budeme řešit budoucnost naší vojenské přítomnosti v neklidném Kosovu.
Co říci závěrem? Mohl jsem ze strachu, že to na mě noviny vytáhnou, v Bukurešti na fotbal nejít a po jednání odletět domů. Úspěch Slavie bych neviděl, nic by se nestalo. A nebo jsem mohl odletět ze Sofie rovnou do Prahy a na fotbal se podívat doma v teple u televize. Do Bukurešti bych zaletěl jindy, ale musel bych urazit o dva tisíce kilometrů víc, což by stálo mnohem víc peněz, nehledě na to, že bych musel složitě hledat volný den ve svém nabitém programu. Rozhodl jsem se pro variantu výše popsanou. Nelituji toho a ostatní prosím, aby k tomu přistupovali férově. Ať už fandí Spartě, nebo Slavii, ať už se mnou souhlasí, či ne.
O autorovi| Alexandr Vondra, místopředseda vlády pro evropské záležitosti
Článek otištěný v sobotních Lidových novinách:
Vondra si zaletěl na Slavii
Lidové noviny | 1.12.2007 | rubrika: Titulní strana | strana: 1 | autor: JIŘÍ REICHL, PETR ADAM
Vicepremiér se po cestě z Bulharska zastavil vládním speciálem v Rumunsku. Po schůzkách šel na fotbal
PRAHA Vládní politici objevili nový způsob, jak využívat výhod spojených s jejich funkcí k vlastní zábavě. Nejnovějším hitem je létat vládním speciálem a organizovat si „důležité“ schůzky tam, kam je láká i jejich osobní povyražení.
Po premiérovi Mirku Topolánkovi, který si před časem po návštěvě Bulharska „odskočil“ do Innsbrucku na jednání s českým velvyslancem (sídlícím ve Vídni), aby si poté mohl zalyžovat, udělal obdobnou věc i vicepremiér Alexandr Vondra. Ten zase při úterním odletu ze Sofie zavelel posádce vládního speciálu směr Bukurešť, kde zrovna „shodou okolností“ hrála s tamním celkem Slavia Praha zápas skupiny Ligy mistrů.
Ministr tvrdí, že měl v Bukurešti dvě „důležité schůzky“. Až po nich, když už tam prý musel být, si našel čas na fotbal. „V úterý ve čtyři jsme ze setkání předsedů vlád zemí Středoevropské iniciativy v Sofii, kde jsem od pondělí zastupoval premiéra Topolánka, odlétali do Bukurešti. Tam byla naplánována schůzka s vládním zmocněncem pro přípravu zasedání NATO, které bude v dubnu 2008 právě v Bukurešti. Máme zájem na tom, aby summit dopadl dobře, protože se bude jednat o radarové ochraně,“ řekl LN Vondra, který připravoval stejný summit v Praze v roce 2002. Podle svých slov pak ještě jednal s šéfem nejsilnější strany rumunského parlamentu. „Poté jsme šli na fotbal a v noci jsem se vrátil do Prahy,“ dodal. Jenže v jeho oficiálním programu na webu úřadu vlády o žádném jednání v Bukurešti není ani slovo. „Nevím, proč to tam moje mluvčí Míša Jelínková nedala,“ reagoval Vondra. Dodal, že schůzky byly plánovány asi týden dopředu.
Vojáci ze základny dopravního letectva v pražských Kbelích, kteří zajišťují dopravu ústavních činitelů, však tvrdí, že se o cestě do Bukurešti dozvěděli až v Sofii. „Řeklo se, že letíme do Rumunska na Slavii,“ uvedl jeden z nich, který si však nepřál zveřejnit své jméno.
Pokračování na straně 2
Dokončení ze strany 1
O tom, že se pracovní program domlouval podle fotbalového utkání, svědčí i to, že ambasáda první zájem o lístky projevila asi čtrnáct dní dopředu. Konkrétní požadavek však podle zjištění LN přišel teprve dva tři dny před utkáním. „České velvyslanectví v Rumunsku nás požádalo o šest sedm lístků na zápas. O tom, kdo je konkrétně využil, ale nemáme informace,“ řekl mluvčí fotbalové Slavie Ondřej Zlámal.
Podle pracovníků ambasády však lístky na utkání českých týmů chodí na ambasádu automaticky od tamních pořadatelů. Lístky od Slavie mohou znamenat, že do Bukurešti přiletěla nečekaná návštěva.
Vondrova návštěva fotbalu se podle velvyslance v Bukurešti Petra Pokládala domluvila na poslední chvíli. „V souvislosti s tím, že tu vicepremiér byl a s kolegy z ambasády jsme šli na fotbal, protože tu byla spousta slávistů, nabídli jsme mu, aby šel s námi a on toho využil,“ řekl velvyslanec Pokládal. Cesta vicepremiéra Alexandra Vondry do Bukurešti je v krátké době už druhým případem, který vzbuzuje řadu otázek. V polovině listopadu letěl premiér Mirek Topolánek vládním airbusem shodou okolností také ze Sofie. Nechal si zastavit v Innsbrucku, kde podle svých slov jednal s velvyslancem. Novinář Jan Dušek ho však o dva dny později viděl v luxusním hotelu v lyžařském oblečení. Topolánek odmítá, že by do Rakouska letěl jen kvůli „lyžovačce“. Premiérova zastávka v Innsbrucku přišla daňové poplatníky na několik set tisíc korun, které se musely zaplatit za zvýšenou spotřebu paliva a letištní poplatky.
Ministerstvo obrany, které „vládní letku“ provozuje, však přispěchalo s tvrzením, že „letadla se šéfy vlád, členy královské rodiny a ministry letištní poplatky neplatí“. Odvolává se přitom na letištní informační publikaci, která toto nařízení obsahuje a jíž se všechna letiště musí řídit.
***
Úterý 27. 11. vicepremiéra Vondry
večer (26. 11.) – odlet z Prahy do Sofie na zasedání Praha Středoevropské iniciativy
odpoledne – odlet na jednání s rumunskými politiky v Bukurešti fotbalový zápas Slavia–Steaua
noc – odlet z Bukurešti do Prahy
šk