Projekt fotovoltaické elektrárny v Litoměřicích

Litoměřičtí hodlají postavit na střeše
školy fotovoltaickou elektrárnu

Do konce roku chce vedení litoměřické radnice postavit na střeše základní školy v Ladově ulici fotovoltaickou elektrárnu, která učiní toto školské zařízení v přísunu energie soběstačným. Litoměřičtí se tak pouštějí do dalšího zajímavého projektu týkajícího se využití obnovitelných zdrojů energie. Rozpočet města přitom nikterak nezatíží. Spolupracovat totiž na tomto projektu bude s Českou energetickou společností (ČES), partnerskou společností německé firmy Sunline, jež právě vstoupila na český trh.

„Jde o projekt za několik desítek milionů korun, který se momentálně nachází ve fázi zpracování. Fotovoltaické panely a instalaci zařízení na střechu školy zaplatí ČES. Město vloženou investici postupně uhradí formou splátek, na něž získá finanční prostředky prodejem získané energie,“ uvedl vedoucí odboru životního prostředí Městského úřadu v Litoměřicích Pavel Gryndler. Podle zákona totiž i takto získaná energie musí být městem prodána do sítě ČEZu.
Fotovoltaická zařízení produkují energii ze slunečního záření. Tzv. síťová zařízení tuto elektřinu dodávají do veřejné elektrické sítě. Fotovoltaické zdroje elektrické energie mají ve srovnání s jinými obnovitelnými zdroji některé nesporné výhody. Jde o zařízení s velkou životností. Dodávané systémy mají záruku 25 let, po nichž neklesne výkon dodávaných panelů pod 84 procent výkonu nových zařízení. Životnost je přitom více než 35 let. Systémy jsou plně automatizované. Nevydávají žádný hluk a nezatěžují své okolí žádnými emisemi. Například jeden panel o velikosti 10 metrů čtverečních s výkonem zhruba 1,2 kW ušetří ročně přibližně tunu oxidu uhličitého.
„Postupně bychom takováto zařízení chtěli umístit na střechy dalších městských objektů, například zimního stadionu,“ dodal starosta města Ladislav Chlupáč.
Město Litoměřice se v České republice již proslavilo tím, že jako první usiluje o stavbu malé geotermální elektrárny, jež by zásobovala město teplem získaným z pětikilometrové hloubky. Zda je tento projekt reálný, má ukázat 2,5 kilometru hluboký průzkumný vrt, který se právě úspěšně hloubí v Jiříkových kasárnách. Dále se zde chystá založení solární školy, zaměřené na studium využití obnovitelných zdrojů solární energie.
Průkopnictví Litoměřic ocenili v úterý i zástupci firmy Sunline a ČES v rámci prezentace způsobů využití energie slunečního záření, která v Praze v Břevnovském klášteře proběhla za účasti místopředsedy vlády, senátora za Litoměřicko a Slánsko Alexandra Vondry a senátora Bedřicha Moldana. „Věřím, že tyto průkopnické projekty Litoměřičtí úspěšně dokončí, a ukáží tak ostatním městům cestu v získávání a využití obnovitelných zdrojů energie. Jde o způsob jisté decentralizace, kdy už nebudeme až tak závislí na zranitelnosti několika centrálních zdrojů,“ uvedl Vondra.

Senátor Alexandr Vondra byl jedním z  hostů prezentační akce k způsobům získávání  solární energie. Ve svém krátkém projevu ocenil průkopnictví města Litoměřice.

O problematice využívání solární energie diskutoval Alexandr Vondra i s vedoucím odboru životního prostředí Městského úřadu v Litoměřicích Pavlem Gryndlerem